Ve znamení Panny

18. května 2010, 13:02 - Pavel Hanslíček
18. května 2010, 13:02

Anglosaští miliardáři se spojili k útoku na bankovní trh Velké Británie

O možnost stát se přes noc významným britským bankéřem přišel britský podnikatel Richard Branson. Jeho společnost Virgin Money byla dle zdrojů agentury Reuters vyřazena ze soutěže o část aktiv finančního domu Royal Bank of Scotland. V sázce přitom bylo mnoho – pokud by v tomto pokusu extravagantní britský boháč uspěl, podařilo by se mu okamžitě vytvořit šestou největší banku ve Velké Británii. Dosud bankovní služby drobné klientele ve Spojeném království ovládají čtyři společnosti: Barclays, HSBC, Lloyds Banking Group a právě Royal Bank of Scotland.

První kolo Neúspěch je pro Bransona o to větší, že soutěž na koupi dcery zestátněného finančního domu Royal Bank of Scotland (RBS) – společnosti Williams & Glyn’s Bank – začala pro jeho společnost Virgin Money velmi slibně. Pro tento krok se mu totiž podařilo získat dalšího miliardáře, úspěšného amerického investora Wilbura Rosse. Toho Bransonův záměr vytvořit konkurenci zavedeným britským bankovním domům oslovil natolik, že ve společnosti Virgin Money koupil počátkem dubna podíl ve výši 21 procent, za nějž zaplatil sto milionů liber. Zároveň Ross přislíbil i další investice. „Těšíme se, že poskytneme další významnou kapitálovou podporu akvizičního programu Virgin Money,“ řekl Ross, který již dříve potvrdil, že jeho angažmá může dosáhnout až půl miliardy liber. Načasování Rossova vstupu do Virgin Money přitom nebylo vůbec náhodné. Americký finančník jej učinil přesně v den uzávěrky přihlášek na koupi společnosti Williams & Glyn’s Bank a zmíněná půl miliarda měla vylepšit šance Virgin Money na úspěch v tendru. Bankovní dům Williams & Glyn’s Bank disponuje 318 pobočkami v Anglii a Walesu, v nichž obsluhuje 1,8 milionů drobných klientů a také pět procent britských živnostníků a středních firem. I proto Bransonova firma nebyla jediným zájemcem o jeho koupi. Nabídky do tendru podali i další investoři: španělské Banco Santander a Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA), australská National Australia Bank (NAB) a konsorcium největšího britského zdravotního fondu Wellcome Trust a americké private equity společnosti Blackstone.

Čerstvá krev nestačí Přesné částky, jež zájemci o Williams & Glyn’s Bank nabídli, nejsou zatím známy. Britská média však spekulovala o 1,5 až dvou miliardách liber. Kupní cena však není jediným kritériem výběru – od zájemců se rovněž očekává, že dokážou vysvětlit, jak integrují získané pobočky do své stávající sítě. A právě tyto podmínky vedly nejdříve k vyřazení konsorcia Wellcome Trust/Blackstone a následně i Virgin Money. Favoriti soutěže Banco Santander a NAB se totiž mohou pochlubit výrazně větší sítí: například Santander ve svých přibližně 1300 pobočkách obsluhuje 25 milionů Britů. Navíc jsou ochotni zaplatit za Williams & Glyn’s Bank i více peněz. Pro Virgin Money sice dle zdrojů agentury Dow Jones hovořil zájem britské vlády, která drží 83 procent akcií RBS, vpustit na trh nového hráče, ale ani to nevyvážilo nižší nabídku. „Nabídka Virgin sice nezahrnovala žádné uzavírky poboček a propouštění, ale větší peníze od konkurentů nakonec rozhodly,“ potvrdil zdroj blízký transakci s tím, že Virgin byl ochoten zaplatit jen kolem zmíněné 1,5 miliardy liber. V boji o více než tři stovky poboček RBS tedy nyní budou pokračovat tři soutěžící: NAB, Banco Santander a BBVA. Těm bude umožněno důkladné prověření stavu prodávaných aktiv a po ukončení tohoto procesu proběhne druhé kolo podávání nabídek. Na základě jeho výsledků bude vybrán vítěz tendru. Ten však musí být připraven na výrazně vyšší výdaje, než jen zaplacení kupní ceny. Williams & Glyn’s Bank bude totiž potřebovat okamžitou kapitálovou injekci kolem tří miliard liber, které nahradí dosavadní nouzovou finanční linku od Bank of England, a další dvě miliardy padnou na pokrytí ztrát z úvěrového portfolia.

Vlna výprodejů Ani přes neúspěch v tomto tendru se Virgin Money nemusejí vzdát šance na rychlý vstup na britský bankovní trh. Vláda Spojeného království totiž dle dohody s Evropskou komisí musí brzy prodat i další aktiva, jež získala při záchraně svého finančního sektoru po vypuknutí úvěrové krize. Především se jedná o část bankovního domu Northern Rock s vklady v objemu asi 20 miliard liber a až o šest stovek poboček Lloyds Banking Group. Přesný termín jejich prodeje sice ještě není znám, nicméně vzhledem k dohodě s Evropskou komisí nebude zřejmě vláda Velké Británie otálet. V případě účasti v dalších tendrech může Virgin Money zřejmě opět počítat s podporou Wilbura Rosse, jenž stál za Bransonem již v roce 2007 při neúspěšném pokusu o získání následně znárodněné banky Northern Rock. Virgin Money se rozhodně nevzdává plánů na bankovní expanzi ve Spojeném království. Oněch sto milionů liber, které Ross zaplatil za podíl v Bransonově společnosti, má posloužit k financování postupného organického růstu, v jehož rámci chce firma otevřít v příštích pěti letech 70 poboček a půjčit klientům kolem deseti miliard liber. První krok k tomu udělala lednovou akvizicí malé britské banky Church House Trust. To jí umožní nabízet úplné portfolio bankovních služeb, a ne jen pojištění a spotřebitelské úvěry, kterým se převážně dosud věnovala.

*** BOXY Richard Branson (59) Školu opustil v patnácti letech a začal podnikat v hudebním průmyslu, kde nakonec prorazil pod značkou Virgin Records. Dnes vlastní přes 360 firem používající značku Virgin. Dle Forbesu má majetek v hodnotě čtyři miliardy amerických dolarů. V roce 1999 byl povýšen do šlechtického stavu. Brit je pověstný i svou snahou o vytváření všemožných rekordů a rovněž se angažuje v politice a v humanitárních projektech.

Wilbur Ross (72) Vystudoval na Harvard Business School a Yale University, svoji kariéru začal ve společnosti Rothschild Investments v polovině sedmdesátých let. Letos americký magazín Forbes odhadnul jeho majetek na 1,8 miliardy amerických dolarů. Finančník vydělal na restrukturalizaci firem z oblasti výroby textilu, oceli a těžby uhlí. Loni spolu s dalšími partnery koupil za 900 milionů dolarů zkrachovalou floridskou BankUnited.

Virgin Money Firma vznikla v roce 1995 původně pod názvem Virgin Direct a nabízela služby ve spolupráci s pojišťovnou Norwich Union (dnešní Aviva). O dva roky později začala spolupracovat i s Royal Bank of Scotland. Nyní firma podniká kromě Velké Británie také v Austrálii, Jižní Africe a USA. Letos v lednu Virgin Money získala bankovní licenci akvizicí banky Church House Trust, za níž zaplatila 12,3 milionu liber. Dalších více než 37 milionů hodlá Branson investovat do rozvoje tohoto finančního domu, který se brzy přejmenuje na Virgin Bank. Skupina Virgin Money má kolem 2,5 milionu klientů a předloni dosáhl její zisk před zdaněním a úroky 35 milionů liber.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Seznam Email bude bezpečnější. Konečně přijde dvoufázové ověření
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít