Ve Venezuele se znárodňuje. Došlo na majetky General Motors - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ve Venezuele se znárodňuje. Došlo na majetky General Motors

, čtk,
Ve Venezuele se znárodňuje. Došlo na majetky General Motors
Zdroj: Profimedia.cz

Venezuelské úřady převzaly kontrolu nad továrnou americké automobilky General Motors a zabavily její další majetek v zemi. Firma ve středu večer oznámila, že považuje tyto kroky za nelegální a hodlá se proti nim bránit. K zabavení majetku největšího amerického výrobce automobilů dochází v době prohlubující se politické a ekonomické krize ve Venezuele.

„Továrnu GMV (General Motors Venezolana) nečekaně převzaly úřady a zabránily jí v normálním provozu. Kromě toho byl firmě zabaven další majetek, včetně automobilů,“ citovala automobilku agentura Reuters. Firma dodala, že tento krok způsobí nevratnou újmu jí, jejím 2678 zaměstnancům, dealerům i dodavatelům.


Přečtěte si o chlebové válce:

Venezuela v chlebové válce. Vláda zatýká pekaře

Pekárna ve Venezuele


Venezuelské ministerstvo informací se zatím k záležitosti nevyjádřilo. Automobilový průmysl ve Venezuele zažívá v posledních letech hluboký propad, kvůli devizové regulaci mu chybějí suroviny a materiál a mnoho továren takřka nevyrábí. V roce 2015 americký Ford odepsal své investice v zemi v hodnotě 800 milionů dolarů (20 miliard Kč).

Vleklá hospodářská krize a socialistické řízení venezuelské ekonomiky včetně případů znárodňování poškodilo řadu amerických a dalších zahraničních firem v zemi. Řada z nich své venezuelské aktivity přestala zahrnovat do svých standardních účetních bilancí.

Pohyb akcií GM mezi lety 2011 a 2017:

General Motors Chart


O krizi ve Venezuele čtěte více:

Horší než za války: Madurova Venezuela se vymyká měřítkům

Příznivci venezuelské opozice slaví volební vítězství


Ohodnoťte tento článek
Diskuze