Ve stopě krále horských kol

31. července 2011, 04:02 - Tomáš Nohejl
31. července 2011, 04:02

Aktuálně nejlepší světový biker Jaroslav Kulhavý pokřtil v Novém Městě na Moravě trasu světového poháru olympijské disciplíny cross country. Druhou srpnovou neděli by tady mohl rozhodnout definitivně o celkovém vítězství v seriálu. Stal by se tak prvním Čechem, jenž tuto trofej získal.

Foto: Michal Červený

Z domova v Ústí nad Orlicí to má hodinku cesty. V půl desáté vyndal ze svého seatu kolo, vybalil nový týmový dres i kalhoty a spolkl pár soust tmavého chleba s marmeládou. „Půjdeme si to radši projet, abyste pak před kamerou nepadali,“ popichuje parťáky z pořadatelského Merida bike teamu. Okolo asfaltového okruhu na stadionu a jeho tribun burácejí bagry. Pod silnicí se právě hloubí tunel na stranu ke kopci Harusáku, kde povedou nové tratě pro mistrovství světa v biatlonu 2013. Vždyť vláda uvolnila pro šampionát nedávno 180 milionů korun.

Jízda na jehličí

Tady bude start, pak i cíl. Dlouhá rovina, hodně prostoru pro náhlý útok anebo čistou silovou dominanci. Kulhavý se protáhne a pak se pozvolna poskládá do sedla svého biku. Vyladěného Specializedu se zadním tlumením s většími koly, tzv. devětadvacítkami, které jezdí od letoška. Ještě se připojí trenér, nadupaný hubeňour Viktor Zapletal, a vyrážíme. Po vjezdu do lesa přichází prudší stoupání na širší cestě. Tady se budou jezdci v každém ze sedmi nebo osmi okruhů rovnat do pozic, protože v techničtějších pasážích ubyde prostoru pro předjíždění. „Kde se rozhodne? Zatím bych si to netipoval,“ říká. „Jedno místo to asi nebude. Ale v nějakém okruhu ve druhé půlce závodu, až se ty tři těžší kopce budou zajídat. I ten měkčí podklad to ztíží. Bude to časem náročnější.“

Světový pohár MTB (Nové Město na Moravě, 12.–14. srpna)

Pátek: oficiální trénink, 17:30 závod ve sprintu

  • *Sobota: veřejný maraton (8:30 – 80 km, 9:15 – 40 km), 12:00 start juniorů a juniorek, 14:00 muži do 23 let Neděle: 10:00 start žen elite a kategorie do 23 let, 14:00 muži elite Rozpočet akce: asi 8 milionů korun Hlavní tahák: Kulhavý se tady může stát prvním Čechem, který celkově vyhraje trofej Zajímavost: do Česka se SP dostal po 14 letech Pro fanoušky: v areálu bude kemp, chystá se řada doprovodných akcí, koncertů a soutěží, více na www.mtbworldcup.cz Krátký sjezd, vjezd do skutečného terénu, na kořeny. Mezi stromy nás vedou jen označené bílé puntíky. Následuje krátká strmá stojka, přímá, ale po kamenech. Kulhavý vstává ze sedla, elegantně podrží balanc a lehce vystoupá. Za ním i další. Dva a já vyklouzneme z pedálů a musíme to došlápnout po svých. Samozřejmě nechybějí vtipné komentáře ostatních. Svorada mladší při čekání na vrcholu poskakuje jen po zadním kole… Pokračuje se vzhůru. Ano, věhlasná „esíčka“, kde odér ze slivovice hnal v zimě ke slavným triumfům běžce na lyžích Kateřinu Neumannovou a Lukáše Bauera. Jenže my po chvíli míříme zase do lesa. Motáme se mezi stromy, kořeny a roštím. Ostré zatáčky lemují koryta vysypaná štěrkem. „Všude je také vysoká vrstva jehličí. I když hodně zaprší, trať vydrží sjízdná, bez bláta,“ vysvětluje Lukáš Vlach, jeden z jejich inženýrů. Od sjezdu po trial Lehký balanc nad propastí, přichází divácky nejzajímavější moment. Drop! Tedy sjezd po kamenech přes hranu do zhruba metrové díry mezi kmeny. „Musíš to pustit,“ říká Kulhavý a lehce sklouzne dolů. Další dva borci z Meridy burácejí dolů s potížemi, jeden „nakoplý“ hrotem kamene dole lehce lehne. „Můžeš sjet vedle, bude tady prostor,“ ukazuje mi stavitel trati na mírnější svah. Pojede tam i většina žen… Rychle dolů k cestě, kroužíme serpentiny single tracku. Další zajímavý úsek – na maličkém prostoru cik cak přes koryto potoka. Jednou přes uzoučkou lávku. Pak hop přes hlavní cestu do trialové pasáže. Přes veliké kameny a před posledním z nich jsou dvě lávky. Jistě, s dírou uprostřed. Kulhavý nejprve projde úsek pěšky, jako by si ho fotografoval do mozku. Pak přes něj přeletí a zastaví. Podruhé, potřetí vedlejší stopou… bum! Při posledním doskoku prorazí zadní plášť o kořen za kamenem. „Přikryjeme to ještě dalšími šutry,“ slibují pořadatelé. Pak podjezd pod lyžařským přemostěním „velbloudem“ a jsme zpátky na stadionu. Tři sta metrů finiš do cíle. Běsnící tribuny, české vlajky a zlatý parádemarš, představuju si já… Bacha na Schurtera!**

Nepřipouštím si tlaky,“ povídá pak Kulhavý. „Budu chtít vyhrát. Ale zajímá mě celkový vítězství ve světovém poháru. Nemůžu jet hranu a riskovat pád nebo nějaký technický karambol. Budu si hlídat Schurtera, když ho porazím, mělo by to vyjít.“ Letos vyhrál tři z pěti podniků, zbývají poslední dva.

Pak se vydáváme ještě na hodinku a půl na souvislou projížďku do okolního terénu. Po trati veřejného bikového maratonu, který se pojede v rámci programu světového poháru. „Moc pěkná trať, jako šitá na míru pro Jardu,“ usmívá se trenér Zapletal. „Technické pasáže a sjezdy zvládá skvěle, přitom má sílu, aby určoval tempo nahoru. Jen si musí držet pozici, aby se nenamotal do chyb druhých.

Ján Svorada, vítěz tří etap Tour de France, nyní generální manažer závodu, se těší. „Trať je hodně hravá, závodníci i diváci si to užijí. Před prvním svěťákem máme potvrzený už i druhý na příští rok na květen před olympiádou. To je pro nás závazek, aby všechno klaplo. Věřím, že se tady stane tradicí. Proč bychom pak nemohli zkusit i mistrovství světa?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít