VE HŘE TŘI - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

VE HŘE TŘI

, Martina Martinovičová,
VE HŘE TŘI
Zdroj: Euro.cz

Winterthur by mohl mít až čtvrtinu trhu s penzijním připojištěním

Ačkoliv se konečně zdálo, že jednání o prodeji ostravské Union Group do rukou nového strategického partnera se konečně blíží k úspěšnému spojení s dlouhou dobu favorizovanou rakouskou bankou, ve finiši zřejmě opět došlo k výrazným změnám. Do hry se vrátí všichni tři zájemci, tedy vedle Raiffeisenbank, BNP Paribas i CS First Boston. Přesto skupina předpokládá, že smlouva s kupcem by měla být hotová ještě letos. „Ačkoliv nemohu vyloučit změny, jsme myslím schopni dokončit prodej do konce roku, uvedl člen představenstva Union Group a náměstek ředitele Union banky Josef Dejčík. Největšími vlastníky ostravského holdingu jsou nyní Vítkovice, Nová huť, Severomoravská energetika, Severomoravská plynárenská a Konsolidační banka.

Tři na jednoho.
Hlavním sokem Rakušanů byla BNP Paribas, které byla udělena exkluzivita v jednání pro mnohé překvapivě jako první. Raiffeisenbank musela přitlačit na pilu a přihodit v cenové nabídce. Načež začala Union Group exkluzivní jednání s ní. Termín pro ně vypršel minulý týden ve čtvrtek, v pátek se sešla dozorčí rada, která měla nabídky Rakušanů posoudit. Podle informací týdeníku EURO nebude již Union Group jednat exkluzivně s nikým, nýbrž povede jednání se všemi současně. Poslední informace uvádějí, že Paribas zvedla cenu nabídky.
Třetí zájemce, CS First Boston spolu se švýcarskou pojišťovnou Winterthur, která také patří do finanční skupiny Credit Suisse, si želízko v ohni poměrně potichu přihřívá již delší dobu. Nicméně jako jediná údajně nepožaduje státní garance za úvěry Union banky. Pojišťovna Winterthur má zájem o Pojišťovnu Union a velmi pravděpodobně i o Vojenský otevřený penzijní fond, CS First Boston by si zřejmě ponechala investiční část, Union banku může nabídnout některé ze zahraničních bank operujících na českém trhu. Vojenský otevřený penzijní fond se sedmi miliardami aktiv obsluhuje zhruba pětinu českého trhu s penzijním připojištěním. Pojišťovna Winterthur je na trhu zdejšího penzijního připojištění velice aktivní a pozici posiluje právě převážně cestou akvizic. V září roku 1998 sloučila se svým vlastním Winterthur PF čtyři subjekty – Bižuterní PF, CR Fontána PF, PF Energie a PF Everest. To jí přineslo téměř zdvojnásobení počtu klientů a ztrojnásobení aktiv. Loni Winterthur pohltil Báňský a hutní PF a letos přidal fond VZP (EURO 26/2000). Nyní dosahují aktiva spravovaná Winterthurem v rámci penzijního připojištění zhruba tří miliard korun a počet klientů přesáhl dvě stě tisíc. U obou ukazatelů jde o téměř poloviční hodnoty ve srovnání se stejnými ukazateli Vojenského otevřeného penzijního fondu. V počtu klientů mírně převyšuje dalšího velkého konkurenta, skupinu ABN Amro, která nedávno koupila PF Koruna a Jistota.

Raiffeisen jednala s politiky.
Je poměrně nabíledni, že vedle nabízené ceny je hlavním bodem diskuse případná státní intervence k vylepšení portfolia Union banky, jež je součástí Union Group. Jde o státní záruku za úvěry v nominální hodnotě kolem 1,6 miliardy korun, které je údajně stát ochoten vystavit. To, že kupující dostanou garanci na část z úvěrového portfolia Union banky, týdeníku EURO potvrdil i Dejčík. Případná garance na vybrané úvěry bude ale zřejmě maximum, co by se investorům podařilo z české strany vyrazit. V době výročního zasedání MMF a Světové banky v Praze totiž došlo k jednání mezi českými vysoce postavenými státními úředníky a šéfy Raiffeisen Zentral Bank Wien, předsedou představenstva Herbertem Stepicem a vrchním výkonným ředitelem Walterem Rothensteinerem, ohledně převzetí Union Group. Podle dostupných informací se hovořilo i o případné státní pomoci, kterou česká strana údajně odmítla kvůli politické neprůchodnosti.
Minulou středu, tedy den před vypršením exkluzivity, se konalo utajené zasedání představenstva pražské Raiffeisenbank a regionálních ředitelů. Podle informací týdeníku EURO bylo na programu projednávání náhradní varianty pro případ, jestliže by k převzetí Union Group nedošlo. Potom by Raiffeisenbank v příštím roce otevřela deset až patnáct nových poboček.
Mělo by jít o nové pobočky typu MB (Modell Branch), jaké jsou v Raiffeisenbank Tábor, Hodonín či Domažlice, nově otevřená v Praze v Dejvicích a připravovaná na Národní třídě. Všechny mají vesměs stejný design, klienti zde nejsou odděleni od personálu, každý pracovník banky by měl umět poskytnout informace o veškerých produktech.
Union banka, kterou by Raiffeisenbank použila na rozšíření retailu, je zhruba stejně velký peněžní ústav jako česká dcera rakouské skupiny. Obě instituce disponují aktivy v rozsahu necelých třiceti miliard korun.

Kdo bude šéfem?
Přestože má Raiffeisenbank v ČR skoro nového šéfa, prvního muže slovenské Tatrabanky Rainera Franze, hovoří se o tom, že by na post uvolněný Janem Vlachým měl přijít nový člověk. Franz totiž nadále zůstává zaměstnancem Tatrabanky a pouze se stal součástí užšího vedení Raiffeisenbank. Kandidáti jsou tři, mezi nimi nynější generální ředitel Konsolidační banky Kamil Ziegler a šéf VSŽ Košice Gabriel Eichler. Ziegler pro týdeník EURO uvedl, že zatím žádnou oficiální nabídku nedostal. Eichler sice připouští, že byl kontaktován, ale ředitelem Raiffeisenbank, jak řekl, určitě nebude.