Ve hře je dalších 60 milionů eur

18. srpna 2008, 08:00 - Filip Černoch
18. srpna 2008, 08:00

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ - Zprávu o otevření páté výzvy Operačního programu Životní prostředí asi přejde řada podnikatelů s lhostejným pokrčením ramen. A možná udělají životní chybu. Ve hře totiž nejsou tisícikoruny na záchranu bernešky rudokrké, ale desítky milionů určených třeba odpadovému průmyslu.

V jednom z dílů známého televizního seriálu Simpsonovi řeší otec rodiny Homer katastrofální záplavu odpadků ve své rodné vísce velmi jednoduše. I s domy ji naloží na nákladní auta, převeze jinam a nepořádek nechá za zády.

Těžko říci, zda tato epizoda posloužila Evropské komisi jako varování, faktem ale je, že odpadovému hospodářství věnuje úřad rok od roku větší pozornost. Odráží se to pak třeba i v programu Životní prostředí, jehož pátá výzva odstartovala před několika dny. Nabízí se v ní milionové dotace všem myslitelným projektům zaměřeným na zpracování odpadu, ale také na snižování průmyslového znečištění, potlačování enviromentálních rizik či odstraňování starých ekologických zátěží.

Fantazii se meze nekladou

„Jednoznačně nejvytíženější bude z celé výzvy určitě právě kapitola věnovaná zacházení s odpady,“ říká zdůrazňuje Petr Uhlíř z poradenské společnosti Raven EU Advisory. Toto odvětví jde podle jeho slov prudce nahoru a podnikatelům se tady otevírá ideální nástroj, jak se tohoto boomu zúčastnit. „Nejsou tu navíc prakticky žádná omezení ani na velikost či druh žadatele, ani na předkládané projekty. Recyklační lis na láhve, technologie pro sběrný dvůr nebo vrakoviště aut, všemožné nápady tohoto typu mají zelenou,“ doplňuje Uhlíř.

Peníze tedy potečou jak na technologie, tak na strojové vybavení či nemovitosti. Podmínkou je jen jasná souvislost mezi vydanou dotací a samotným zaměřením výzvy. Takže v pořádku je například parkoviště, kde budou vozy s odpadem otáčet – pokud by ale zároveň sloužilo i k odstavování osobních vozů personálu firmy, vstupuje už žadatel na tenký led možného pochybení.

S kapitolou odpadového hospodářství je také spojena i část věnovaná starým ekologickým zátěžím. Obsah zde plně odpovídá názvu, podporu dostanou jak projekty na detekci a popsání postižených míst, tak i na jejich hlubší analýzu a následnou sanaci. Šanci tak má třeba záměr vyčistit starou skládku nebo území poškozené stavebními konstrukcemi.

PÁTÁ VÝZVA OPERAČNÍHO PROGRAMU ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

• otevřena je do 10. října

• rozdělovat bude 60 milionů eur

• žádosti je možné podávat do oblastí „zkvalitnění zacházení s odpady“, „odstraňování starých ekologických zátěží“, „omezování průmyslového znečištění“ a „snižování enviromentálních rizik“

• finanční hranice dotace není určena, řídí se pravidlem de minimis a regionální mapou podpory

Bezpečnost především

Kromě těchto dvou poměrně přístupných a podnikatelsky oblíbených kapitol ale vyhlášená výzva obsahuje ještě dva bonusy, určené už spíše menšímu a specializovanějšímu okruhu zájemců.

První z nich má podtitul „omezování průmyslového znečištění“ a z podstatné části bude zajímat především instituce veřejné správy. „Naopak podnikatelů se tady nejvíce týká možnost získat finance na rekonstrukce nebo nákup technologií, omezujících produkci různých škodlivin,“ konstatuje Jan Maršák z ministerstva životního prostředí.

„V praxi to může znamenat například zvýšení účinnosti kotlů v menších elektrárnách, zefektivnění provozu v papírnách, ale šanci mají i zemědělci. Třeba s technologiemi na snižování spotřeby vody nebo produkce amoniaku ve velkochovech prasat,“ převádí složitou řeč oficiálních dokumentů do každodenní reality Maršák. Podstatné nicméně je, že body k dobru získají především projekty soustředěné na předcházení vzniku nežádoucích odpadních látek, nikoliv na jejich pozdější zpracování či úklid.

Posledním podporovaným směrem popisované výzvy je kapitolka věnovaná snížení hrozby enviromentálních rizik. „Třeba regionální systém prevence havárií bude zajímat spíše kraje. Ale konkrétní projekty na omezení možnosti havárií a snížení jejich případných škod už spadají do ranku firem, třeba prostřednictvím dotací na zlepšení manipulace a uskladnění nebezpečných chemikálií,“ vysvětluje Pavel Forint z ministerstva životního prostředí.

Dotace bez hranic

Nabídka je tedy více než lákavá a šedesát milionů eur bude na své rozdělení čekat až do 10. října. Protože však program Životní prostředí a všechny jeho výzvy administruje Státní fond životního prostředí (SFŽP), existují určitá specifika, s nimiž podnikatelé odchovaní agenturou CzechInvest a jejím programem Podnikání a inovace musí počítat.

V prvé řadě, namísto elektronické aplikace eAccount používá SFŽP vlastní program Benefil, do něhož se žádost podává celá a najednou. Nikoliv tedy dvoufázově s oddělenou Registrační a Plnou žádostí. „Žadatel se také musí připravit na celkem komplikované a papírově náročné řízení, je tady například potřeba nepoměrně více příloh než obvykle,“ varuje Petr Uhlíř, podle něhož se ale na druhé straně úředníci SFŽP snaží žadatelům vycházet maximálně vstříc.

Druhým specifikem vyhlášené výzvy je i absence horních a dolních limitů samotné dotace. Ta je v některých případech omezena pravidlem de minimis, tedy maximálně 200 000 eury během tří let pro jednoho žadatele. Obecně však mohou podnikatelé podle své velikosti a umístění firmy počítat s prostředky ve výši 40 až 60 procent nákladů celého projektu, přičemž malé a střední firmy dosáhnou spíše na tu horní hranici.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná…
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Technologie
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít