Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výnos z dražby sběratelské kolekce „Muži 28. října“ získají váleční veteráni a děti po úrazech

Unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“ vytvořená na počest 100. výročí vzniku…

Na internetu můžete díky PayU a Google Pay platit na jedno kliknutí

Budoucnost online plateb na internetu je v jednoduchosti. Zákazník chce zaplatit snadno a…

Kávovar JURA je tradice v moderním obalu

Pokud se řekne švýcarská přesnost, zřejmě si jako první představíte švýcarské hodinky,…

Vaše zahrádka, naše starost

05. května 2008, 00:00 - Marcela Honsová
05. května 2008, 00:00

ZAHRADNICKÉ SLUŽBY - Zahradnictví ovládají soukromníci. Nejenže dnes už existují pouze privátní zahradnické firmy, ale strmě stoupá i zájem o jejich práce právě v soukromém sektoru. Úroveň zahradních úprav okolo domu má podstatný vliv i na cenu nemovitosti.

Proboha, kde bych bral čas na údržbu zahrady, když jsem od rána do večera v práci, medituje mnoho zaneprázdněných majitelů zahrad. Jejich nové i starší domy obklopuje buď zpustlá džungle, nebo nevzhledná pláň, kterou právě opustili stavbaři. A právě z celodenně vytížených majitelů firem či manažerů se rekrutují častí zákazníci zahradnických firem.

Někteří si nechají zahradu jen vymyslet, založit, a pak už se o ni starají sami. Většina však spoléhá na odborníky i s pravidelnou údržbou, minimálně zjara a na podzim. Jsou ovšem vlastníci zahrad, kteří se dohodli se zahradníky na návštěvě jednou týdně. O víkendu chtějí mít okolí vilky jako z propagačního magazínu, všude uklizeno, zeleno, rozkvetlo, aby mohli relaxovat.

„V devadesátých letech byl obrovský boom v zakládání zahradnických firem. A stále ještě pokračuje. Zájem o naši práci mají soukromníci, firmy i obce a města,“ míní předseda Svazu zakládání a údržby zeleně Jaromír Opravil.

Doba, kdy si lidé stavěli sami nebo s fuškaři domy, je pryč. A totéž platí i o zahradách. Kdo má peníze na to, aby si nechal postavit či koupil dům, má i na zaplacení zahradníků. Zahrada může být sice pro svého majitele koníčkem, ale bez odborné pomoci se dnes už většinou neobejde.

ZÁKLADNÍ ZAHRADNÍ TENDENCE

Anglická krajinářská zahrada – založena na

přírodních principech,

převažuje křivka.

  • * Formální zahrada – pravidelná, uspořádaná na rovné linii, na přímce. „Používáme nové technologie, sortimenty, způsoby zakládání. To všechno laik nemůže znát, proto se lidé obracejí na odborné firmy. Myslím si, že každou věc by měl dělat profesionál a zahradnictví je složitý obor, ve kterém amatér těžko uspěje. Zahradu založenou laikem poznáte a nikdy nemůže vypadat tak pěkně jako od znalce. Profesionál jí dá tvář s ohledem na příští roky. Ví, jak stromek či keř vyroste do šířky, výšky,“ vypráví Opravil. Shodně jako většina českých zahradníků tvrdí, že sebehezčí dům v ošklivé zahradě ztrácí na kráse, stejně jako nepovedené vilce může pěkná zahrada výrazně pomoci na vzhledu. I v České republice už přichází doba, kdy kvalita zahradních úprav okolo domu má podstatný vliv na jeho ocenění. Soukromí klienti začínají válcovat veřejné zakázky „V Česku působí kolem tisícovky zahradnických firem, přesně to nevíme. Počty jejich zaměstnanců se pohybují od jednoho po stovku. Obrat od statisíců do sto milionů korun. To jsou odhady, jasná čísla nejsou známa, firmy je skrývají z konkurenčních důvodů,“ uvádí šéf svazu zahradnických firem Opravil. A tak lze pouze srovnávat se zahraničím, kde je situace naprosto jiná a zahradnické firmy se úspěchy chlubí. Například v Nizozemsku dosáhlo 5,5 tisíce firem v roce 2004 obratu 1,8 miliardy eur, což je 45 miliard korun. V Německu přes 12 tisíc firem v témže roce obratu 436 miliard eur, tedy téměř 11 bilionů korun. V sousedních zemích, jako jsou Rakousko a Německo, je hlavním investorem zeleně soukromník. „Obecně roste v Česku trh u soukromých investorů i u veřejného sektoru. Ale poměr se zlepšuje ve prospěch privátních klientů. Je to záležitost posledních dvou let. Předpokládáme, že veliký vliv na to měl náš vstup do Evropské unie. V roce 2004 jsem sice zaznamenali útlum, ale už následující rok výrazný nárůst. Lze předpokládat i po zkušenostech ze zahraničí, že tento trend bude pokračovat,“ uvažuje Opravil. Finančně nejzajímavější trh nabízí zahradnickým firmám Praha a její okolí. Je to dáno jak strukturou obyvatel, tak i velkou výstavbou. „V hlavním městě je největší koncentrace bohatých lidí i firem. Zahradnické společnosti tam dosahují nejvyšších tržeb. Kde je vysoká nezaměstnanost, jako například v severních Čechách, tam mají naopak zahradníci problémy získat práci,“ míní Opravil, který vedle šéfování svazu zahradníků je také spolumajitelem firmy Zahrada Olomouc. Právě Morava patří mezi atraktivní lokality pro zahradnické společnosti. Na jihu je velká zahradnická tradice, ale daří se firmám i na severu. Nadprůměrný zájem o zahradníky je také na Plzeňsku a Litoměřicku. ORIENTAČNÍ CENY Založení trávníku • výsevem 45 až 60 korun za m2 • položením koberců 150 až 250 korun za m2 Výsadba dřevin • od 15 do 160 korun za kus Sekání trávy • 0,90 až 2,00 korun za m2 • ve svahu až 10 korun za m2 Řez živých plotů
  • * • od 10 do 20 korun za m2
  • * Řez ovocných stromů • od 150 do 300 korun za hodinu Hitem jsou koupací jezírka a rozkvetlé louky Pěkná zahrada začíná projektem architekta a pokračuje zahradníky, kteří zahradu vytvoří a případně udržují. Většina odborných firem poskytuje všechny služby. „Image zahradnické firmy se tvoří léta. Než se totiž projeví kvalita zahrady, trvá to deset, patnáct let. Je to jako narození dítěte,“ uvažuje Jiří Hájek z Olešné na Písecku, který právě před deseti lety přišel na trh s firmou nazvanou Zakládání zahrad. Začínal se dvěma pracovníky, dnes jich má deset. Patří k firmám, které jsou schopny zahradu navrhnout i udělat, včetně stavebních prací, jako jsou pergoly, altány či cestičky. Specializuje se i na hit – přírodní koupací jezírka, které má na starosti jeho syn. „Kdybych neměl syna, který společnost převezme, asi bych se tomu nevěnoval s takovou vervou. Je to impulz pro celou firmu. Nedělám to jenom pro radost nebo pro peníze, ale stojí za tím i myšlenka na pokračování celé mé práce,“ přiznává Hájek. Většinu klientů získal doporučením spokojených zákazníků. Firmu už by dnes uživil jenom z údržby zahrad, které vytvořil. Patří mezi ně například zahrada v sídle amerického velvyslanectví v Praze či kolem penzionu lyžařky Kateřiny Neumannové na Šumavě. Ale to by byla pro Hájka trochu nuda, proto se intenzivně věnuje krajinářství. „Kdysi naši předkové vytvořili aleje, které se věkem rozpadly nebo je lidé zničili. A právě projekty na jejich obnovu i potom výsadba, to mě úžasně baví,“ vysvětluje. Hájek dělá na jednom z největších krajinářských projektů v Česku nazvaném Živé brány Píseckých hor, který bude představovat obnovu 70 kilometrů alejí, a připravuje projekt na vzkříšení alejí kolem kostelíka Lomec na Vodňansku. „Dřív se stavěly aleje z domácích dřevin – lípy, dubu, javoru, jasanu, občas olše. My děláme totéž,“ dodává. Vůbec návrat ke krajině je jedním ze současných trendů v zahradnictví. „Všechno se vrací k přírodě. Trávníky připomínají rozkvetlé louky, vysazují se vzrostlé stromy, jejichž cena se ovšem pohybuje kolem statisíců korun. Sterilní bazény nahrazují přírodní koupací jezírka, která dělají dojem, že vznikla přirozeně. Střešní zahrady jsou dneska plnohodnotné obytné zahrady a dělají se nejenom na rodinných domcích, ale i třeba na garážích,“ prozrazuje Opravil. Kvalitní firma se pozná hlavně podle zahrady**

Ovšem není zahrada jako zahrada a totéž platí o zahradníkovi. Na trhu prý existuje hodně firem, které dělají této profesi ostudu. Podle životní úrovně majitelů zahradnických firem jde totiž o prosperující živnost, která láká i lidi, kteří chtějí brzy zbohatnout.

Za předzahrádku před řadovkou zaplatí zákazník přibližně třicet tisíc korun. Za zahradu velikou jeden tisíc metrů čtverečních 200 tisíc, ale s koupacím jezerem, altánem a vzrostlými stromy třeba dva až šest milionů korun. Přestože ani zahradníci, ani majitelé zahrad nechtějí veřejně vystavit cenovky k zahradám, mohou přijít odhadem ty nejhezčí na polovinu hodnoty domu. „Za málo peněz pěkná zahrada udělat nejde,“ glosuje Hájek. Podle odborníků je lépe zahradu draze založit a laciněji o ni pečovat než naopak.

Majitelé zahradnických firem se začátkem devadesátých let rekrutovali z bývalých pracovníků firem, které tyto práce dělaly i za socialismu. Dnes přibývají absolventi středních i vysokých škol. Podle Dany Wilhelmové z Ústavu zahradní a krajinářské architektury při Zahradnické fakultě v Lednici je mezi mladými o školu veliký zájem. „Je to atraktivní obor, jehož absolventi nemají problémy s uplatněním. V průměru se hlásí ročně kolem 350 studentů a bereme jich 60,“ říká.

Ovšem v Česku působí i lidé, kteří nemají ani teoretické, ani praktické zkušenosti se zahradničením. „Myslí si, že je to jednoduchý obor, ve kterém nepotřebují nic znát ani umět. Ale stačí projít jejich zahrady, a i laik je pozná. Zatím se uživí, protože je veliká poptávka po zahradnických pracích. Zahrady stejně jako trh chtějí čas,“ uvažuje Opravil.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?
Auta
Jízdní dojmy: Autobusy Isuzu
Volkswagen Atlas Cross Sport: Další SUV s karoserií „kupé“ se představuje v sériové podobě
Kvíz: Poznáte auto jen podle fotky zadního světla?
CNG autobusy Solaris pro Paříž
Nová Mazda3 se ukázala v Praze. Jen dva týdny po světové premiéře v L.A.
Technologie
Subnautica navždy zdarma: parádní dárek nově spuštěného Epic Games Storu
Tohle je 25 nejhorších hesel roku 2018. Stále vede 123456
Xbox Game Pass jen za polovinu. Za 1500 Kč můžete hrát 100+ her po celý rok
Stáhněte si zdarma hry Lego The Hobbit a Full Throttle Remastered
Intel odhalil architekturu GPU Gen11. Grafika Ice Lake má mít výkon jako Ryzen 3 2200G
Hry pro příležitostné hráče