VARIANTA BÉÉÉÉÉÉ - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

VARIANTA BÉÉÉÉÉÉ

, Jan Žižka,
VARIANTA BÉÉÉÉÉÉ
Zdroj: Euro.cz

Svou mentalitou a životním stylem mají Češi k Rakušanům nejblíže

Přestože to zní paradoxně, korutanský hejtman Jörg Haider a český premiér Miloš Zeman táhnou za jeden provaz. Oba mají zásluhy na napětí v česko–rakouských vztazích, oba fakticky podpořili rakouské občany, aby se zúčastnili podpisové akce proti Temelínu, a oba vytvářejí nové překážky pro vstup Česka do Evropské unie. Ještě štěstí, že blokáda českého přijetí není v rakouském zájmu (více na straně 28).
Když Miloš Zeman vyzval Rakušany, aby se zbavili strany Svobodných (FPÖ), a posílal rakouským politikům nadávky, jeden z regionálních politiků FPÖ prohlásil: „Start lidového hlasování mohl sotva být lepší. Český premiér pomohl vybudit vášně, jako kdyby dokonale sehrál svou roli ve scénáři organizátorů plebiscitu. Praha měla na vybranou: buď reagovat hrdě a klidně, nebo nahrát Haiderovi. Zeman zvolil variantu B.
Celá podpisová akce v Rakousku je bezpochyby vměšováním do vnitřních záležitostí Česka. Chyba Miloše Zemana pak rozhodně není v tom, že chce, aby o Temelínu rozhodovali Češi. V tomto bodě důsledně hájí české zájmy.
Nelze nic namítat ani proti Zemanově schopnosti tvrdě hájit svá stanoviska a v případě potřeby se naopak dohodnout na kompromisu – tak jako loni v listopadu s kancléřem Wolfgangem Schüsselem v Bruselu. Právě takto se totiž chová schopný vyjednavač.
Kamenem úrazu je Zemanův hrubý politický styl a neschopnost slušně komunikovat. Dobří vyjednavači říkají „tvrdé věci , ale tak, aby nikoho neurazili. Možná že se Zeman už ani nechce s Vídní na ničem dohadovat. Pak ovšem jedná proti českým zájmům. Vztahy s Rakouskem jsou pro nás důležité jak z ekonomických důvodů, tak i pro naše úspěšné účinkování v budoucí rozšířené Evropské unii.
Zemanův styl politiky podobně jako Haiderův se vyznačuje téměř permanentní potřebou útočit na „zlého nepřítele. Zeman proto Haidera potřebuje stejně jako Haider Zemana.
Český premiér se hájí tím, že celá Evropská unie před časem zaútočila na stranu Svobodných a zavedla vůči Rakousku sankce. Většina západoevropských politiků se však i při vyhlašování sankcí chovala slušně. A tyto sankce byly chybou, což i v samotné unii mnozí pochopili. „Ztroskotané kárné tažení unie proti Rakousku ukázalo, že jednoduché cejchování nemilované, ale demokraticky zvolené vlády nevede k ničemu, napsal německý Die Welt. List Frankfurter Allgemeine Zeitung k tomu přidal: „Od ztroskotání sankcí Evropské unie proti Rakousku už žádný vedoucí politik nepodnikl pokus vyzývat ke svržení rakouské vládní koalice.
Důvodů, jež Haidera a Zemana vedly k jejich posledním krokům, je bezpochyby více. Organizátoři podpisové akce ze strany Svobodných chtějí mobilizovat své voliče poté, co nynější vláda má za sebou více než polovinu svého funkčního období. Zdá se, že Svobodní vládnou společně s lidovci poměrně odpovědně – nevyhýbají se úsporným opatřením a i do budoucna plánují snižování státního dluhu a hodlají dosáhnout vyrovnaného rozpočtu. To jim však na popularitě nepřidá. Vášně kolem Temelína se jim moc hodí. Svobodné ostatně vynesl do popředí rakouské politiky populismus.
Jak je to ale v případě českého premiéra a jeho sociální demokracie? Miloš Zeman přece hodlá z politiky odejít. Přesto například rakouská ministryně zahraničí Benita Ferrerová–Waldnerová tvrdí, že Zeman především loví voliče pro svou stranu.
Ať už má pravdu, či nikoliv, pokusme se zamyslet nad tím, jaký mohou mít Zemanovy výroky vliv na voličský potenciál ČSSD. Premiér – podobně jako ministr průmyslu Miroslav Grégr, který také končí – skutečně může přilákat voliče, jimž Zemanovo pojetí politiky jako boxerského ringu vyhovuje. „Slušní vůdci ČSSD Vladimír Špidla a Stanislav Gross pak zase osloví „chladnější hlavy mezi voliči. Ty neodradí ani Zemanovo hulvátství

  1. vždyť už tam po volbách stejně nebude! Vypadá to skoro jako geniální plán na znásobení možností sociálních demokratů ve volbách. Takový plán by byl ovšem také dost riskantní: Zeman nakonec může „mírné voliče skutečně odradit a těm radikálním se zase nemusí líbit „nevýrazný Špidla.

A co lze poradit těm, kteří si uvědomují význam česko–rakouských vztahů? Neposlouchejte Haidera ani Zemana, ale třeba rakouského obchodního radu v Praze Michaela Angerera. Ten prohlásil, že kromě německy mluvících sousedů jeho země mají Češi svou mentalitou a životním stylem k Rakušanům nejblíže.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze