Vánoce, čas klidu a pohody?

23. prosince 2002, 00:00 - Nikoleta Alivojvodič, foto ČTK
23. prosince 2002, 00:00

Nenechte se uštvat a užívejte si kouzelné atmosféry svátků Vánoční svátky jsou ideální příležitostí pro odpočinek v kruhu rodinném a nejmilejších přátel. My ale, místo abychom je prožili v klidu a nerušené pohodě, necháváme se každoročně "uštvat" nakupováním, uklízením, vařením a pečením.

Nenechte se uštvat a užívejte si kouzelné atmosféry svátků

Vánoční svátky jsou ideální příležitostí pro odpočinek v kruhu rodinném a nejmilejších přátel. My ale, místo abychom je prožili v klidu a nerušené pohodě, necháváme se každoročně „uštvat“ nakupováním, uklízením, vařením a pečením.

Každý rok slavíme Vánoce, ale mnozí o nich vědí jen to, že je nutné nakoupit dárky, uklidit byt, sehnat kapra, udělat bramborový salát, napéct cukroví a ozdobit stromek. Ono pravé kouzlo tradičních obyčejů a zvyků se již dávno vytratilo. Zbyly jen třistakrát opakované televizní pohádky. Není divu, že se mnohdy na sváteční pohodu ani netěšíme - když vlastně žádná není. Vystřídal ji stres, spěch a únava. Gruntujeme, vaříme, utrácíme a nevíme, co dřív. Komu se pak chce předstírat pohodu a veselí? Přesto existuje způsob, jak se tomuto šílenství vyhnout a užít si plnými doušky kouzelné atmosféry volných dnů a snad i prvních sněhových vloček. Ignorujte vyčerpávající „tradice“ spotřebitelské společnosti, vytvořte si své vlastní rituály a vychutnejte si čas strávený s rodinnou a přáteli.

Původ vánočních obyčejů

Vánoce jsou nemladšími svátky připomínající průběh Kristova života. V Římě se poprvé slavily až v roce 336 (některé prameny uvádějí rok 365). Svůj původ mají v keltských oslavách zimního slunovratu, které představovaly vítězství boha Slunce nad Zimou, zrození nového života a pokoření smrti. Z doby Keltů pochází například víra ve zlaté prasátko, jmelí, pečení vánočního cukroví a prorokování života a smrti pomocí rozkrojeného jablka. Také zvyk zdobení stromečků je z těchto dávných dob. Při oslavách zimního slunovratu krášlili Keltové zelené stromy symbolizující věčný život nejrůznějšími ozdobami, ovocem a ořechy. V českých krajích zdomácněl tento obyčej až v 19. století. Mnohem starší je tradice stavění Betléma, za kterou vděčíme sv. Františku z Assisi, který na začátku 13. století poprvé živě zpodobnil narození Ježíše Krista. První kostelní jesličky ve střední Evropě byly postaveny v roce 1560 v jezuitském kostele sv. Klimenta na Starém Městě pražském.

Od Božího hodu až po Křest Páně

Štědrý den, který se v západní církvi označuje jako vigilie (předvečer slavnosti), je posledním adventním svátkem. Věřící o tomto dni dodržují přísný půst a přinášejí tak oběť Bohu. Je to způsob jejich poděkování za narození božího syna, Ježíše Krista. Kdysi se o Štědrém dni dodržoval zvyk obdarovávání žebráků a chudých. Od 19. století se nedílnou součástí oslav staly i dárky pro děti. I když tedy svátky vánoční začínají až v den Narození Páně (25. prosince), mnozí z nás kladou daleko větší důraz na oslavy 24. prosince než na Boží hod vánoční. O přesném dni, měsíci a roku, kdy se narodil Ježíš, se už od počátku křesťanství vedly spory. Dokonce se předpokládá, že je datum jeho narození, uváděné v církevním kalendáři, pravděpodobně vypočítáno mylně. Ať tak či onak, den Narození páně (Boží hod vánoční) je prvním a nejdůležitějším vánočním svátkem. Na něj navazuje osm dalších významných dnů. Svatý Štěpán (26. 12.) je spojen především s koledou. Kdysi se totiž věřilo, že může pomoci ovlivnit osud. Postupem času tyto zvyky vymizely a koledování se stalo zábavou pro děti, ale i skrytou žebrotou dospělých koledníků. Sv. Jan Evangelista (27. 12.) je dnem lásky a porozumění. Střídá ho den dětí - svátek Mláďátek (28. 12.). Následuje sv. Silvestr (31. 12), Obřezání Páně (1. 1.) a Tři králové (6. 1.). Od roku 1960 uzavírá seznam vánočních svátků Křest Páně o první neděli po svátku Tří králů.

(Pramen: Valpurga Vavřinová - Malá encyklopedie Vánoc)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít