Vánoce, Vánoce přicházejí

18. listopadu 2008, 16:14 - Martin Mašek
18. listopadu 2008, 16:14

Krátké zprávy

Výstava
Vánoce, Vánoce přicházejí
Dřevěné betlémy, jesličkové archy, papírové betlémy i podmalby na skle jsou od 20. listopadu vystaveny v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu. Také letošní ročník výstavy Betlémy připravila, stejně jako předchozí dva, Agentura SCHOK ve spolupráci se Spolkem českých betlemářů. Výstava se letos skládá přibližně z 50 exponátů, mezi nimiž je například replika staré jesličkové loutkové hry, která Pražany bavila před více než sto lety, ukázky betlemářské tvorby z perníku, model keramického betlému z 30. let minulého století navržený původně pro Chrám svatého Víta i originální řezbářské práce. Zhruba polovina exponátů jsou práce historické. „Pozoruhodný je například deskový betlém ze Slaného, který býval stavěn u františkánů,“ upozorňuje kurátor výstavy Jan Roda, sekretář Spolku českých betlemářů. Za mimořádně zajímavý považuje kurátor také model velkých kostelních jeslí, na nichž ke konci první republiky pracovala významná česká výtvarnice Helena Johnová. Keramické jesličky měly původně stát ve svatovítské katedrále, výrobu rozměrného díla však přerušila válka a po komunistickém převratu je už jeho další osud neznámý. Z nových prací patří k unikátům betlém Jarmily Haldové. „Z každé postavy vyzařuje radost ze zázraku zrození nového života. V díle autorka zúročila svoji řezbářskou zdatnost, malířské umění i schopnost vnímat radosti všedních dnů,“ oceňuje Jan Roda. Výstava má být otevřena do 4. ledna denně (včetně svátků a víkendů) od 9 do 17 hodin Boxík:
Vstupné na výstavu Betlémy
dospělí 65 Kč
studenti 45 Kč děti, důchodci, držitelé ZTP průkazů a pedagogický dozor školních výprav 30 Kč
vstup pro děti do tří let je zdarma

Popisek: Současný betlém Jarmily Haldové

Už i mobily od Diora
Francouzský módní dům Christian Dior kromě nových kolekcí luxusních oděvů dodává na trh také stylové doplňky, jejichž portfolio neustále rozšiřuje. Ke kabelkám, obuvi, šperkům, brýlím, hodinkám a parfémům letos přibyl i mobilní telefon. Spojením nejnovějších technických inovací firmy Modelabs a módní kreativity studia Dior Design vzniklo luxusní a stylové „véčko“. Typický je diorovský design, prošívání neboli „cannage“ známé z řady kabelek, bot, peněženek i pásků. Základní modelová řada je v růžovém, červeném a stříbrošedém provedení. Vedle ní je v nabídce i ultraluxusní kolekce v černé barvě osázená drahými kameny. Nejdražší model zdobí celkem 640 diamantů a součástí balení je i pouzdro z krokodýlí kůže. Telefony jsou mj. vybaveny dotykovou klávesnicí, stylovým uživatelským prostředím, tematickými tapetami a vyzváněním, 2Mpx fotoaparátem a kamerou. Přelomový je patentovaný systém miniaturního přívěšku nazvaného My Dior, který je možné připnout ke kabelce, pásku nebo k diáři. Váží pouhých 25 gramů, s telefonem komunikuje pomocí bezdrátové technologie bluetooth a má stejné funkce jako telefon.

Češi na Manhattanu
Bohemian National Hall, tedy Česká národní budova v New Yorku, opět slouží svému účelu. Na 73. ulici v centru Manhattanu ji v roce 1896 dokončila tehdy teprve čtyři roky fungující krajanská společnost Bohemian Benevolent & Literary Association (BBLA). Česká národní budova byla po desetiletí centrem české kultury ve Spojených státech. Ve druhé polovině minulého století ale následkem změny životního stylu její význam upadal. Rekonstrukce budovy začala v roce 1995 a nyní byla dokončena. V rekonstruované stavbě je k dispozici například kinosál, společenský sál, galerie a také reprezentační salony pro potřeby Generálního konzulátu ČR v New Yorku. BBLA patří spolu se spolky, jež sdružuje, třetí patro budovy. Společnost se v ní bude spolu s Českým centrem v New Yorku také starat o program.

Popisek
POPRVÉ V HISTORII bude mít jedna z nejnavštěvovanějších historických památek v Česku, zámek Hluboká nad Vltavou, otevřeno i v zimních měsících. Pro návštěvníky je připravená speciální zimní prohlídková trasa, která vychází z letní trasy B, je však rozšířena. Na Hluboké, jejíž historie sahá až do poloviny 13. století, si návštěvníci mohou v zimě prohlédnout devět místností včetně soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství, kolekce porcelánu i stříbrné cestovní soupravy. Od listopadu do března bude Hluboká otevřena od úterý do soboty včetně od devíti do patnácti hodin s půlhodinovou polední přestávkou.

Přívěsky jak pro královnu Annu Bulgari patří k nejvíce ceněným šperkařským značkám s unikátním stylem, inspirovaným nadčasovou krásou řeckého a románského umění. Poznávacím znakem kolekcí je logo BVLGARI, které bylo poprvé použito ve třicátých letech minulého století na fasádě zrekonstruované prodejny na Via dei Condotti v Římě. Jako dekorativní prvek se v roce 1977 objevilo v podobě dvojitého loga vygravírovaného na lunetě prvních hodinek „Bulgari-Bulgari”. První hodinky Bulgari-Bulgari se také staly inspirací pro novou kolekci šperků. Jejich lunetu připomínají malé a velké kruhové prvky s dvojitým logem, jež zdobí náhrdelníky, náramky a náušnice z osmnáctikarátového bílého či žlutého zlata doplněné onyxem, perletí nebo osázené diamanty. Doplňují je přívěsky upevněné na bavlněných šňůrkách nebo na jemných řetízcích různých délek (na snímku), takže se stávají hlavní součástí šperku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít