Vánoce? Opět na dluh

10. prosince 2009, 18:06 - Petra Pelantová
10. prosince 2009, 18:06

Zájem o úvěry nepolevuje, předvánoční úvěrovou horečku tlumí jen přísná pravidla bank

(doslovný přepis inzerátu) Potřebujete půjčit na vánoce a nebo na něco jinýho? Ste v registrech a ninkdo vám nepůjči? Tak se obratě na mě. Nabyzím vám nebankovní půjčku na směnku při které se nezkoumají registry a nevyžadují zástavy. Půjčka je vhodná pro klienty se záznamy v registrech kde jím jinde nechtějí půjčku poskytnout. Dle platu je půjčka na směnku možná až do 2.mil.kč na dobu 20.let. Nikam nemusíte jezdit, půjčku sjednáme u vás.Jedina podmínka,nemít vedenou exekuci na váš účet a plat. Takovýto inzerát se objevil na internetu před třemi týdny. Pod textem je spolu s kontaktním e-mailem jméno Věra Danková. „Zástavy na směnku nevyžadujeme. Ručí se podepsáním této směnky. Do 350 tisíc korun vyplácíme půjčku v hotovosti. Pokud budete chtít půjčit více, tak je možné těch 350 tisíc vám vyplatit a zbytek poslat na váš účet,“ reagovala Danková na dotaz autorky článku, zda je inzerát aktuální.
Rozhodně nejde o výjimečnou anonci. Stejně jako každý rok před Vánocemi, i tentokrát přibývají na internetu mnohdy velmi pochybné inzeráty nabízející půjčky. Letos je ale rozdíl v tom, že v náruči těchto mnohdy lichvářů končí více lidí, neboť banky a některé splátkové firmy zpřísnily pravidla a zájemce o úvěr si vybírají mnohem pečlivěji než v minulosti. Konkrétní statistiky ale neexistují. Asociace občanských poraden (AOP), která poskytuje po celém Česku zdarma dluhové poradenství, proto vytáhla do protiútoku. Hodlá ještě do Vánoc rozjet kampaň, ve které chce formou letáků v MHD po celé zemi upozorňovat, na co si dát pozor při podpisu úvěrové smlouvy. „V současné době evidujeme zvýšený počet lidí, kteří k nám chodí s tím, že podepsali nevýhodnou úvěrovou smlouvu anebo směnku, a nyní by svou předvánoční půjčku nejraději vzali zpět, což samozřejmě nelze. Snažíme se jim poradit, co v takové situaci dělat,“ vysvětluje situaci Přemysl Houda z AOP. Přísnější pravidla pro přidělování půjček jsou sice pozitivní změnou, jenže řadu lidí to nažene do náruče lichvářů a různých pochybných poskytovatelů půjček, upozorňuje Houda. Právě před tím by měla předvánoční kampaň, jež odstartuje v těchto dnech, důrazně varovat.

Chudší Vánoce? Jak kde

Že by finanční krize utlumila tradiční předvánoční chuť Čechů vzít si úvěr na nákup dárků? Vůbec ne. Nebýt přísnějšího posuzování klientů, předvánoční půjčky by letos opět trhly rekord, shodují se bankéři. I tak se ale nejedná o žádný dramatický pokles. „Zájem o bankovní spotřebitelské neúčelové úvěry se v předvánočním období standardně zvyšuje o třicet procent oproti zbytku roku, stejný nárůst očekáváme i v letošním roce,“ uvedla například Markéta Dvořáčková s GE Money Bank. Špatně na tom nejsou ani splátkové společnosti. „V současné době zaznamenáváme zvýšený zájem klientů o spotřebitelské úvěry. Situace je podobná jako ve stejném období loňského roku ,“ říká mluvčí společnosti Cetelem Martin Malý. Cetelem loni poskytla rekordní objem půjček ve výší 12,16 miliardy korun. Kolik to bude letos, zatím Malý nechce odhadovat. Upozorňuje, že důsledky současné finanční a ekonomické situace v Česku zhoršují průchodnost klientů úvěrovým scoringem oproti předešlým rokům. „Nyní proto zamítáme větší procento žadatelů o úvěr,“ potvrzuje Malý.
Z aktuálního průzkumu splátkové společnosti Provident Financial vyplývá, že půjčku si plánuje vzít z více než čtyř set dotazovaných Čechů 22,5 procenta lidí, tedy o zhruba pět procent méně než loni. Jenže ti, co se pro půjčku rozhodli, si ale v porovnání s předešlým rokem půjčí výrazně více, tvrdí studie. Téměř 39 procent z nich si podle průzkumu vezme úvěr převyšující deset tisíc korun, minulý rok to přitom bylo necelých třicet procent. „Půjčkou nebudou financovat pouze dárky, ale i pohoštění pro svoji rodinu a přátele, vánoční stromky a výzdobu,“ upozornil Ondřej Hloubek z oddělení vnějších vztahů společnosti Provident Financial.
Například Citibank tvrdí, že při srovnání úvěrů za letošní říjen a listopad se stejným obdobím v loňském roce je pokles opravdu vidět. „Tato změna je ale ovlivněna také tím, že v letošním roce nenabízíme půjčky klientům, kteří u nás určitou dobu nemají kreditní kartu, což také výrazně ovlivňuje míru meziročního poklesu objemu půjček,“ vysvětlil mluvčí Citibank Branislav Cehlárik. Česká spořitelna zase vysvětluje nižší objem dosud poskytnutých úvěrů tím, že loňský rok byl v tomto ohledů rekordní. Nehledě na krizi se tedy dalo očekávat, že překonat loňská čísla bude možné velmi obtížně.

Finanční negramotnost

„Úvěrová horečka“ rovněž zesílila přesun zájemců o půjčky do náruče nebankovních společností, který odstartovala finanční krize. Další změnou oproti loňsku je i to, že lidé se více naučili používat kreditní karty. „V segmentu karet poptávka roste,“ konstatoval Erich Čomor, generální ředitel Home Creditu. Na kreditní kartu se soustředí ve „vánočních akcích“ i některé banky. Namísto speciálního úvěru zvýhodňují použití kreditky. Tuto strategii razí například Komerční banka.
Zadlužení českých domácností sprintuje ke hranici jednoho bilionu korun. Přestože se díky krizi zadlužování zpomalilo, schopnost zvládat dluhy se neustále zhoršuje. Některé banky a finanční instituce dělají dobře, že další úvěr rizikovému žadateli již prostě nedají. Jenže pochybní poskytovatelé půjček, kteří lidem slibují, že jim dovezou peníze okamžitě ještě tentýž den domů, neodmítnou nikoho. „Spoléhají na to, že s úspěšností vymožení takové půjčky nebude problém. Z těch lidí to pak doslova vytlučou, a právě to je problém,“ upozorňuje Přemysl Houda z Asociace občanských poraden. S finanční gramotností totiž Češi dosti zaostávají, a pokud se to nezlepší, budou mít lichváři žně.

Tab.:
Vánoční půjčky (Kolik měsíčně zaplatí majitel úvěru ve výši 30 tisíc korun se splatností 36 měsíců)
společnost*měsíční splátka (v Kč)
Cetelem*1083
Home Credit*1089
Provident Financial*1170++
Česká spořitelna*942
Komerční banka*956
GE Money Bank*1017+
+splatnost 40 měsíců
++splátka je týdenní, splatnost úvěru je 45 týdnů
Pramen: Banky

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít