Van Rompuy: Eurozóna je připravena poskytnout Řecku výplatu další tranše pomoci

22. listopadu 2011, 08:59 - MediaFax
22. listopadu 2011, 08:59

Ministři financí eurozóny jsou podle předsedy Evropské rady Hermana Van Rompuye připraveni podepsat výplatu šesté tranše záchranné pomoci Řecku ve výši osmi miliard eur na svém příštím zasedání na konci listopadu. Informovala o tom v pondělí večer agentura Reuters.

Foto: Miloslav Hamřík

Nově jmenovaný řecký premiér Lukas Papadimos na setkání s Van Rompuyem zopakoval své rozhodnutí o provedení všech rozpočtových opatření, které požaduje Evropská unie i Mezinárodní měnový fond. “Eurogroup by měla být schopna se dohodnout na dalším jednání o výplatě šesté tranše půjčky Řecku,“ uvedl Van Rompuy po schůzce s řeckým premiérem s odkazem na další tranši z celkem 110 miliard eur, které byly Aténám loni schváleny.

Pokud jde o širší situaci v eurozóně, je jasné, že prožíváme těžké období,“ řekl Van Rompuy. “Všechny orgány EU musí udělat vše, co je v jejich pravomoci a silách, při plném respektování svých mandátů, k obnovení důvěry, stability, růstu a zaměstnanosti,“ dodal předseda Evropské rady.

Papadimos v pondělí ubezpečil i šéfa Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa, že Řecko bude plnit dohody z říjnového eurosummitu. Barroso uvedl, že se EK vynasnaží podporovat řeckou vládu a její úsilí. „Co se týká písemného závazku, tak neexistuje žádná pochybnost, že řecká vláda tento slib poskytne. Šéfové stran, které podporují vládu, se již hlasováním o důvěře vládě vyslovili pro podporu vlády a tedy i programu,“ uvedl po setkání s Barrosem v Bruselu Papadimos na dotaz, kdy Řecko písemně potvrdí plnění dohod z říjnového eurosummitu.

Evropská komise minulý týden v úterý zopakovala, že Řecko musí předložit písemné potvrzení, že je odhodláno k reformám, aby se zbavilo svého dluhu. Písemné potvrzení požadovaných opatření od Řecka vyžaduje rovněž i tzv. Euroskupina a Mezinárodní měnový fond (MMF).

Nyní je obtížný čas pro řecké občany. Doufám, že Řekové tuto přechodnou vládu podpoří a že budou chápat, proč musí být činěna tato tvrdá opatření,“ uvedl Barroso. “Vynasnažíme se, abychom podporovali tuto přechodnou řeckou vládu a řecké úsilí. Musí pro to být ale splněno to, že Řecko si chce pomoci samo, že má skutečně zájem na velkém celonárodním konsenzu,“ upozornil Barroso.

Existují dva základní cíle pro nadcházející měsíce. Zaprvé musí být druhý program finanční pomoci Řecku pro příští tři roky uzavřen do konce tohoto roku. Dále by měla být na počátku roku 2012 dobrovolná výměna dluhopisů soukromých investorů,“ podotkl Barroso s tím, že bezprostředním úkolem je učinit nezbytné kroky k výplatě šesté tranše.

Barroso také ocenil odvahu řeckého premiéra, že funkci přijal v takto těžkém období pro svou zemi. Reformy a úspory spojené s půjčkami od partnerů totiž s sebou přinášejí obrovský odpor řeckého obyvatelstva. “Myslím, že bychom si měli všichni uvědomit, že naši evropští partneři a Mezinárodní měnový fond se zavazují k financování Řecka po dlouhou dobu. A to je důvod, proč se očekává odpovídající závazek, a to nejen této vlády, ale také od politických vůdců obou stran, které ji podporují, “ dodal Papadimos.

Řecko čeká na tranši finančních prostředků ve výši osmi miliard eur od zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu. Peníze musí dostat do poloviny prosince, jinak nebude schopné dostát svým závazkům vůči věřitelům. Řecko má nyní novou vládu národní jednoty, která má v zemi prosadit nutné reformy výměnou za zahraniční finanční pomoc. Nové volby by se v Řecku měly konat 19. února příštího roku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít