Válka o Kuchtovou

21. září 2007, 17:52 - Jan Štětka
21. září 2007, 17:52

Šéfka resortu měla dilema: Soukup nebo Doležal. Jde i o budoucnost vlády

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) Dana Kuchtová dostala minulé pondělí od premiéra Mirka Topolánka měsíc času, aby dala do pořádku program na čerpání peněz od Evropské unie pro vědu a výzkum a odvrátila tím svůj pád. Ani optimisté na ministerstvu však nečekají, že 15. října uzná Brusel přepracovanou verzi za bezproblémovou. Navíc na MŠMT bude kromě hledání viníka horko ještě i kvůli politice. Návrhy odvolat z vedení úřadu Kuchtovou i jejího vlivného ekonomického náměstka Jaromíra Soukupa jsou totiž výsledkem třenic a intrik, které ministerstvem tiše cloumaly celé léto. Soukup i hlavní kritička resortu, lidovecká šéfposlankyně Michaela Šojdrová, shodně označili za jednu z klíčových postav letního dění na ministerstvu osobu označenou jako poradce Doležal. Kdo to je? Týdeník EURO získal dosud neznámé detailní informace o tom, jaké události během července a srpna předcházely zářijovému třesku.

Po Morovi Doležal.

Týden před tím, než 9. července 2007 rezignoval náměstek ministryně pověřený skupinou číslo šest pro evropské záležitosti a mezinárodní vztahy Marek Mora (EURO 26/2007), obrátil se na Kuchtovou brněnský expert na eurofondy Vojtěch Doležal, jehož firma SEWACO pomáhá veřejnoprávním subjektům - například obcím - se získáváním europrostředků v oblasti životního prostředí a regionálního rozvoje (což je týž fond EU jako pro školský operační program Věda a výzkum pro inovace). Důvod? Získal prý informace, že se Brusel chystá tvrdě kritizovat přípravu zmíněného ministerského programu, a přispěchal s varováním. Ministryně tedy pozvala Doležala na poradu vedení, kde však jeho námitky při hádce odmítl Mora, který vzápětí odstoupil. „Tehdy jsem argumenty Marka Mory nepřijímal, ale dnes je chápu,“ rozhodl se Doležal minulou středu pro týdeník EURO objasnit svou pozici. A připustil, že delší dobu profesně zná předsedu zelených Martina Bursíka.
Jenže po Morově odchodu vznikla otázka, co dál s „šestkou“. Kuchtová promptně vyzvala Doležala k další spolupráci až do září. A ministerstvo na to konto podepsalo s firmou SEWACO smlouvu o dílo, podle níž měla za odměnu 40 tisíc korun vzniknout do dvou týdnů pětistránková zpráva o situaci v eurofondech s návrhem dalšího řešení. Když 16. července skutečně dorazil na MŠMT kritický dopis z Bruselu, Doležala mimo jiné zarazilo, že na jeho text už s předstihem reagovala Rada vlády ČR pro výzkum a vývoj, jejíž předsedou je sám premiér Mirek Topolánek a členkou mimo jiné exministryně školství Miroslava Kopicová.

Hledal se náměstek.

Byl to však právě Doležal, kdo v následujících dnech dojednal s radou kompromis. Proto ho Kuchtová 20. července jmenovala svým poradcem pro komunikaci s radou. „Ačkoli byl investiční náměstek Jaromír Soukup v té době vyzýván, aby se ujal práce kolem euroagendy, stále jezdil na dovolenou,“ vzpomíná Doležal. Kuchtová pak Doležalovi i řediteli odboru programu Evropského fondu pro regionální rozvoj Romanu Hvězdovi nabídla post ministerského náměstka, ale oba odmítli. Proto ministryně 27. července pověřila vedením šestého odboru současně Doležala, Hvězdu i vedoucí oddělení programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Barboru Hoškovou, a to prozatímně na období od 3. do 21. srpna. Tento triumvirát pak zavedl v „šestce“ princip krizového řízení, kdy de facto bývalý Morův tým pracoval na urychleném dolaďování programů až šestnáct hodin denně. „Doufal jsem, že Soukup s námi začne spolupracovat, ale odjel na dva týdny do Španělska,“ podotýká Doležal.

Nikdo nebyl proti.

Maraton skončil 21. srpna, kdy po celý den probíhala porada vedení ministerstva (25 osob), až byl ohledně implementace fondů pracně nalezen kompromis. „Porada vedení projednala materiál a doporučuje paní ministryni vyslovit souhlas,“ stojí v návrhu usnesení, jehož text měla formulovat sama Kuchtová a který má týdeník EURO k dispozici. „Pan Soukup byl toho dne v úřadu, ale odmítl se porady zúčastnit, a ani neposlal nikoho ze svého týmu. Vlastně od něho za čtyři měsíce nepřišel ani jediný podnět. Ministryně ho přemlouvala k účasti, ale marně. Mlčení by tedy mělo znamenat souhlas, ale později se ukázal opak,“ tvrdí Doležal, který prý se Soukupem osobně jednal pouze třikrát, a vždy to skončilo konfliktem.
Jak dohoda vypadala? Na rozdíl od plánů exnáměstka Mory se upustilo od vzniku ministerské implementační agentury CERA, kterou už v létě nepovolilo ministerstvo financí. Programy si mělo zadministrovat samo ministerstvo, jen částečně s pomocí CzechInvestu. Výsledný dokument Kuchtová 21. srpna večer přijala (v souladu s jednacím řádem ministerstva, protože nikdo nevznesl po vypracování všech připomínek žádné další námitky), ale už tehdy prý Doležala žádala, aby aspoň oblast administrace žádostí o dotace přešla raději do Soukupovy agendy. Když 22. srpna odjel Soukup znovu na dovolenou, zahájilo MŠMT jednání s ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) a s ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO).

Ve hře Čunek a Šojdrová.

A tehdy prý vrchní ředitel MPO Miroslav Elfmark začal prosazovat vizi, že MŠMT přípravu programů nestihne a že je věc třeba zcela svěřit agentuře CzechInvest. Jiří Čunek to podle Doležala nechtěl rozhodnout, a proto předal problém k posouzení svému vrchními řediteli Igoru Hartmannovi, který však 28. srpna osvědčil, že MŠMT implementaci zvládne. Doležalovi už v té době vypršel mandát k jednání za ministerstvo, ale Kuchtová mu jej po jednotlivých dnech prodlužovala. Finální dohoda MŠMT a MPO měla být podepsána 31. srpna. Jenže Doležal prý už v té době pozoroval snahu Kuchtové a Soukupa podobu dohody změnit a přesunout skupinu šest pod Soukupovu skupinu čtyři, proto se prý obrátil o pomoc na předsedkyni poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaelu Šojdrovou (znal ji z dřívější spolupráce na Zlínsku a pomáhala mu údajně s vědomím ministryně v rámci jednání mezi MŠMT a MMR). Tlak na změnu dohody však údajně sílil tak, že Doležal odešel ze dne na den ještě před 31. srpnem z ministerstva a informoval Šojdrovou, že dohoda uzavřená s Čunkem už neplatí.
Stejného dne se vrátil náměstek Soukup. „V noci 2. září vytvořili Elfmark, Soukup a Kuchtová nový dokument dohody mezi MŠMT a MPO o úplném využití CzechInvestu, který 3. září podepsali ministr Martin Říman a ministryně Kuchtová. Jenže s datem 6. září, takže jej považuji za neplatný,“ zdůrazňuje Doležal. Revizí již existujícího konsensu byl podle něho porušen vnitřní řád ministerstva školství, a to kvůli způsobu projednávání. V té době už se však také rozpadal jeho krizový tým, kromě jiných odešel i Hvězda. „Necítil jsem prostor fungovat v týmu, který neví, co chce. Na ministerstvu selhávalo manažerské vedení,“ řekl Hvězda týdeníku EURO. Exnáměstek Mora by zřejmě mohl cítit satisfakci za své obavy, ale je zdrženlivý. „Pro mne je to uzavřená kapitola, už k tomu nechci nic říkat,“ sděluje současný náměstek vicepremiéra Alexandra Vondry z ODS.

Soukup: Doležala doporučil Bursík.

Diametrálně jinak však vnímá situaci na ministerstvu školství náměstek Jaromír Soukup. Vojtěcha Doležala prý Kuchtové v době odchodu Mory jasně doporučil šéf Strany zelených Martin Bursík, údajně kvůli obavám o Soukupův vliv na ministryni. Doležal měl prý potom ambici stát se náměstkem a šéfem šesté skupiny. Ačkoli Doležal vylučuje své oficiální napojení na strukturu ministerstva životního prostředí, podle Soukupa je v současnosti na MŽP Bursíkovým rádcem a má na starost úpravu vodohospodářských smluv, kritizovaných Evropskou komisí. „Neudělal na MŠMT nic, jen mě urážel a pomlouval. Mora odešel kvůli němu. Šojdrová má informace právě od Doležala,“ uvedl Soukup pro týdeník EURO. Výhrady vůči situaci na ministerstvu prý nemá předsedkyni lidoveckých poslanců za zlé, ale soudí, že zveřejněním dopisu Kuchtové přestoupila hranici koaliční spolupráce. „Nikdy předtím námitky nevznášela,“ uvedl, „podlehla rádcům, kteří jí lhali.“ Na rozdíl od Doležala si Soukup myslí, že za zásahem lidovců do dění v resortu školství je snaha získat pozici náměstka.

Hledá se obětní beránek.

Soukup očekává, že upravený program na čerpání 68 miliard korun (celkem má do školství přitéct z EU 130 miliard korun) pro vzdělání v Bruselu 15. října zřejmě neuspěje. „Teď se proto bude hledat obětní beránek, který bude muset říct vysokým školám, že jejich čekání na peníze na připravené projekty je marné,“ tipuje. Ale odpovědnost už podle něho nese i Rada vlády ČR pro výzkum a vývoj. Dle jejího doporučení se totiž dokument o předminulém víkendu předělával. „Pokud přijde z Bruselu poziční dokument, který bude opět obsahovat výhrady, budu zase jednat se zúčastněnými a pokoušet se měnit parametry,“ ujišťuje přesto náměstek, který má nyní euroagendu ministerstva na starosti. „Samozřejmě že jsem připraven vyvodit i osobní odpovědnost, protože v takovémto tlaku už se pracovat nedá. V atmosféře nepravdy se těžko pracuje,“ vysvětluje Soukup. S jeho odvoláním však Kuchtová nepočítá. Náměstek se hájí i tím, že během čtrnácti dnů, kdy nese odpovědnost za euroagendu, nebyla šance změnit věci, které se připravují už půldruhého roku. S tím ale zásadně nesouhlasí Doležal: „To je lež. Vždyť na ministerstvu působí od nástupu ministryně, nejdříve jako její ekonomický poradce a od jara jako náměstek. O všem musel vědět a mohl se i vyslovit. Jinak by byl nekompetentní,“ komentoval to.

Kuchtová versus Bursík?

Je možné, že se Dana Kuchtová stala v červenci pouhou hříčkou v souboji mezi lobbisty? Pokud je za Doležalem kontakt s Bursíkem a působení ve zprostředkovatelské firmě SEWACO, Soukup je zase majitelem firem kolem mediální agentury Médea, která se zabývá nákupem reklamních ploch a sází na vliv. Třeba je podstatné toto: Kuchtová má ve Straně zelených i v její republikové radě dobrou pozici. Fandí jí například zelená poslankyně Olga Zubová, podle které „určitě není zakopaný pes v náměstku Soukupovi“, a dodává, že Kuchtové se se Soukupem dobře spolupracuje, protože „umí dobře rozlousknout problematiku“. Místopředsedkyně zelených by tedy mohla jednou otočit partajním kormidlem i doleva. Možná i nahradit Bursíka. Některé zdroje připouštějí, že důvodem, proč byl ministr životního prostředí při nedávných úvahách o odvolání kritizované Kuchtové dost opatrný, je hlavně obava o ztrátu poslaneckých hlasů, a tím i vládní většiny ve sněmovně.

Proč se rozešli Soukup a Bursík Ještě před půldruhým rokem to bylo ukázkové spojenectví. Soukupova mediální agentura Médea tehdy Bursíkovým zeleným poskytla devítimilionový úvěr na volební kampaň, a nestraník Soukup pak za zelené dokonce dojednával ekonomickou část koaliční smlouvy. Jenže partaj brzy peníze splatila a idyla skončila. Podle Soukupa Médea počítala s tím, že pro zelené zajistí reklamní plochy v ceně dvou milionů korun i na podzimní senátní kampaň, ale až od dodavatelů se dozvěděla, že si propagaci objednali jinde. „Martin Bursík neumí poděkovat. Nesnesl asi pocit zavázanosti,“ myslí si Soukup. Zda v tom bylo i něco jiného, dosud Soukup ani Bursík neuvedli. Vztahy mezi oběma muži jsou od té doby na bodu mrazu. Za zprostředkovatelského úsilí Kuchtové sice podle informací týdeníku EURO jednou proběhl pokus o společný oběd, ale již po polévce se trojice rozešla. Na ministerstvu se Soukup objevil jen z iniciativy Kuchtové.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít