Válka je mír

 Páral 21. října 2015, 13:31  -  Pavel Páral
21. října 2015, 13:31

A mír je válka. George Orwell dobře věděl, že opakování je matka politické mazanosti a veřejnost se dá zpracovávat do úplného otupení. A tak, když Andrej Babiš hájí dnes při projednávání státního rozpočtu ve Sněmovně sedmdesáti miliardový deficit při očekávaném slušném růstu ekonomiky o dvě a půl procenta v příštím roce, ani to moc nepřekvapí.

Pro ty z nás, pro něž válka fakt není mír, jde o rozpočet procyklický a to velmi. V dobrých dobách, kdy se mají vytvářet rezervy na doby zlé, dělá vláda Babiše a Sobotky další, zbytečné dluhy a zakládá mandatorní výdaje, které budou tížit veřejné finance i v dalších letech. Ano, je pravda, že proti deficitu plánovanému na letošní rok ve výši sto miliard korun vypadá pokles na sedmdesát miliard solidně.

Jenže letošní růst povede zřejmě k tomu, že se skutečný schodek bude pohybovat někde kolem osmdesáti miliard a to už je ten pokrok opravdu směšný a je zřejmé, že vláda přínos letošního hospodářského růstu bez skrupulí projídá.

Rozdíl mezi původně na jaře plánovaným a skutečným výběrem daní díky letošnímu mimořádnému růstu by měl být v příštím roce o minimálně 25 miliardy vyšší a rozpočtový schodek by měl být hluboko pod padesáti miliardami.

Jako vlk s kolouškem

Vláda si však s mimořádným přilepšením přes prázdniny poradila jak hladový vlk s kolouškem. Strukturální deficit, kterým lze měřit pro, nebo proticykličnost dosáhne pořád 1,4 procenta HDP, což je skoro trojnásobek hodnoty evropského fiskálního paktu, k němuž se ve volbách dnešní vládní partaje hlásily.

A to ještě je rozpočet hodně napnutý a stojí na předpokladech, které se nemusí naplnit. Například počítá s dvěma miliardami z elektronické evidence tržeb, která se tak nějak rozplývá v oblacích. Rovněž naděje na šest miliard z kontrolních hlášení DPH, s nimiž rozpočet počítá (původně ministerstvo financí slibovalo minimálně dvanáct) je dost nejistá.

A také tlak na další sociální výdaje ze strany vládních sociálních demokratů, zejména ministryně Marksové, je enormní. A to Sněmovní volby budou až v roce 2017.

Takže ta část daňových poplatníků, co státu opravdu něco platí, aniž by dostávala, může s děsem očekávat první nástřely dalšího rozpočtu na jaře příštího roku. V téhle politické konstelaci je vláda šetřit nebude.


Čtěte další komentáře autora:

Pavel Páral: Sluncem a větrem k renesanci uhlí

Množte se, jak chcete

Český zázrak a fiskální slepota


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít