Válečník versus manažer

07. září 2011, 13:05 - Vít Chalupa
07. září 2011, 13:05

Stane se dočasným šéfem Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta, anebo Jindřich Rajchl?

Český fotbal volí v pátek 16. září na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR (FAČR) nového předsedu, který na rok a půl nahradí Ivana Haška. O budoucnosti tohoto sportu v Česku chtějí rozhodovat dva muži – Miroslav Pelta a Jindřich Rajchl.

Co byste vzkázali Ivanu Haškovi, který vás do současné pozice dostal? Pelta: Že nám nadělal hodně starostí, protože český fotbal nečekal, že ho nechá takto na holičkách, když v půlce volebního období ze dne na den a bez varování odejde. Vyčítám mu to i z toho důvodu, že se tak stalo v době, kdy reprezentace bojuje o postup na mistrovství Evropy. Navíc měl klíčové slovo ve výběru trenéra Michala Bílka a realizačního týmu. Od jeho vstupu na funkcionářskou dráhu jsem vnímal, že to není jeho parketa, trápil se. Jeho příchod byl společenskou objednávkou, a navíc to mělo vztah k Sazce. Tušil jsem, že je jen otázkou času, kdy Ivan svou roli vzdá. Navíc dostal nabídku, která rozhoduje i v příjmové části. Šel za penězi a je třeba to pojmenovat. Mě osobně nezradil, zradil ty, kteří ho volili.
Rajchl: Popřál bych mu hodně úspěchů v Dubaji jak v osobním životě, tak v trenérské profesi. Za dva roky ve funkci udělal obrovský kus práce. To, že se po jeho odchodu strhla kampaň, nepovažuji za fér vůči němu. Dva roky obětoval českému fotbalu a všichni by si měli uvědomit, že Ivan není majetkem fotbalu, Ivan je člověk jako každý z nás a má právo na osobní rozhodnutí.

Máte pro Haška pochopení? Pelta: I když ho kritizuji, tak pochopení mám. Přemohlo ho to, jak se český fotbal utápí ve funkcionářských válkách. Myslím si, že někdy rozhodoval proti svému svědomí.
Rajchl: Je to jeho život, jeho rozhodnutí. Tlak na něj byl obrovský. Svým naturelem a profesí je trenér a patří na hřiště. Pokud takto bude šťastnější, nikdo nemá právo ho nutit do práce, která jej nenaplňovala. Respektuji to.

Pokud byste volbu předsedy asociace vyhrál, můžete slíbit, že po polovině volebního období neutečete? Pelta: Pokud bych vyhrál, vydržím do řádné valné hromady v roce 2013. A během té doby by se ukázalo, jaké jsou mé kvality. Pokud by byla spokojenost, tak bych kandidoval dál, abych předal zkušenosti, které jsem za ty roky získal.
Rajchl: (Smích) Pokud bych byl zvolen, měl bych jen polovinu řádného období. A pokud bych se skutečně stal předsedou FAČR, tak bych kandidoval i na další valné hromadě v roce 2013. Na rozdíl od Ivana jsem funkcionář a miluju fotbal z této stránky.

Dala se ve dvou a půl měsících od Haškova odchodu udělat kvalitní předvolební kampaň? Pelta: To byl a je problém. Zvlášť u mě. Jsem členem městské rady v Jablonci, figuruji v dalších pozicích a vlastním Baumit Jablonec. Času moc nebylo. Dlouho jsem zvažoval, jestli se do toho mám pustit, protože to prostředí není jednoduché. Delegáti z krajů a okresů jsou bývalí rozhodčí, kteří obchodují s funkcemi. Právě v tomto předvolebním týdnu se chystám do krajů i okresů, abych hlasujícím vše vysvětlil.
Rajchl: Ona to vlastně není předvolební kampaň. Volí 202 delegátů a drtivá většina z české komory zná mě i mou práci. Nepotřebuji se s nimi dlouho bavit o věcech, které znají. Na Moravě se snažím komunikovat se všemi a snažím se jim popsat to, co jsme tady za dva roky dokázali, jaké jsou moje cíle. Dva a půl měsíce stačí, abych Moravu objevil.

Proč vlastně kandidujete? Pelta: Už jsem s fotbalem něco zažil. Byl jsem manažerem reprezentace a členem výkonného výboru v devadesátých letech. Byl jsem sedm let generálním ředitelem Sparty, obchodním ředitelem STES (marketingová společnost FAČR – pozn. red.), jsem majitelem fotbalového klubu v Jablonci. Není úroveň, kterou bych neprošel. S odstupem mám největší zkušenosti na funkcionářském poli v České republice. Uvědomuji si, že jsou lidé, kteří dlouhodobě pracují v okresech, a to je neprůstřelná skupina. Přesto se pokusím delegáty přesvědčit o jiné cestě, kdy z deseti věcí, které slíbím, aspoň devět splním.
Rajchl: Protože chci pomoci českému fotbalu. Chci ho vést. Za ty dva roky ve výkonném výboru jsem nabral zkušenosti a našel, co všechno fotbal pálí. Pro fotbal pracuji ve dne v noci bez ustání. Jsem schopen pojmenovat všechny problémy, které ho trápí. Nechci se zabývat jen ligou, národním týmem a získáváním peněz. To je sice důležité, ale nejsou to jediné pilíře českého fotbalu. Trápí mě především image českého fotbalu, kterou je nutné zásadně zlepšit. Chtěl bych, aby mezi lidmi ve fotbalu panovalo více respektu. Je obrovsky roztříštěn a převažují v něm negativní emoce. Kdo půjde proti českému fotbalu, musí počítat s tím, že proti tomu budu tvrdě vystupovat. Pokud nebudeme jednotní, bude nás to ničit. A pokud půjdeme s každým nářkem do médií, bude náš mediální obraz ještě horší.

Co nabízíte českému fotbalu? Na co se zaměříte? Pelta: Vím, co český fotbal potřebuje. Úspěch na úrovni seniorské reprezentace, protože podle jejích výsledků je předseda hodnocený. Dál bych se zaměřil na zkvalitnění mládežnického fotbalu, který je budoucností toho velkého. Je třeba si přiznat, že současná generace není tak silná jako ta předcházející kolem Nedvěda. Musíme přebudovat mužstvo a zakomponovat do něj mladíky z úspěšných juniorských týmů. Opomenout nelze ani finance. Zvýšil bych příjem od partnerů a zlepšil bych komunikaci se státní správou. Vymyslel bych takové produkty, aby i do mládežnického a okresního fotbalu přišly nové prostředky.
Rajchl: Dva roky jsem členem marketingové komise UEFA. Vybudoval jsem si dobré vztahy tam i ve FIFA. Chci do České republiky dostat mistrovství Evropy hráčů do 21 let. A s Dášou Damkovu (bývalou rozhodčí, nyní členkou komise rozhodčí UEFA – pozn. red.) bychom se společně chtěli prosadit i do FIFA. Bez těchto asociací bude český fotbal izolovaný. Také v oblasti financí nabízím řešení, které může přinést nejvíce peněz. Nechci přivádět firmy, které jsou navázány pouze na moji osobu. To by bylo nekoncepční. Je potřeba jednat o veřejných financích, aby ministerstvo školství fotbal podpořilo. Musíme mluvit o loterijních penězích. Vysvětlit politikům, že loterijní zákon musí být postaven tak, aby podpořil český sport a fotbal. A co je velmi koncepční – využívání členské základny. Od roku 2012 budeme mít členskou kartu, což je zajímavé pro mnoho partnerů v soukromém sektoru. To by mohlo zajistit financování jak pro fotbal vrcholový, tak výkonnostní, který to potřebuje stejně urgentně.

Jak se bráníte tomu, že výsledky volby předsedy už jsou domluvené? Pelta: Kdybych si to připouštěl, tak bych do toho nešel. Jsem válečník a jsem dlouhodobě zvyklý bojovat. Ať při volbách do zastupitelstva či krajského fotbalového svazu. Přiznám, že si myslím, že v současné době tahám za kratší konec, ale kdybych si nevěřil, že delegáty přesvědčím, tak… Prostě nemám rád prohrané bitvy. Myslím, že každým dnem je moje výchozí pozice lepší a lepší.
Rajchl: Fám, které kolují kolem volby, jsou stovky. Už jsem slyšel, že mě Míra Pelta podpoří a já mu za to zajistím post manažera reprezentace. Nestalo se. Těžko se tomu bránit. Nic domluvené není, je to férový souboj. Ať rozhodnou myšlenky a to, kdo nejvíce přesvědčí delegáty na valné hromadě.

Kdo vás podporuje? Pelta: Mám podporu nejvýznamnější českých finančních skupin. Podporují mě Sparta a Slavia.
Rajchl: Usiluji o to, abych měl podporu celého spektra. Od ligy, přes národní soutěže až po divize a kraje. A myslím, že ji mám v celé republice. I v rámci ligy, kde bylo řečeno, že má největší podporu protikandidát Míra Pelta, tak se to vyrovnává, protože mě podporují Plzeň, Olomouc, Ostrava.

Co je největší bolestí současného českého fotbalu? Pelta: Žabomyší války a vznik nových kauz, které jsou složitě řešitelné. Pokud budu předsedou, zapracuji na důvěryhodnosti profesionálních soutěží. Je potřeba vyřešit kauzy Bohemians, Olomouc…
Rajchl: Neustálé vzájemné boje. To, že několik lidí z českého fotbalu se snaží prosazovat své cíle nestandardně. Místo toho, aby respektovali rozhodnutí nezávislých orgánů, tak otvírají kauzy v médiích a i jinak brojí proti českému fotbalu. A to mu vytváří negativní image a nedůvěru u veřejnosti. Kdo bude otevírat kauzy přes média, proti tomu budu velmi tvrdě vystupovat.

Kdo patří mezi těch „několik“? Rajchl: Nechci být adresný, protože to by bylo právě to řešení věcí přes média. Pokud bych byl zvolen, řekl bych jim přímo do očí, že pokud budou v těchto praktikách pokračovat, budou se mnou mít velký problém.

Myslíte si, že už je český fotbal bez korupce? Pelta: Kdybych řekl, že je bez korupce, lhal bych. Ale myslím, že v první a druhé lize máme vyhráno, protože se tam z hlediska regulérnosti a čistoty hodně pokročilo. V nižších soutěžích nechci nikoho obviňovat, ale tam je ještě hodně práce. Přestože jsem figuroval v telefonních odposleších, tak jsem dostatečně vyléčený a mám dost sil bojovat za čistý fotbal.
Rajchl: Existují výjimky. Stejně jako většina lidí nekrade auta, je mezi námi pár lidí, kteří auta kradou. Podle toho nemůžete říct, že český národ je plný zlodějů. Vylučuji, že by korupce v českém fotbale byla pravidlem, nevylučuji, že se mohou objevit výjimky, kdy se někdo bude snažit ovlivnit výsledek.

Jak hodláte proti korupci bojovat? Pelta: Musíme nastavit kontrolní mechanismy a obsadit důležité funkce v boji proti korupci lidmi, na které je stoprocentní spolehnutí. Vše se bude řešit centrálně, aby si v krajích nemysleli, že nikomu nepodléhají a mohou si dělat, co chtějí.
Rajchl: Boj proti korupci je jedním z mých hlavních témat. Chci proti ní bojovat systematicky díky třem pilířům: prevenci, kontrole a velmi tvrdým sankcím. Chtěl bych pověřit jednoho z členů výkonného výboru, aby se věnoval právě tomuto tématu, včetně zavedení nových, velmi přísných sankcí do disciplinárního řádu.

Který fotbal u vás má přednost: vrcholový, nebo masový? Pelta: Není to o přednosti. Fotbal je jen jeden. Je potřeba, aby se český vrcholový fotbal vrátil tam, kam patří. Když jsme byli druzí na světě, tak jsme si toho nevážili a mysleli jsme si, že je to automatické. Aby se tak stalo, potřebujeme výkonnostní fotbal, odkud vycházejí hráči pro reprezentaci.
Rajchl: Ani jeden. Mám připraven souhrn 25 strategických bodů a chtěl bych, aby každý ten bod měl ve výkonném výboru svého gestora. Už proto, aby jejich práce mohla být jednoznačně souzena. V současné době se každý může skrýt za kolektivní odpovědnost. Pro mě jsou obě tyto části fotbalu stejně důležité. Vrcholový kvůli imagi či získávání sponzorů, fanoušků, ale masový je neméně důležitý, protože z něj mohou vyrůst noví Rosičtí, Čechové, Nedvědové.

Jak zastavíte pád reprezentace žebříčkem FIFA, kde nyní drží 42. místo, a jak hodláte vrátit národní tým na někdejší druhou příčku? Pelta: Po rozehrané kvalifikaci je nutné si říct, jaké jsou vize, jaké hráče a odkud potřebujeme do reprezentace. Najít nejlepšího trenéra. Ivan Hašek si vybral tým, za který ručí, proto je pro mě nepochopitelné, že v rozehrané kvalifikaci odejde nejen on jako předseda, ale vezme si s sebou i jednoho z asistentů (Luďka Klusáčka – pozn. red.). A všichni se tváří, že se nic neděje. To ukazuje, že v budoucnu je třeba pracovat i v této oblasti. Momentálně si každý dělá, co chce. Vždyť jak to může působit na hráče, když odejde předseda, který navíc ještě čtrnáct dní před tím kandiduje do výkonného výboru UEFA?! Přestože už má podepsanou smlouvu v klubu a ví, že odejde. Nechci se do něj navážet, ale to je přece neseriózní.
Rajchl: Každý předseda bude posuzován podle toho, jak bude hrát národní tým, přestože nástroje, které má ke zlepšení hry národního týmu, jsou velmi omezené. Je třeba zapracovat mladé hráče do reprezentace, což nějaký čas trvá. Pokud bychom se dostali na EURO 2012, byl by to obrovský úspěch českého fotbalu a impulz, aby český tým rostl. Opět je to o koncepční práci a trpělivosti.

V čem si myslíte, že jsou vaše přednosti v porovnání s protikandidátem? Pelta: Znám lépe prostředí od nejnižší po nejvyšší úroveň. Znám se se všemi trenéry, rukama mi prošla většina reprezentantů. Znám téměř každého funkcionáře i na té nejnižší úrovni.
Rajchl: Manažerský přístup. Nejsem individualista a neřídím pouze jeden klub. Mohu to posoudit z toho, že jsem byl ředitelem v Blšanech. A vím, že rozdíl mezi řízením klubu a svaz, je jako rozdíl v řízení auta a raketoplánu. V klubu se soustředíte jen na určité segmenty, máte takřka neomezené právo a můžete si vybírat lidi, s nimiž spolupracujete. Máte jasné a rychlé nástroje, jak fungování klubu změnit. Ve svazu je to vše nepoměrně širší. Je to o desítkách jednání s veřejnou sférou, soukromými partnery, o lobbingu, věnování se masovému fotbalu a jeho zabezpečení. Umím řídit kolektiv, vím, jak rozdělit úkoly, jak řídit společnost efektivně. Hovoří pro mě pozice v UEFA a FIFA a image z minulosti. Nejsem spojen s žádnou korupční aférou. Umím sehnat finanční prostředky.

Jak zabezpečíte financování českého fotbalu? Pelta: Uvedu příklad, jak jsme to vyřešili v Libereckém hraji. Řekli jsme: Socialismus už není, milodary neexistují. Fotbal i na krajské úrovni je produkt. Založili jsme „malý STES“ a přes něj se nám podařilo získat významné partnery od Fortuny před Gambrinus až po Eurovia, kteří nám přispívají. Každý zápas krajského přeboru se vysílá přímým přenosem přes internet – to je i dokonalá kontrola pro čistotu utkání. To je cesta i pro ostatní kraje.
Rajchl: U reprezentace je to otázka STES, kdy jednáme s mnoha partnery. Díky nejlepší smlouvě v Evropě na prodej televizních práv při takzvané double produkci, kterou se nám podařilo pětkrát zvýšit, jsme zabezpečili reprezentaci do roku 2016. Oblasti se dočkají peněz, které jsme dojednali loni a jejichž „náběh“ přijde letos nebo příští rok. K tomu se připojí již zmíněná registrace členů FAČR, a pokud oněch 400 až 500 tisíc bude mít svou čipovou kartu, bude to velmi zajímavé pro partnery z komerční sféry. Jsem přesvědčen, že to přinese nové peníze do českého fotbalu. Ty další by měly přijít z loterijního byznysu. Musíme se spojit jako celek a jasně říct, že peníze z kurzových sázek jsou penězi, které vycházejí ze sportu, a musí se proto do něj taky vrátit.

Chcete prodat půl milionu kontaktů na členy FAČR komerčnímu subjektu? Rajchl: Ne, ne. To by odporovalo zákonu. Dám příklad – jednáme s bankou, která říká: Pokud k nám člen FAČR přijde a založí si u nás účet, my za něj zaplatíme členský poplatek. Takže on nebude muset platit vůbec nic. A ještě fotbalu zaplatíme peníze za každého takového člověka. Podobné je to se sázkovými kancelářemi, výrobci sportovního zboží. Máme jasnou cílovou skupinu a šlo by o věrnostní programy. Podobný systém funguje například v Bavorském fotbalovém svazu.

O kolik víc může do českého fotbalu přitéct peněz a odkud by se vzaly? Pelta: Kdybych nesehnal desítky milionů, tak bych sám sobě řekl, že jsem špatný předseda. Vždy jsem dokázal vymyslet produkty, které byly pro partnery zajímavé.
Rajchl: Když to vezmeme přes procenta, u výkonnostního fotbalu může být nárůst až několikasetprocentní, pokud budeme s členskou základnou dobře pracovat a komunikovat. U reprezentace jsou reálné desítky procent.

Otevřete diskusi k výstavbě národního fotbalového stadionu? Pelta: Přestože bych si moc přál, abychom měli v Česku národní stadion, tak v současné chvíli by bylo neseriózní a nezodpovědné „tlačit“ tuto věc. Nejprve musíme vrátit reprezentaci, kam patří, a pokud se to podaří a bude lepší situace ve státním rozpočtu, mohli bychom se o tom začít bavit.
Rajchl: V současné době nemá smysl ho stavět, protože po něm není dostatečná poptávka. K návštěvnosti stadionů potřebuje veřejnost velký impulz, a tím by bylo mistrovství Evropy nebo EURO do 21 let. Pokud bychom dokázali takto významnou akci získat, může to být téma k diskusi.

Opustíte pozice v klubu, pokud se stanete předsedou FAČR? Pelta: Samozřejmě. Jsem majoritní akcionář klubu, takže bych akcie Jablonce převedl na občanské sdružení a odstoupil bych ze všech statutárních funkcí.
Rajchl: Neopustím, protože se nechci chovat alibisticky. Představa, že odstoupím z pozice v klubu a v ten okamžik s ním nemám nic společného a nezajímám se o to, jak se bude dál vyvíjet, je naprosto naivní. Alibismus je základ lži. Každý rozumný člověk ví, že každý z nás někam patří. Tvrdit, že když se vzdám pozice v dozorčí radě Dukly Praha, tak je pro mě Dukla cizí klub, je nesmysl a lež. Všichni vědí, že v tu chvíli hraji loutkové divadlo. Naopak chci jednoznačně říct: Ano, jsem členem dozorčí rady Dukly Praha a dívejte se na ni dvakrát tak pozorně, jestli má nějaké výhody nebo nevýhody. Pokud dojde k chybě ve prospěch Dukly, budu první, kdo bude křičet po potrestání toho rozhodčího. Ve světě je běžné, že svazoví funkcionáři jsou členy klubů. Nevidím na tom nic špatného.

Miroslav Pelta (46 let) Dlouholetý fotbalový funkcionář, vlastník prvoligového Baumit Jablonec. Sedm let působil jako generální ředitel Sparty Praha. Byl též obchodním ředitelem marketingové společnosti STES.

Jindřich Rajchl (34) Současný místopředseda Fotbalové asociace ČR, do funkce nastoupil při volbách s Ivanem Haškem. Býval ředitelem Chmelu Blšany. Figuruje v dozorčí radě Dukly Praha.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít