V začarovaném kruhu

14. dubna 2011, 19:13 - Blanka Růžičková Euronews a.s.
14. dubna 2011, 19:13

Předčasné volby zatím odmítá téměř 70 procent manažerů

Bylo by podle vás z hlediska reforem nejčistším řešením současné vládní krize vypsání předčasných voleb?

  • Ano - 27,3 %
  • Ne - 69,7 %
  • Nevím, nedokážu posoudit - 3,0 %

Vládní krize zaměstnávala v minulém týdnu nejen média a politiky. V přímém přenosu ji sledovala také řada účastníků Manažerského barometru. I když mnozí vyjádřili znechucení, většina respondentů – skoro sedmdesát procent – by se do vypisování předčasných voleb nehrnula. Nic by nevyřešily, a navíc by měly na reformy smrtící vliv. „Jsou drahé, zdržují a výsledek nebude lepší,“ shrnul názory této skupiny jeden z manažerů. Znechucení a skepse z úrovně politické scény se odrazila v nejednom komentáři. Zdaleka nejtvrdší je však tento: „Česká republika je ovládána strukturami organizovaného zločinu a česká politická scéna je – až na výjimky – jejich destilátem.“
Podle některých manažerů by bylo vypsání předčasných voleb teoreticky nejčistším řešením. Současné rozložení politických sil však neskýtá naději, že by to v praxi přineslo něco užitečného. „Při tomto rozložení by z nich nevzešla vláda se silným mandátem. Postupný plíživý rozklad ODS a nepříliš charismatické vedení ČSSD navíc snižuje pravděpodobnost jediné relativně stabilní formy vládnutí – velké koalice,“ píše manažer, který nastiňuje i další scénář. Domnívá se, že sebedestrukce Věcí veřejných a „poměrně úspěšné sebevražedné pokusy ODS“ by v případě předčasných voleb mohly vyvolat situaci, kdy jedinou koaliční možností bude spojení TOP 09 a ČSSD. Koalice knížete Schwarzenberga a Bohuslava Sobotky však i podle něj „už leží za hranicí představ těch nejšílenějších hollywoodských scenáristů“. Otázkou, co by volby přinesly, se zabývá i další příspěvek. „Nic nevyřeší, leda by ČSSD vytvořila otevřenou koalici s KSČM. Pak ovšem na reformy můžeme zcela zapomenout,“ uvádí se v něm. Pokud se manažeři zamýšlejí nad osudem reforem, tak spíše skepticky. „Deklarovaná rozpočtová zodpovědnost byla zredukována pouze na zvýšení daní, proklamovaný boj proti korupci se z důvodů existence jiných, ,důležitějších‘ témat (jako například udržení pozic a křesel) nekoná. Na světlo světa vystupuje jeden skandál za druhým, přičemž jejich síla a četnost stále nabývá na rozsahu,“ píše jeden z nich. Další zmiňuje nekompetentnost některých ministrů s tím, že ti schopní a důvěryhodní by se dali spočítat na prstech jedné ruky.
Bez podpory široké veřejnosti se reformy dělat nedají, zdůrazňuje i jiný respondent, podle něhož už ztratil důvěru i premiér Nečas. Podle dalšího by předčasné volby byly toxické nejen pro reformy ale i pro státní majetek. „V našem trvale zakaleném rybníce by to byl jen další rok nejistoty. Teď v něm máme stále ještě neprivatizované penzijní peníze a také velký kus zdravotnických. Po půlroce předvolebních dějů a dalším půlroce hledání by tam zbylo jen toxické bahno.“ Početná skupina manažerů se ohrazuje proti akcentu vládní krize – podle nich je to spíše nechutná fraška. „Převelká gesta, dramatická prohlášení, tragické výrazy… Vždyť je to všechno jen divadlo,“ shrnuje jeden z účastníků ankety. A jiný doplňuje, že přece „není možné vyhlašovat předčasné volby pokaždé, když má nějaký ministr problémy se svou minulostí. Prostě je dohnala jejich špatná minulost,“ píše s dovětkem, že takových ministrů již bylo a bohužel ještě bude asi dost.
Pro jiné manažery jsou nicméně předčasné volby jediným řešením. Tato koalice už podle nich zcela ztratila či promarnila reformní potenciál. „Nečasova vláda ztratila jakoukoli legitimitu dále vládnout,“ uvádějí s tím, že nemá potřebnou sílu a že z hlediska reforem nemá její další existence smysl. „Z původních návrhů se staly parodie a je vysoká pravděpodobnost, že nová politická reprezentace, která vzejde z voleb do Poslanecké sněmovny (pravděpodobně předčasných), případné schválené ,reformy‘ zruší nebo výrazně modifikuje,“ zmiňuje jeden příspěvek.
Zdá se, že tu máme začarovaný kruh, píše další manažer. V případě nových voleb se podle něj nic nezmění. Po uplynutí povolebního hájení opět vyplují na povrch další aféry a skandály, vláda se místo reforem opět zaměří na vzájemné hádky a obhajobu získaných pozic, křehká koalice se znovu rozpadne. Jeden z manažerů uvádí, že už mu zbývá jenom legrace. V tomto duchu navrhuje znovuzavedení monarchie, a to zejména jako účinné zbraň na snižování korupce. Královská rodina podle něj představuje výrazně méně lidí než současných 281 poslanců a senátorů plus „stovky dalších, pro úplatky natažených rukou“.

Odpovědělo celkem 132 manažerů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných…
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Technologie
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít