V tendrech Lesů ČR za čtvrt miliardy uspěly dvě firmy. Jejich zakázky se týkají prací na Třebíčsku a Rakovnicku - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

V tendrech Lesů ČR za čtvrt miliardy uspěly dvě firmy. Jejich zakázky se týkají prací na Třebíčsku a Rakovnicku

ČTK,
V tendrech Lesů ČR za čtvrt miliardy uspěly dvě firmy. Jejich zakázky se týkají prací na Třebíčsku a Rakovnicku
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Ve dvou náhradních lesnických tendrech státního podniku Lesy České republiky (LČR) v hodnotě 241 milionů korun předběžně uspěly společnosti LDF Rožnov a JACER-CZ. Tendry se týkají dvou územních jednotek, na nichž podnik v minulém tendru 2020+ nikoho kvůli finančně nevýhodným nabídkám nevybral a soutěže zrušil. Zájemci mohli nabídky podat do dneška. ČTK to zjistila z přehledu nabídek, který Lesy ČR zveřejnily na webu. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi a jejich nynějším hlavním úkolem je zvládnutí kůrovcové kalamity.

„Nyní bude následovat posouzení a hodnocení podaných nabídek. Předpokládáme, že dodavatel začne plnit zakázku v polovině dubna 2020,“ řekla ČTK mluvčí LČR Eva Jouklová. Vítězové tendrů budou na obou jednotkách hospodařit do konce roku 2024.

První opakovaný tendr se týká jednotky Blatná hráz na Třebíčsku s hodnotou prací 191 milionů korun. Jde o takzvanou kalamitní jednotku, kde vítěz bude pouze těžit a provádět pěstební práce. Vytěžené dřevo si zobchodují Lesy ČR. O Blatnou hráz soutěží osm firem. Cenově nejvýhodnější nabídku ve výši 175 milionů korun dala firma LDF Rožnov.

Druhá soutěž je na jednotce Buková na Rakovnicku s hodnotou prací 50 milionů korun. Jde o takzvanou komplexní zakázku, kde vítězná firma těží, provádí pěstební práce i se dřevem obchoduje. Na Bukovou přišly Lesům ČR nabídky od čtyř firem. Firma JACER-CZ nabídla cenu 33,5 milionu korun.

V tendru 2020+ v celkové hodnotě sedm miliard korun podnik rozděloval lesnické práce na následujících pět let na zhruba pětině svého území. Z 54 soutěžených jednotek dosud uzavřel s lesnickými firmami smlouvy na 50 jednotkách. U dvou jednotek se tendr opakuje. U dvou jednotek nemohou Lesy ČR zatím smlouvy podepsat, po námitce účastníka je řeší antimonopolní úřad.

Nejvíce smluv z 50 uzavřených kontraktů zatím získala skupina PETRA, a to osm. Za skupinou PETRA se s pěti kontrakty umístily společnost Kloboucká lesní a firma UNILES, která patří do holdingu Agrofert. Po čtyřech jednotkách podepsaly RM FOREST lesní společnost, Stora Enso Wood Products Ždírec a firma LESCUS Cetkovice.