V Semilech se pravdy nebojí

13. října 2008, 08:00 - Dušan Šrámek
13. října 2008, 08:00

SVOBODNÝ PŘÍSTUP K INFORMACÍM - Podnikatelé potřebují ke svému podnikání informace, a to včetně těch z veřejné správy.

Které úřady jsou nejvíce vstřícné a kde vás naopak bez sebemenšího vysvětlení vykopnou ze dveří?

Přestože zákon o svobodném přístupu k informacím platí již osm let, pro řadu státních úřadů či obcí jako kdyby neexistoval. Nejvíce otevřená veřejnosti byla v uplynulém roce radnice města Semily, nejuzavřenější je naopak stavební úřad magistrátu v Karlových Varech. Vyplývá to z výsledků již šestého ročníku soutěže Otevřeno a Zavřeno, kterou každoročně vyhlašuje sdružení Otevřená společnost.

VÝSLEDKY SOUTĚŽE

Kategorie Otevřeno 1. cena: město Semily

2. cena: Veřejný ochránce práv a obec Němčovice

3. cena: obec Grygov

Kategorie Zavřeno

1. cena v oblasti „přístup k informacím“:

stavební úřad magistrátu v Karlových Varech

1. cena v oblasti „svoboda projevu, šíření

informací“: Lhotka nad Labem

Zajíc bez pytle

Semily to u desetičlenné poroty vyhrály i z toho důvodu, že tamní radnice transparentně zveřejňuje veškerá výběrová řízení a informace o veřejných zakázkách. To je podle duchovního otce soutěže Oldřicha Kužílka důležité jak pro podnikatele, tak i pro běžné občany.

Cenu za otevřenost převzala také zástupkyně Veřejného ochránce práv Jitka Seitlová. Úřad ombudsmana totiž vydal stanovisko, kterým odkázal na platný zákon o obcích, podle něhož se veřejnost může zúčastňovat jednání jednotlivých zastupitelstev. V minulosti se často stávalo, že o tom některá zastupitelstva nejprve hlasovala a účast veřejnosti někdy zamítla. Na základě stížností občanů se do věci vložil právě úřad ombudsmana. Posléze ve smyslu jeho stanoviska vydalo metodický pokyn ministerstvo vnitra. Některé samosprávy jej však podle Kužílka stále nerespektují.

Cenu Otevřeno získalo také zastupitelstvo obce Němčovice. Veškerá jednání tam totiž probíhají on-line na webových stránkách. Občané se navíc mohou při jednání přihlašovat prostřednictvím Skype nebo ICQ. Připomínkami se pak „v přímém přenosu“ zabývají zastupitelé. Další obcí, která od poroty získala cenu Otevřeno, se stal Grygov. Především proto, že má web, kde lze nalézt vše potřebné.

Dále od obce dále…

Odstrašujícím příkladem se naopak stal stavební úřad magistrátu v Karlových Varech, kde nerespektují ani názor nadřízeného orgánu. Přitom se jednalo v podstatě o banalitu. Žadateli nebylo vyhověno v poskytnutí informace o stavebním dozoru u jedné ze staveb v krajském městě. „Podal jsem stížnost k nadřízenému orgánu. Krajský úřad následně úřadu stavebnímu uložil informaci podat. Ten ale jeho rozhodnutí nerespektoval. A tak se kolečko opakovalo – šestkrát,“ popisuje Kužílek.

Až kuriózních rozměrů dosahuje jednání místní samosprávy v obci Lhota nad Labem. Ze sedmi zvolených zastupitelů jich pět stojí na straně starosty, dva jsou v opozici. Jednání zastupitelstva pak probíhají tak, že jsou pozváni pouze „starostovi“ muži. „Ti dva opozičníci se to nějak dozvědí a přijdou také. Po marných pokusech o vyhození zůstanou. V následném zápisu ale nejsou zahrnuti do hlasování. Je tam uvedeno, že byli omluveni,“ řekl Kužílek.

Tím to ale nekončí. Nárok na dotaci za ekologické vytápění mají jenom ti občané, kteří se nevyjadřují špatně o obci. A vánoční dar od obce je přislíben zase jen těm z nich, kteří nejsou s obcí v soudním sporu.

A jak dopadly ústřední orgány státní správy? U veřejnosti to na plné čáře projelo ministerstvo pro místní rozvoj, které nereagovalo asi na dvacet stížnosti a deset žádostí o informaci. Pro úřad, který má pod palcem většinu evropských dotací, to není dobrá vizitka.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít