V roce 2012 se očekává globální nárůst fůzí a akvizic

02. dubna 2012, 10:04 - Profit, TZ
02. dubna 2012, 10:04

Druhý ročník studie evropského klimatu o uzavírání obchodů podporovaný NetJets Europe ukazuje pokračující optimismus tržních aktivit v roce 2012, a to i přes globální ekonomické otřesy. Studie předpovídá v tomto roce výrazné zvýšení objemu a hodnoty uzavřených obchodů, zejména v přeshraničních transakcích.

Foto: Profimedia

Více než polovina respondentů (53 %) očekává v tomto roce zvýšení objemu fůzí a akvizic v hodnotě 251 miliard EUR na celkovou úroveň téměř 2 bilionů EUR, což představuje 14,5% nárůst ve srovnání s rokem 2011. Respondenti z Polska a České republiky mají vysoká očekávání a 60 % z nich v roce 2012 předpokládá globální nárůst M&A aktivit. Za hlavní tahouny vzestupu M&A se všeobecně považují odkupy prostřednictvím private equity investic, konsolidace odvětví a atraktivní zhodnocení investic. Nicméně významná část (13 %) respondentů vyjádřila v globální zprávě nedůvěru ve výhledu na tento rok.

Druhý ročník studie Doing the Deal zkoumá názory 150 předních evropských společností zajišťujících M&A transakce, specialistů z oblastí private equity (PE), investičního bankovnictví, účetnictví a právních firem, kteří se v minulém roce společně podíleli na transakcích přesahujících v součtu 158 miliard EUR. Studie, vedená průzkumníkem trhu fůzí a akvizic, společností Remark, odhaluje řadu klíčových poznatků v oblasti fůzí a akvizic na tento rok. Celou zprávu můžete nalézt na www.netjetseurope.com/doingthedeal.

Pokud odsuneme historickou nestálost stranou, výsledky průzkumu ukazují, že respondenti jsou ve svých očekáváních pro rok 2012 z velké části optimističtí. Výraznější rozdíly v náladě převládající v jednotlivých zemích jsou objasněny v přiložené zprávě, nicméně celkově lze konstatovat, že Evropští respondenti věří, že v roce 2012 bude mít na aktivity v sektoru M&A pozitivní vliv vyšší chuť po růstu, konsolidace klíčových sektorů a odkládané exity v private equity.“ řekl Matthew Albert, Research Director společnosti Remark.

Příležitosti a výzvy

Konsolidace je trend, který bude v roce 2012 spatřován častěji vzhledem k tomu, že byl 45 % respondentů označen za hlavní hnací sílu aktivit v oblasti M&A. Nicméně rovněž byl zaznamenán vzestup M&A příležitostí, kdy se očekává, že kupující budou jednat rychle za účelem využití výhodných nabídek s možností vynutit si je nepřátelskými nebo agresivními akvizicemi v nejistých tržních podmínkách. Odprodej vedlejších aktiv, trend, který provázel pokles trhu, zůstává klíčovým pro 38 % prodávajících. Peněžní prostředky zůstávají dále napjaté a vývoj ekonomiky nejistý, proto přístup k financování (55 %) a přetrvávající slabé ekonomické výsledky (52 %) jsou citovány jako klíčové výzvy v roce 2012. Výhled pro region střední a východní Evropy je pozitivní a očekává se růst v oblasti M&A, přesto však 60 % respondentů z tohoto regionu zároveň uvádí, že některé příležitosti budou zmařeny slabou ekonomikou a složitou situací na finančních trzích.

Průmysl a příležitosti pro státy

Očekává se, že v roce 2012 budou v oblasti M&A k nejaktivnějším sektorům patřit energetika, těžební průmysl a veřejné služby. 44 % dotázaných předpokládá, že tyto sektory budou v tomto roce klíčovým trhem pro konsolidaci a strategické akvizice a 42 % respondentů očekává jejich aktivitu v průběhu následujících pěti let. A přestože z hlediska objemu oznámených obchodů si tento sektor připsal pouze zhruba 10 % všech oznámených transakcí, jejich hodnota zcela zastínila všechna ostatní odvětví, když dosáhla téměř čtvrtiny celkové hodnoty všech M&A transakcí. Další výrazné M&A aktivity se v tomto roce očekávají v sektorech finančních služeb (37 %), technologií, médií a telekomunikací (30 %) a farmacie, lékařství a biotechnologií (29 %).

V regionu střední a východní Evropy se očekává, že M&A aktivity budou v roce 2012 nejsilnější ve spotřebitelském sektoru a sektoru energií a surovin. V dlouhodobém horizontu se však předpokládá zpomalení v těchto sektorech, a naopak nárůst aktivit v oblasti finančních služeb a sektoru farmaceutik, lékařství a biotechnologií.

V souladu s aktuálními ekonomickými trendy, byly rozvíjející se trhy jako je Čína (48 %) a Indie (39 %) označeny jako ty, na kterých je očekáváno v průběhu tohoto roku nejvíce M&A aktivit, USA (35 %), Brazílie (29 %) a Německo (23 %) doplňují první pětku. Velká Británie klesla z loňského čtvrtého místa na letošní osmé, když ji jako nejaktivnější trh pro letošní rok v oblasti M&A označilo pouze 12 % respondentů.

Mezinárodní M&A

Vzestup asijského trhu, především Číny, vedl k většímu nadšení pro oblast přeshraničních M&A aktivit v tomto roce. Podstatně větší počet respondentů očekává vyšší nárůst v této oblasti v porovnání s celkovým trhem M&A (76 % pro přeshraniční vs. 53 % celkově). Zvýšení přeshraničních M&A aktivit je respondenty očekáváno v hodnotě 101 miliard EUR, 40 % globálního zvýšení očekávaného pro tento rok.

Respondenti udávají, že mezinárodní M&A aktivity jsou motivovány zejména potřebou vstoupit na rychle rostoucí trhy (55 %), především v souvislosti s pomalejším vývojem rozvinutých ekonomik, ale také snahou zvyšovat podíl na trhu a geograficky rozšiřovat firemní dosah (54 %), dosáhnout úspor z rozsahu (45 %) a zachytit mezinárodní inovace (39 %). Je zajímavé, že společnosti z rozvojových zemí se často spoléhají na inovace ze západních zemí. Jeden z respondentů řekl: „Mnoho asijských společností se snaží prostřednictvím mezinárodních M&A aktivit získat nové technologie, které nejsou v jejich domovských zemích dostupné.“

V regionu střední a východní Evropy tři ze čtyř respondentů očekávají v roce 2012 zvýšení přeshraničních M&A aktivit, 58 % dotázaných přitom předpokládá, že nabyvatelé budou primárně poháněni potřebou vstupu na rychle rostoucí trhy. Na rozdíl od svých evropských kolegů, respondenti z Polska a České republiky se kloní spíše k sousedním zemím jako např. Německu a pobaltským zemím jako primárním trhům, na které budou zaměřovat své M&A aktivity ve srovnání se vzdálenými rozvíjejícími se trhy jako například Čína.

Faktory úspěchu v oblasti M&A v roce 2012

Většina respondentů (68 %), včetně těch z regionu střední a východní Evropy, věří, že hledání vhodných akvizičních cílů závisí především na získání profesionálních kontaktů. Respondenti uváděli, že rozvoj správných kontaktů jim při výběru cílů umožňuje brzy najít klíčové příležitosti. 65 % dotazovaných uvedlo, že budování vztahů a setkávání tváří v tvář zůstává klíčovým prvkem úspěšně dokončených M&A transakcí, převažuje potřeba udržet si kompetentní M&A poradce (47 %) a porozumění regulačního rámce (43 %).

Vzhledem k tomu, že trhy zůstávají i nadále proměnlivé, vedení firem hledá příležitosti dále v cizině; přeshraniční M&A aktivity, průzkum nových trhů s energií a zajištění smluv, jsou klíčovými prioritami budoucích úspěšných vedoucích pracovníků v oblasti M&A“ říká Emily Williams, ředitelka v NetJets Europe. „Síla blízkého osobního kontaktu zůstává i nadále hlavní silou pro zajištění úspěchu v tomto prostoru, kterou spatřujeme u našich klientů, kteří využívají naši flotilu k cestám do vzdálených destinací, aby mohli vytvářet příležitosti, upevňovat vztahy a realizovat obchodní strategie.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít