V rekordním běhu. Česká kina loni utržila nejvíce peněz v historii samostatné republiky - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

V rekordním běhu. Česká kina loni utržila nejvíce peněz v historii samostatné republiky

,
V rekordním běhu. Česká kina loni utržila nejvíce peněz v historii samostatné republiky
Zdroj: Shutterstock

Celková hodnota trhu audiovizuální produkce přesahuje osm miliard.

Ženy v běhu, Avengers: Endgame, Bohemian Rhapsody. Tři největší filmové hity loňského roku přilákaly do českých kin dohromady více než tři miliony diváků. Celkem jich přišlo hodně přes osmnáct milionů, což je druhé nejvyšší číslo od vzniku samostatné České republiky v roce 1993. Tehdy se v kinech vystřídalo bezmála 22 milionů lidí. Do kina šli Češi v průměru více než dvakrát ročně.

Statistiky České filmové komise (ČFK), která sleduje filmařské aktivity na českém území, navíc dokládají, že v Česku se také točí stále více zahraničních filmů a seriálů. Ve filmových produkcích, včetně domácích a štábů produkujících v Česku obrazové reklamy, se ročně otočí přes osm miliard korun. Ještě před deseti lety to bylo něco přes tři miliardy. Pak ale vláda schválila filmové pobídky srovnatelné s okolními zeměmi včetně Rumunska a zahraniční produkce se do technicky a filmařsky vyspělého Česka rychle vrátily. Už dávno z toho netěží jenom Praha, filmařské kanceláře ČFK pokrývají celou republiku. Zahraniční štáby stále častěji využívají i regionální exteriéry a filmařské kapacity.

\"\"

České kinematografii se evidentně objemově a finančně daří. Chybí jen velký umělecký úspěch na mezinárodní scéně. Na Oscara čeká Česko od Svěrákova Kolji, tedy 23 let. A nevyšlo to ani letos, jakkoliv se do výběru deseti nejlepších hraných filmů světa na Oscarech dostalo obrazově pozoruhodné Nabarvené ptáče Václava Marhoula, které po čtvrtstoletí pauzy reprezentovalo Českou republiku na prestižním filmovém festivalu v Benátkách, a animovaný krátký…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?