V prvním čtvrtletí se v Česku ubytovalo 3,6 milionu turistů, meziročně o 11 procent více - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

V prvním čtvrtletí se v Česku ubytovalo 3,6 milionu turistů, meziročně o 11 procent více

, čtk,
V prvním čtvrtletí se v Česku ubytovalo 3,6 milionu turistů, meziročně o 11 procent více
Zdroj: Pinkas Martin/Euro

V českých hromadných ubytovacích zařízeních přenocovalo v prvním čtvrtletí 3,6 milionu hostů. To představuje meziroční nárůst o 11,1 procenta. Počet nocí strávených v českých hotelech a penzionech vzrostl o 9,3 procenta na deset milionů.

Počet tuzemských hostů se meziročně zvýšil o 13,8 procenta, zahraničních turistů o 8,6 procenta. Rezidentů se přesto v absolutních číslech ubytovalo zhruba o 27,5 tisíce méně než cizinců. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

„Domnívám se, že za zájmem turistů stojí zejména pověst ČR jako bezpečné destinace. Průměrná cena ubytování a služeb se sice meziročně zvyšuje, nicméně stále návštěvníci ze zahraničí dostanou za své peníze více než v jiných evropských zemích, přitom ve srovnatelné kvalitě,“ uvedla mluvčí CPI Hotels Dana Belušová.

Cizinců přijelo do Česka rekordních 1,8 milionu. „Klíčovou roli hrály výborné sněhové podmínky na českých horách, kde se sníh udržel výjimečně dlouho, což se projevilo hlavně na příjezdech turistů z Polska a Slovenska,“ dodala mluvčí agentury CzechTourism Martina Fišerová.

Výrazně přibylo Rusů (+45 procent), čínských (+ 65 procent) a jihokorejských (+46 procent) turistů. Mezi 15 nejdůležitějšími trhy jsou tři, u kterých ČSÚ zaznamenal pokles, a to Německo, Rakousko a Španělsko.

Němců ubývá, stále však jezdí nejvíce

Nejvíce zahraničních hostů do Česka tradičně přijelo z Německa. V ubytovacích zařízeních přespalo 377 tisíc Němců, což bylo meziročně o 2,3 procenta méně. Druhá příčka patřila Rusům. „Rusové začali po několika letech útlumu přijíždět znovu ve větším počtu již na konci loňského roku,“ uvedli statistici. V únoru se počty ruských hostů v českých hromadných ubytovacích zařízeních zvýšily o 66,2 procenta.

Hosté v prvním čtvrtletí přibyli ve všech krajích. Nejvíc, skoro o čtvrtinu, si polepšil Liberecký kraj.

Z celkového počtu přenocování připadalo na Čechy zhruba pět milionů nocí, podobně jako na cizince. Němci strávili v českých ubytovacích zařízeních více než 1,2 milionu nocí, Rusové bezmála 612 tisíc a Poláci skoro 316 tisíc nocí.

Zvýšení počtu přenocování v hromadných ubytovacích zařízeních statistici zaznamenali ve všech krajích. „Největší růst poptávky po přenocováních byl zaznamenán v Kraji Vysočina, kde se počet uskutečněných nocí zvýšil o 23,6 procenta, a také v Libereckém kraji o 20 procent,“ uvedl ČSÚ.

Odborník poradenské společnosti PwC ČR na hotelnictví Jan Musil očekává letos pokračování pozitivního trendu z loňského roku, kdy by příliv turistů z Asie mohly podpořit nové lety z tamních metropolí. „Největší neznámou bude letos vývoj kurzu koruny, který se projeví na cenové politice i příjmech pražských hoteliérů. Bez tohoto vlivu očekávám podobné ceny i obsazenost jako loni,“ dodal Musil.

Příjezdy do hromadných ubytovacích zařízení
země počet (v tisících) změna (v procentech)
Německo 376,9 -2,3
Rusko 126,5 45,3
Slovensko 126,3 8,1
Polsko 121,6 15,9
Británie 103,4 5,9
Itálie 93,3 13,4
J. Korea 82,0 46,3
USA 64,2 7,7
Čína 63,6 65,3
Francie 58,1 13,5

Zdroj: CzechTourism, ČSÚ

Dále čtěte:

Česko navštívilo loni rekordních 31 milionů zahraničních turistů

Česko láká turisty. Ze zahraničí jich loni přijelo přes devět milionů


Ohodnoťte tento článek
Diskuze