V pražském dopravním podniku to vře, má skončit Češková

11. června 2014, 19:18 - Jan Hrbáček/Euro
11. června 2014, 19:18

Dnešní dozorčí rada Dopravního podniku hlavního města Prahy se podle informací týdeníku Euro chystá k zásadním personálním změnám. Skončit by měla především finanční ředitelka Magdalena Češková a chystají se i zásadní novinky v oddělení IT. V této souvislosti se v posledních hodinách objevuje jméno Martina Jiránka, který by mohl nastoupit do vedení IT. V minulosti se této problematice věnoval v Lesích ČR.

„Personální změny zásadně nekomentuji. Nepůjde o nic nestandardního, jde o věci týkající se řízení a chodu podniku,“ reagoval na informace týdeníku Euro pražský radní pro dopravu Jiří Pařízek. Martin Jiránek informace ohledně možného nástupu do Dopravního podniku nevyvrátil. „Ano, o mém jméně v souvislosti s IT by dnes dozorčí rada jednat měla,“ podotkl.

Koaliční TOP 09, ale i ČSSD, si těmito kroky hodlají podle pražských politických kuloárů posílit vliv v největší městské přepravní společnosti necelého půl roku před komunálními volbami.

Češková Dopravní podnik chvíli vedla, působí v něm od roku 2010, v roce 2012 na krátký čas nahradila Vladimíra Liche. Důvodem k jejímu odvolání má být údajná spolupráce s hnutím ANO Andreje Babiše. Češková se případnému odvolání bude podle neoficiálních informací týdeníku Euro tvrdě bránit.

Dopravní podnik se proti informacím týdeníku Euro ohradil. „Na jednání dozorčí rady DPP žádné personální změny řešeny ani navrženy nebyly, přičemž takováto agenda nebyla ani na programu dnešního jednání DR DPP,“ uvedl mluvčí DPP Jiří Štábl. Angažma pana Jiránka v DPP odmítl Štábl jako spekulaci.

Jiránka stíhá policie

Jméno Martina Jiránka budí emoce jiného druhu. Zhruba před třemi týdny jej začala stíhat protikorupční policie. Případ podle policejního mluvčího Jaroslava Ibeheje souvisí se s Lesy ČR a dvěma smlouvami s právnickými osobami o poskytování poradenské činnosti a o rekonstrukci infrastruktury ICT z roku 2007.

Tyto smlouvy, které podle závěrů kriminalistů Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality nebyly nikdy uzavřeny, měly být vyhotoveny jen za účelem uplatnění fiktivní pohledávky ve výši cca 221 milionů korun za státním podnikem.

„Přestože mělo jít o uplatnění fiktivních pohledávek a vyplacení částky bylo ze strany Lesy ČR odmítnuto, došlo následně v roce 2011 ze strany stejné obchodní společnosti se sídlem v USA, která vystupovala jako vlastník údajných pohledávek za státním podnikem, k podání tzv. oznámení o existenci sporu na ministerstvo financí,“ uvedl Ibehej.

Zahraniční společnost měla nárokovat v souvislosti s nesplacenou pohledávkou ve výši cca 221 milionů korun zmaření investice v celkové výši až 12 miliard korun.

Došel mu nějaký papír

Detektivové svá zjištění přetavili do sdělení obvinění z trestného činu podvodu a následně obvinili tři muže, údajně včetně Jiránka. „Ano, došel mi nějaký papír,“ potvrzuje Jiránek. Podle svých slov do Lesů před lety nastoupil, aby naopak rozsáhlým podvodům v IT zamezil, ale obrátilo se to podle jeho slov proti němu. „Není to poprvé, co se na margo některých lidí před nástupem na podobné posty objevují dehonestující informace. Nejsem si vědom žádného provinění,“ dodal.

Pokud dozorčí skutečně sáhne k zmiňovaným razantním změnám, podle všeho nezůstanou bez odezvy. Není také vyloučeno, že na povrch vyplavou další, dosud neznámé nepravosti, které se už delší dobu v kritizované přepravní firmě dějí.


Čtěte také:

O rozprodeji už se nemluví. Dopravní podnik ušetří tři miliardy

Klimatizace a wi-fi. Praha kosmeticky vylepšila smlouvu na tramvaje za 19 miliard

Dopravní podnik přišel o ředitele. Milan Křístek rezignoval

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít