V pražské TSK skončil exposlanec ODS Vidím - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

V pražské TSK skončil exposlanec ODS Vidím

,
V pražské TSK skončil exposlanec ODS Vidím
Zdroj: Mladá fronta, archiv

Bývalý poslanec ODS Jan Vidím byl odvolán z představenstva akciové společnosti Technická správa komunikací. Další exposlanec Miroslav Svoboda naopak ve vrcholném orgánu TSK zůstal. Letos v dubnu přitom má akciovka získat vlastnická práva k majetku bývalé příspěvkové organizace TSK.

Někdejší dlouholetý poslanec parlamentu Jan Vidím seděl v akciovce Technická správa komunikací od jejího založení v polovině roku 2014. Právě tehdy nápad přeměnit příspěvkovou organizaci Technická správa komunikací na akciovku prosadila pražská koalice vedená primátorem Tomášem Hudečkem. Tisková mluvčí TSK Barbora Lišková komentovala změnu lapidárně, že volba členů představenstva je čistě v kompetenci dozorčí rady.

Sdílnější pak byl jeden z členů dozorčí rady akciovky Ondřej Mirovský, který je místostarostou Prahy 7: „Po koaliční dohodě jsme obměnili představenstvo, aby tam byli lidi, kteří budou lépe fungovat.“ Na Vidímovu neschopnost vysvětlit vlastní pracovní náplň týdeník Euro poukazoval už před Vánoci. Někdejší poslanec za ODS neměl dříve s dopravou či technickou správou nic společného, během své politické činnosti se věnoval především otázkám obrany.

V představenstvu naopak zůstává další exposlanec Miroslav Svoboda, který byl s krátkou přestávkou poslancem od roku 2002 do roku 2013 za Českou stranu sociálně demokratickou. Byl například členem rozpočtového výboru a následně výboru pro obranu. Krk mu zlomila opsaná diplomová práce na Vysoké škole finanční a správní. V ní se nacházel souvislý úsek deseti stran opsaný z jiné práce. S dopravou ve své kariéře do styku rovněž nepřišel.


Zamrzlá v sedmdesátkách. Z TSK je akciová společnost


V akciovce TSK je Svoboda předsedou představenstva, přičemž je pravděpodobné, že členové představenstva budou fungovat od dubna i jako management. „Ano, taková je naše představa. Na koaliční radě ještě budeme jednat, do jaké míry bude management kopírovat představenstvo,“ dodává Mirovský.

Do představenstva byli jmenováni ještě další lidé: Aleš Vodička a Filip Neusser, druhý jmenovaný je zastupitel na Praze 3. Přijít mají v dalších dnech ještě dva lidé, jeden z Ředitelství silnic a dálnic. K dnešnímu dni v představenstvu skončil Ladislav Pivec.

Technická správa komunikací je bohatá organizace s ročním rozpočtem půl miliardy korun, z nichž financuje svůj provoz. Za další zhruba čtyři miliardy korun objednává formou výběrových řízení správu pražských silnic, chodníků, provoz semaforů, čištění města či odstraňování sněhu a náledí v zimním období.

Čtěte dále:

Praha 8 chce rozšířit zóny v Kobylisích, Střížkově a Ďáblicích

Praha spustí aplikaci zmente.to. Lidé na ni mohou poslat stížnosti

Praha chce změnu zákona. Strážníci by mohli pokutovat řidiče