V Praze je poptávka po luxusu

22. ledna 2007, 00:00 - PETR BÝM
22. ledna 2007, 00:00

NOVÉ PROJEKTYV pražském centru vrcholí výstavba další luxusní rezidence. Belwicz Palace na Senovážném náměstí přivítá první nájemníky už v září. Nabídka nadstandardního bydlení v metropoli se tak opět rozšíří.Bytová výstavba v Praze nabrala hlavně v posledních měsících vysoké obrátky.

NOVÉ PROJEKTY V pražském centru vrcholí výstavba další luxusní rezidence. Belwicz Palace na Senovážném náměstí přivítá první nájemníky už v září. Nabídka nadstandardního bydlení v metropoli se tak opět rozšíří.

Bytová výstavba v Praze nabrala hlavně v posledních měsících vysoké obrátky. Platí to i pro segment luxusního bydlení. Stoupající počet projektů, které se cenou pohybují vysoko nad průměrem, ovšem ve skutečnosti představuje pár desítek či stovek bytů, tedy jen zlomek celkové pražské nabídky.

Také proto bývá většina luxusních bytů rezervována či prodána ještě před dokončením. „Už dnes máme rezervace na přibližně polovinu bytů,“ komentuje prodej v rezidenci Belwicz Palace Dalibor Hísek, vedoucí celého projektu.

Podobně jsou na tom i jiné rezidence, deklarované jako luxusní. Na nedávné konferenci Stavebního fóra byla tato kategorie výstavby určena cenou, a to nad 60 tisíc korun za metr čtvereční. Takto definovaný bytový luxus má ovšem i v rámci Prahy velmi odlišné podoby.

Často se objevuje tvrzení, že drahé byty kupují především cizinci. Není to tak úplně pravda. „Odhadem pouze sedm až deset procent kupujících jsou cizinci, kteří pracují v Česku,“ říká Jan Zachariáš ze společnosti Finep, která dokončuje luxusní rezidenční čtvrť Na Hvězdárně v pražské Chuchli.

Radek Polák ze Sekyra Group upozorňuje, že národnost kupců není rozhodující: „Klienti jsou především velmi nároční. Požadují relativně hodně individuálních změn a úprav. Poměrně obvyklé jsou u takových projektů pravidelné schůzky i návštěvy staveniště.“

NENÍ LUXUS JAKO LUXUS

„Skutečně luxusní byt - to je především prestižní adresa!“ tvrdí Tomáš Duda z realitní kanceláře Professionals. Podle něj ovšem takové adresy v Praze představují pouze byty v historické části města. Tedy v zásadě pouze v teritoriu Prahy 1 a některých přilehlých lokalitách. Tady se ovšem ceny pohybují nad úrovní 100 tisíc korun za metr čtvereční a nezřídka přesahují i 200 tisíc - jako třeba v případě projektu Františkánská zahrada. Také proto, že v centru je vhodných domů či pozemků pro bytový development skutečně málo.

V současnosti lze v Praze 1 pořídit jen luxusní byty v Rezidenci Františkánská zahrada či právě v projektu Belwicz Palace. Ve fázi příprav je také projekt King’s Court v malostranské Mostecké ulici. Vedle toho se občas objevují jednotlivé zrekonstruované bytové jednotky. V těch ovšem majitelé luxusních bytů často narážejí na problémy se „zbylými“ nájemníky. Jejich představy o nákladech na údržbu se často liší.

Byty v historických částech města ale mají i další nevýhody. „Z mnoha hledisek je to bydlení nevyhovující. Vezměme třeba populární pražská nábřeží - permanentní hluk, potíže s parkováním a podobně. V těchto případech jde skutečně hlavně o prestižní adresu, kterou si kupci cení,“ říká Jiří Pokorný ze společnosti Satpo. Ve starých budovách je k tomu nutno přidat ještě požadavky památkové péče. Památkáři u skutečně starých budov nepřipouštějí zásadnější změny. V praxi to znamená, že stavbaři musejí respektovat vnitřní dispozice domů a bytů, a ty nikoli nezřídka neodpovídají současným požadavkům na bydlení a interiéry.

Problémem jsou i příliš silné zdi budov, což zvyšuje nároky na vytápění a vnitřní rozvody. „Primárně ale jde o zachování atmosféry,“ vysvětluje Pokorný. Poptávku ale ani tyto problémy neoslabují. Řada zájemců o luxus však právě z těchto důvodů dává přednost projektům v méně prestižní lokalitě, které ale nabízejí skutečně vysokou úroveň bydlení. Přitom nejde jenom o samotné byty.

V HLAVNÍ ROLI SLUŽBY A ZELEŇ

„Stále větší význam má pro kupce kvalita domu i jeho okolí, jakési mikroklima,“ konstatuje Milorad Miškovič ze společnosti Real Estate Karlin Group. Ve hře je nejen úroveň samotného bytu, ale i celého domu (a také struktura jeho nájemníků) a nejbližšího okolí. Jde jak o jeho estetickou kvalitu, tak hlavně o nabídku služeb a v neposlední řadě i zelené plochy.

„Kombinovat architekturu s přírodou a blízkým okolím dovolují jen velké projekty, které v centru města nelze realizovat,“ tvrdí Tomáš Zykán z developerské společnosti Central Park Praha. Stejný název má i gigantický bytový projekt na Žižkově. Na ploše 16 hektarů tady vyroste několik bytových domů s rozlehlým sportovním a parkovým zázemím. Přitom některé jeho části budou sloužit jenom rezidentům.

„Kupci zároveň požadují nejen špičkovou kvalitu bytů, ale i kompletní servis,“ vysvětluje Zykán. To dnes zahrnuje jak bezpečnostní ochranu či řadu služeb (prádelny, čistírny a podobně), tak i sportovní a gastronomická zařízení.

Snaha developerů vytvářet takové luxusní enklávy ovšem nebývá vždy úspěšná. V zásadě musí jít o větší projekty, jako je třeba právě Central Park Praha. „Znám domy s bazénem, které jsou využívány minimálně nebo také vůbec ne,“ upozorňuje Duda. Přitom platby za provoz takových zařízení nejsou nijak malé. „U našeho projektu River Diamond v Karlíně platí majitelé na údržbu objektu kolem šedesáti korun za metr bytové plochy měsíčně,“ říká Miškovič. V podstatě stejnou sumu budou platit obyvatelé Belwicz Palace.

Zájemci o luxusní bydlení si tak musí vybrat: prestižní adresa v centru města za vyšší cenu, nebo vysoký komfort bydlení a „kvalitní“ okolí za poněkud nižší ceny. Zdá se, že atraktivní jsou obě tyto polohy pražského bytového luxusu. „Máme rezervace na třetinu všech bytů projektu Central Park Praha,“ upozorňuje Zykán. Ještě lépe je na tom Belwicz Palace, kde je zamluvena už polovina bytů. Tady jde ovšem jen o 26 bytových jednotek, zatímco Central Park Praha jich nabízí 540. Rozdíly jsou i v cenách. V Central Parku se pohybují v rozmezí 4,2 až 14,1 milionu korun, na Senovážném náměstí od 6,2 do 36 milionů.

SEKYRA STAVÍ NA HŘEBENKÁCH

Developerská společnost Sekyra Group v současnosti dokončuje luxusní projekt Františkánská zahrada/Myšák Gallery. Zároveň odstartovala nový - Hřebenky Z, a to na strahovských svazích směrem ke Košířím. Název projektu se odvozuje od sousedství jiné rezidence - originálního projektu Na Hřebenkách XY, který byl dostaven v roce 2005. Hřebenky Z budou dokončeny v příštím roce. V osmi nadzemních podlažích nabídnou 23 bytů o rozloze 60 až 160 metrů čtverečních. Ceny se pohybují od 2,9 do 14,2 milionu korun. Dispozice bytů vycházejí ze dvou principů: otevřenosti, respektive variability bytových prostor a rozdílných úrovní stropů a podlah. Autorem architektonického řešení je ateliér A69. Nezastavěné části Strahova a přilehlých oblastí developery lákají delší dobu. V Holečkově ulici už vzniklo malé sídliště, nová kancelářská budova a v přilehlé Švédské ulici už druhý bytový dům - Sacre Coeur developera Satpo.

MEZI DVĚMA HOTELY

Neoklasicistní činžovní dům na Senovážném náměstí 7 v současnosti rychle mění podobu. Po mnoha předchozích rekonstrukcích z něj bude luxusní bytová rezidence s 26 bytovými jednotkami. Byty vznikají v původní budově a nádvorní přístavbě. Na výběr jsou byty 1+kk až 6+kk. Ke každému bytu náleží garážové stání, k dražším dvě.

Belwicz Palace je dalším příspěvkem k rozvoji lokality Senovážného náměstí. Po rekonstrukci budovy centrální banky a přestavby někdejší pošty na hotel Carlo IV k nim v dohledné době přibude hotel Le Meridien, na který bude přestavěna současná budova ČSOB. Belwicz Palace má sousedit s dalším hotelem Kempinski, který bude stát na místě někdejší polikliniky v Hybernské ulici. S Belwicz Palace bude spojen společnou zahradou ve vnitrobloku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít