V pololetí narostly evropské akvizice o třetinu na 10 bilionů korun - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

V pololetí narostly evropské akvizice o třetinu na 10 bilionů korun

, čtk,
V pololetí narostly evropské akvizice o třetinu na 10 bilionů korun
Zdroj: ČTK

Evropa předstihla asijsko-tichomořskou oblast a na žebříčku fúzí a akvizic (M&A) se poprvé po třech letech zařadila na druhé místo za Spojené státy. Meziroční nárůst těchto aktivit v Evropě v prvním pololetí činil 33 procent a dosáhl 440,5 miliardy dolarů (10 bilionů korun), píše list Financial Times.

Výrazný nárůst M&A v Evropě ostře kontrastuje s USA, které zaznamenaly nejnižší úroveň od první poloviny roku 2013. Hodnota M&A tam podle údajů Thomson Reuters klesla o 17 procent na 559 miliardy dolarů. S výjimkou převzetí Whole Foods Market společností Amazon za 13,7 miliardy dolarů v USA v prvních šesti měsících roku k žádnému významnějšímu obchodu nedošlo. Vedle vyšší tržní hodnoty potenciální kupce odrazovala také nejistota z dalších kroků nového prezidenta.

Celosvětově se M&A v první polovině roku zvýšily o dvě procenta na 1,55 bilionu dolarů. Nicméně k obrovským fúzím typickým pro boom v posledních čtyřech letech letos nedochází. Obchodů převyšujících pět miliard dolarů bylo letos o 20 procent méně. Analytik Cathal Deasy z Credit & Suisse předpovídá, že vzestup aktivity v Evropě bude pokračovat. „Ekonomický růst regionu je robustní, firemní zisky silně stoupají a akcionáři jsou přístupní k transakcím, které mají smysl,“ uvedl.


Zajímají vás makrodata? Naleznete je na webu Finance.cz


K největším evropským transakcím letošního roku patří plánované převzetí španělského provozovatele mýtného Abertis italským rivalem Atlantia v hodnotě 16,3 miliardy eur a investice China Investment Corporation ve výši 12,25 miliardy eur do panevropské logistické společnosti Logicor.

Hodnota fúzí a akvizic v oblasti asijského Tichomoří – kromě Japonska – klesla o jedno procento na 375 miliard dolarů. Čínské společnosti se v prvním pololetí dohodly v zahraničí na transakcích za asi 63 miliard dolarů, což v porovnání s rekordním pololetím 2016 představuje propad o 48 procent.

Přečtěte si také:

Apple a ti druzí. Největší firmy drží v daňových rájích desítky bilionů

Kde vyperou Rusové i sami sebe. Na Kypru dostanou po půl roce občanství

Zázračná produktivita. Německé banky vydělávaly hlavně v daňových rájích

Nizozemské holdingy české podnikatele už netáhnou


Ohodnoťte tento článek
Diskuze