Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

V krizi nenapodobujte lumíky

21. ledna 2009, 15:45 - Eva Jarešová
21. ledna 2009, 15:45

Nižší a střední manažeři se brzy začnou nabízet sami

Budete-li v době finanční krize jen kopírovat úsporné kroky svých konkurentů, můžete si uškodit. To je názor Zdeňka Kaufmanna z personální společnosti Dr. Kaufmann & Partner. „V době, kdy se šetří, by firmy měly investovat do svých zaměstnanců,“ domnívá se. V praxi už se setkal i s tím, že společnost při výběru vhodného kandidáta hleděla na jeho znamení horoskopu. Jak ale dodává, takové kritérium je opravdu výjimkou.

EURO: Jaký vliv má současná globální krize na váš obor? KAUFMANN: Naše společnost ji zatím nepocítila a v posledním měsíci jsme dostali tolik mandátů (zakázka v oblasti lidských zdrojů – pozn. red.), že lze říci, že má vliv spíše pozitivní. Letošek bude podle našeho názoru úspěšný. Otázkou je však rok příští. Někteří naši konkurenti očekávají v příštím roce asi třicetiprocentní pokles obratu. Půjde o podobnou situaci, jakou byla pro naši branži internetová bublina z přelomu tisíciletí. Krize podle mě posílí společnosti zaměřené na vyhledávání lidí do top pozic. A také společnosti, které poskytují i jiné služby, například personální poradenství a manažerské audity, nikoli jenom executive search. Pokud jde o firmy orientované na střední a nižší management, ty mohou brzy nejistotu pocítit. Nižší a střední manažeři se totiž budou kvůli nedostatku práce nabízet zaměstnavatelům sami. Velkou roli bude hrát detailní znalost tuzemského prostředí, přístup na míru šitý českému trhu, důvěra a osobní „chemie“. Určité problémy by mohly mít některé pobočky nadnárodních společností kvůli svým mateřským firmám, které pod vlivem celkového stavu trhu budou kanceláře v menších zemích zavírat.

EURO: Jak se podle vás bude ekonomická situace dál vyvíjet? KAUFMANN: To nejhorší podle mě ještě přijde, jak ve světě, tak v České republice. Tím nemám na mysli negativismus a skládání rukou. Nemyslím si, že s krizí je možné nějak dramaticky bojovat. Lépe ji přežijí ti, kteří si zachovají pozitivní myšlení a zdravý rozum. Jde o běžný hospodářský cyklus a tato fáze musí jednoduše odeznít. V krizi si ale dle mého názoru většina manažerů škodí tím, že začnou napodobovat lumíky; zvířátka, co bez rozmyslu následují prvního a hromadně se vrhají z útesů do moře.

EURO: Co to v praxi znamená? KAUFMANN: Lidé napodobují chování ostatních, někdy zcela nesmyslně a zbytečně. Neměli by se bát chovat jinak a jít proti proudu. Například se rozhodne, že se zredukují mzdové náklady. Nastane téměř decimace, kdy musí odejít každý desátý bez ohledu na své kvality a možný přínos pro firmu. Místo aby byl využit audit a postupovalo se uvážlivě, koná se překotně. Pokud se nyní v rámci úspor manažeři zbaví kvalitních lidí, může se stát, že jim budou za nějakou dobu chybět a budou je přijímat znovu. S dvojnásobnými náklady.

EURO: Jak odhadujete, že si čeští manažeři s krizí poradí? KAUFMANN: Mnozí z nich si zvykli žít na vysoké noze, mít královské platy, být relativně v klidu a nebýt flexibilní. Všechno fungovalo. Firmy se předháněly v nabídkách a třeba dojíždět za prací byl nonsens. Zvítězí ti, kteří se dokážou uskrovnit, jít za prací, být aktivní, ti, kteří nebudou česky negativní, ale budou pozitivně motivovat lidi v době, kdy nikomu není do smíchu. Jsem přesvědčen, že na trhu takoví lidé jsou a že je krize vynese nahoru. V boji se vždy ukáže přirozený vůdce, je-li nominální velitel slabý.

EURO: Vaše společnost vybírala kandidáty i do řídících funkcí společností s účastí státu typu ČEZ nebo ČSA. Nehraje někdy u těchto lidí větší roli jejich politická průchodnost než odbornost? KAUFMANN: Odbornost je základ každého kandidáta. Firmy mají různé požadavky, často třeba to, aby s nimi kandidáti ladili po „chemické“ stránce. Někdy se setkáváme s tím, že nechtějí lidi z konkrétních společností. U politicky zajímavých pozic jde o určitou obdobu. Musím ale dodat, že pro spoustu firem z našeho oboru bude čím dál zajímavější pracovat pro stát. V době krize může jít o jeden z mála stabilních zdrojů příjmů.

EURO: V kolika případech za rok jste neúspěšní? Tedy že člověk, jehož jste pomáhali na daný post vybírat, se nakonec neosvědčil. KAUFMANN: My skutečně pouze pomáháme vybírat. Dáme klientovi konečný seznam s několika jmény, ale finální rozhodnutí je na něm. Poskytujeme určité záruky, třeba co do odbornosti. Někdy ale nemůžeme úplně ovlivnit třeba to, jak si náš kandidát bude lidsky vyhovovat s novými kolegy. Snažíme se proto ještě před výběrem maximálně poznat prostředí v oné společnosti, abychom doporučili skutečně nejvhodnějšího člověka. Někdy jde také o vis maior, což prostě neovlivníte. Mám-li říct nějaké číslo, volba se nepovede tak dvakrát až třikrát za rok. Pak se snažíme nalézt jiného člověka zdarma.

EURO: Co si myslíte o manažerech, kteří vás přímo kontaktují se žádostí o zprostředkování pozice? Ztrácí tím u vás na prestiži? KAUFMANN: Nemyslím. Zvlášť v současné těžké době. Do problémů se může dostat úplně každý. Nemusím být schopen vždy pomoci, ale mohu zprostředkovat alespoň přehled o dění na trhu. My jsme konzultanty nejen pro firmy, ale i pro možné kandidáty. Můžeme pomoci je nasměrovat tak, aby našli nové možnosti a uvědomili si, kde jsou jejich silné stránky. Nikdy nevíte, jestli se vám dotyčný člověk nebude v budoucnu hodit.

EURO: Takže pokud by u vás nyní zazvonil telefon s touto prosbou, vždy se s tím člověkem sejdete? KAUFMANN: Ano. Snažím se o to. Nikoli technologie, ale lidé budou rozhodovat o tom, jak rychle a s jakými následky krize odezní.

Zdeněk Kaufmann (1971) je zakladatelem společnosti Dr. Kaufmann & Partner. Ta patří do mezinárodní sítě personálních společností Amrop Hever Group, které působí v 50 zemích světa. Kromě České republiky třeba v Německu, Velké Británii, Itálii, Turecku, Číně, Indii, Austrálii, USA nebo Argentině. Zdeněk Kaufmann se zaměřuje na oblasti IT, telekomunikace, vydavatelství a vrcholový management.


Čtěte také

 Jiří Zimola

Zimola chce příští rok kandidovat za hnutí členů ČSSD a nestraníků Změna 2020

Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola hodlá v krajských volbách v příštím…

před 23 minutami

Společnost Deutsche Telekom si nárokuje výhradní používání barvy magenta.

Magenta je naše: německý telekom se soudí o barvu s americkou pojišťovnou

Spor o používání barvy magenta se rozhořel mezi Deutsche Telekom a americkou firmou…

před 1 hodinou

Události Studentský vůdce Marcel Hájek

Bez svazáků by se revoluce nepovedla, tvrdí studentský vůdce Marcel Hájek

Rodiče začali zahazovat stranické knížky, když jejich děti mlátili policajti, vzpomíná…

před 1 hodinou

Události  Protest proti znečištěnému ovzduší v Teplicích v roce 1989

Jedovatá teplická předehra. Zdevastované ovzduší vyhnalo lidi do ulic už před 17. listopadem

Pár dní před sametovou revolucí se lidé vzbouřili proti extrémně znečištěnému ovzduší,…

před 1 hodinou

Pavel Páral

Turecké školení pro Evropany

Turecko zrovna není v současnosti režimem, který by ve svých nomimálních spojencích…

před 2 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak vzrostou minimální zálohy pro OSVČ v roce 2020?
Prevence před rakovinou existuje
Jak fungují odložené platby
8 čísel o zvýšeném rodičovském příspěvku
EU: V Česku žije nejméně „chudých“ lidí
Auta
V evropských autech budou od roku 2022 povinné černé…
Ve kterém městě vám hrozí největší riziko silniční bitky? A které město má nejhorší zácpy?
Automobilové origami je nejdražší SUV na světě. Stojí sedmkrát víc než Cullinan
Nový rodinný model Mitsubishi spojuje dvě kategorie aut. Moc krásy ale nepobral
Nový Peugeot e-Expert
Hry pro příležitostné hráče