V Kaslových stopách

09. května 2011, 15:19 - Jaromír Bartůněk
09. května 2011, 15:19

Obdobně jako ve vládní trojkoalici, tak stejně na pražské radnici se zatím – nejspíš totiž jen dočasně – podařilo udržet tým hráčů, v tomto případě tandem občanských a sociálních demokratů.

Foto: Profimedia.cz

Zjednodušeně řečeno se strany dohodly v těch méně podstatných sporech, zatímco stále není jasné, kdo bude magistrát v budoucnosti fakticky ovládat. Vyjednavači se shodli například na transformaci městských akciovek, na termínu rozdělení pětisetmilionové rezervy či na lhůtě obsazení postu zástupců ředitele magistrátu. V čem tkví hlavní konflikt? Magistrát v roce 2011 silně připomíná situaci před 10 lety, kdy se poprvé v čele Prahy objevila bílá vrána, a to v podobě architekta Jana Kasla, jenž začal čistit město od korupce. Systém přihrávání lukrativních zakázek podnikatelským přátelům v plné parádě fungoval už v éře primátora Jana Koukala.

Kasl tuto hru odmítl. Postavili se proti němu nejen pražské stranické a podnikatelské špičky, kterým se tehdy ještě neříkalo kmotři, ale i tehdejší předseda ODS Václav Klaus. Nešlo o to, že by současný prezident byl zapleten do neprůhledných obchodů, ale Kasl pro něj byl – stejně jako pro pražské občanské demokraty – zrádcem strany či, jak Klaus tehdy prohlásil, „černým pasažérem“.

Nepochopil pravidla

V podobné roli je teď gynekolog a bývalý šéf České lékařské komory Bohuslav Svoboda, který se vymkl z rukou těm, kteří mu v loňském roce nabídli místo kandidáta na primátora. Svoboda zjevně nepochopil pravidla. Podle nich by měl být straně zavázán, a to včetně lidí tahajících za nitky. A začít splácet…

Současná koaliční krize v Praze není ničím jiným než sporem o to, zda vlivné podnikatelské kruhy ovládající významnou část ODS zůstanou u pramene. Svoboda totiž vzal – kdo by to byl v dnešní době čekal – sliby o boji proti korupci a úsporném hospodaření vážně. ODS je v zastupitelstvu rozdělena na zastupitele loajální k primátorovi a ty, na něž má vliv podnikatel Tomáš Hrdlička a straníci z 10. pražské městské části. Do této skupiny bývá řazen i šéf pražské ODS a původním povolání rovněž lékař Boris šťastný.

Výbušnina v dopise

Stará garda ODS reprezentovaná například dřívějším radním a teď náměstkem ministra obrany Rudolfem Blažkem se dnes snáze domluví se sociálními demokraty a jejich pražským šéfem Petrem Hulinským než se Svobodou a jeho lidmi. Jednou z důležitých otázek, kterou nyní pražští politici řeší, je obsazení klíčového 11. místa v městské radě, které koalice původně nabízela TOP 09, ale ta to z logických důvodů odmítla. Pro představitele starého způsobu vládnutí by bylo výhodnější, kdyby většinu v radě získala sociální demokracie. Svoboda by se tak náhle ocitl v menšině. Svoboda je v poslední době atakován i z vysloveně kriminálního prostředí, když mu chodí výhružné dopisy s výbušninami a fotografie dokládající sledování ženy a dítěte. Otázkou zůstává, jak dlouho sedmašedesátiletý lékař tento tlak vydrží.

O dům dál

Pojďme ale o dům dál. Tedy spíš popojeďme, neboť z Prahy do Brna je to autem 205 kilometrů. Jestli má šéf tamější ODS a zároveň místopředseda této strany Pavel Blažek někoho v lásce, tak to rozhodně není TOP 09. Ještě víc mu pak v žaludku leží Věci veřejné. S o to větší vervou prosazuje spolupráci s ČSSD. A nejen v regionu. Pro ODS bude mít podle něj velmi zkázonosné následky, pokud bude „nadále umožňovat strukturám typu strany Věci veřejné udržet se na vládní úrovni“.

Ano, pokud advokát Blažek – v éře Mirka Topolánka korunní princ ODS – soudí, že nastala doba, kdy by bylo nejpraktičtější a pro národ nejvýhodnější vytvořit velkou koalici, tak jistě vychází i z vlastní zkušenosti. V Brně, podobně jako v Praze, spolu sociální a občanští demokraté, zdá se, vládnou poměrně neproblematicky. Ovšem s tím rozdílem, že v jihomoravské metropoli připomínají dvě hrdličky. Není mezi nimi totiž žádná bílá vrána v podobě Svobody. Jak výstižné příjmení…

Nikomu v brněnské ODS tak ani nijak zvlášť nevadí bakalářské práce sociálnědemokratického primátora Romana Onderky a jeho náměstkyně, kritizované šéfkou Akreditační komise Vladimírou Dvořákovou i prorektorem Masarykovy univerzity Antonínem Slaným jako nedostatečné. Stačí mlčet a čekat, až se objeví jiná kauza. Tak se i stalo. Na scéně se „naštěstí“ zjevila Kočí.

Brněnské hrdličky

ČSSD získala v loňských komunálních volbách na brněnské radnici 19 mandátů a s ODS (14 mandátů) má tak pohodlnou většinu 33 hlasů. S TOP 09 a lidovci by ODS dala dohromady 29 mandátů, tedy o jeden hlas víc, než je těsná většina. Zastupitelstvo má 55 členů. Než aby šel Blažek do koalice s TOP 09, to by si ale raději nechal useknout obě paže. Je veřejným tajemstvím, že jihomoravskou topku vnímá pouze jako bandu přeběhlíků z KDU-ČSL. Faktem je, že lídr krajské organizace TOP 09 Jan Vitula je bývalým lidovcem, jenž dříve působil jako šéf sekce pro čerpání evropských fondů na ministerstvu školství; vyhodil jej ministr Josef Dobeš.

Blažek se Vitulovi vysmál, když ODS nedávno odmítla výzvu jihomoravské TOP 09, aby na brněnské radnici modří vystoupili z velké koalice. Tím, že Onderka na sjezdu ČSSD neobhájil funkci místopředsedy, padl totiž podle Vituly argument, že jde o významného představitele strany. „Jeden z klíčových důvodů, proč byla uzavřena velká koalice v Brně, tak pominul,“ řekl Vitula. Blažek ale stroze odpověděl, že kdyby vnitrostranické události uprostřed volebního období měly mít vždy dopad na samosprávu, vedlo by to „k naprosté destabilizaci politického systému“. Poslanec a šéf brněnské ČSSD Jeroným Tejc výzvu TOP 09 odmítl jako „zoufalý krok“. Onderka ji označil za pohádky a zbožné přání. V Brně prostě platí slova Blažka, že pokračování neustálé války s ČSSD nemá žádný smysl. „Jestliže jedna strana má primátora, což je významná pozice, tak ta druhá strana, přestože má relativně výrazně méně mandátů, obsadí většinu v radě,“ uvedl Blažek po volbách. Za jeho větou se však skrývá i další nevyslovená: Lidovce v rouše TOP 09 už ke kořisti nikdy víc nepustíme…

Blažka stála koalice – v Brně na rozdíl od Prahy vznikla poprvé – přízeň premiéra Petra Nečase. Ten jej nechal odvolat z dozorčí rady státního podniku Lesy České republiky, třebaže Blažek později uvedl, že odstoupil sám. Možná že i tento spor byl jedním z důvodů, proč se Blažek přidal veřejně k topolánkovskému křídlu Petra Tluchoře svým jednoznačným nesouhlasem s tím, aby VV zůstaly nadále ve vládě. Ve svém rajónu má Blažek nepřítele snad jen v šéfovi jihomoravské ODS Jiřím Kadrnkovi. Ten koalici v Brně kritizoval. „Jde o totální selhání brněnských politických elit,“ uvedl Kadrnka v souladu s Nečasem. Vzhledem k tomu, že je to jeden z posledních lidí, který premiérovi zůstává ve straně jakžtakž věrný, je modrooranžová koalice v Brně nerozbitná. Nečas na ni nemá páky. V Praze ji mohou rozbít jen vnitřní boje v ODS.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez…
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Technologie
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít