V jakých zemích lidé nejvíce věří ve slibný kariérní růst? Studie LinkedInu překvapila - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

V jakých zemích lidé nejvíce věří ve slibný kariérní růst? Studie LinkedInu překvapila

,
V jakých zemích lidé nejvíce věří ve slibný kariérní růst? Studie LinkedInu překvapila
Zdroj: Shutterstock

Ani Spojené státy americké ani Japonsko ani žádná z vyspělých evropských ekonomik. Pokud vás zajímá, kde na světě si pracovníci nejvíce věří, co se týče jejich kariérního rozvoje, museli byste hledat někde úplně jinde. A sice v zemích, u nichž byste to na první pohled možná vůbec nečekali.

Na samém čele tohoto pomyslného žebříčku států s nejvíce optimistickými zaměstnanci ohledně vlastních šancí na posun vzhůru firemní hierarchií se umístila Indie následovaná Indonésií a sousední Čínou. Nejvíce pesimistickými zaměstnanci jsou v tomto ohledu naopak Japonci, Francouzi a Italové, jak vyplývá ze studie provedené světově největší profesní sociální sítí LinkedIn.

Její lidé v rámci rozsáhlého průzkumu nazvaném LinkedIn Opportunity Index 2020 sesbírali data od více 30 tisíc respondentů ve věku od 18 do 65 let z celkem 22 různých zemí.

Statistické šetření bylo rozděleno na sedm jednotlivých částí, v nichž pracovníci společnosti zkoumali například to, jak moc jsou dotazovaní optimističtí ohledně vývoje hospodářství jejich země během příštího jednoho roku, jaká je jejich současná finanční situace či kvalita života v porovnání s generací svých rodičů.

Zatímco Indie se na čele žebříčku těší se 121 body mírnému náskoku, na dalších třech příčkách byla situace o poznání vyrovnanější. Indonésie po sečtení všech dílčích výsledků získala bodů 117, Čína 116 a Spojené arabské emiráty pak o další jeden bod méně. Poslední zemí, která v rámci průzkumu vykázala nadprůměrné hodnoty, jsou USA, jež se umístily na osmém místě. Z evropských států si pak nejlépe vedlo Nizozemsko.

Zdroj: LinkedIn Opportunity Index 2020

Líp už se mít nebudeme, myslí si lidé z vyspělých ekonomik

A co za těmito na první pohled lehce překvapivými výsledky vlastně stojí? Podle ředitele LinkedInu pro oblast asijského Pacifiku Oliviera Legranda prosté ekonomické zákonitosti.

„Navzdory zpomalujícímu se ekonomickému růstu na těchto rozvíjejících se trzích mají lidé v jeho potenciál i nadále důvěru, a stejně tak věří i v to, že se jejich osobní finanční situace během roku zlepší,“ řekl Legrand serveru CNBC.

Tam, kde se lidé nyní už dobře mají, neočekávají, že by se v rámci aktuálního hospodářského cyklu mohli mít ještě lépe:  

„Kontrastní úroveň optimismu mezi již rozvinutými a rozvíjejícími se trhy naznačuje, že lidé v rozvinutých ekonomikách si mohou myslet, že jejich trh už dosáhl bodu nasycení, co se týče současného ekonomického růstu.“

Japonsko zachvátil pesimismus

S poněkud nelichotivou pověstí vyšla z průzkumu společnosti LinkedIn země vycházejícího slunce.

„Respondenti v Japonsku cítí, že jejich kvalita života ve srovnání s jejich rodiči poklesla. Takováto nálada může být jedním z faktorů, který přispěl k jejich méně optimistickému pohledu na budoucí ekonomiku a příležitosti,“ upozorňuje Lagrand.

Z průzkumu též vyplynulo, že většina zaměstnanců i nadále vidí jako největší překážky pro vlastní kariérní růst svůj věk, disponibilní finanční zdroje a vysoké nároky kladené na pracovníky ze strany jednotlivých zaměstnavatelů. Zejména co se prvního kritéria týče, nicméně Lagrand spatřuje jistý obrat k lepšímu.

„Je to poprvé, co čtyři generace lidí pracují společně. Povzbudili jsme firmy k tomu, aby v oblasti přijímání lidí zavedly rozdílné praktiky, aby začaly přijímat pracovníky s doplňkovými schopnostmi a v rámci celé své pracovní síly kladly důraz na oboustranné předávání znalostí,“ dodává.

Čtěte také:

Kariéra. Kvůli ní Češi překvapivě nejčastěji mění zaměstnání

Kariéra versus rodinný krb

Češi nejsou spokojeni s pracovními příležitostmi ve městech

Ohodnoťte tento článek
Diskuze