V jádru budiž síla!

30. června 2010, 16:27 - Martin Rychlík
30. června 2010, 16:27

Centrum energetického výzkumu v Řeži přijde na 2,45 miliardy

Energie je tématem nejen dneška, ale hlavně budoucnosti. K tomu, aby Česko neztratilo „dobyté“ pozice v energetickém a zvláště jaderném výzkumu, má přispět dvouregionální centrum budované v Řeži u Prahy a v Plzni z fondů EU. Projekt Udržitelné energetiky Řež (EURO 13/2009), jenž přešel z anglického názvu Sustainable Energy k údernějšímu akronymu SUSEN [čti: sjúzn], se zaměří zejména na přípravu reaktorů IV. generace. „V úterý 29. června byla žádost odeslána do Bruselu, schválena by měla být asi do konce letošního roku. Uznatelné náklady činí po dohodě s ministerstvem školství 2,45 miliardy korun,“ řekl týdeníku EURO Jakub Prahl, ředitel společnosti Centrum výzkumu Řež. „Pokud půjde vše dle představ, zhotovitele stavební části vybereme na jaře 2011, v průběhu roku se začne stavět a dokončení lze očekávat v roce 2013. Následně budou instalovány technologie,“ doplňuje manažer Petr Moulis, který projektu šéfuje od letošního ledna.

Spolehlivější a výkonnější reaktory Výzkum chce obrátit pozornost k jaderným reaktorům IV. generace (nechlazeným vodou a produkujícím méně vyhořelého radioaktivního paliva), jež mají být uváděny do provozu po roce 2040. Na rozdíl od reaktorů II. „pokolení“ (existujících) a III. generace (stavěných v současnosti) by měly splňovat přísnější požadavky ekonomičnosti, spolehlivosti i bezpečnosti. „Hledíme hodně do budoucnosti. Bez udržitelné energetiky v pravém smyslu, která by mohla být orientována na reaktory G-IV nebo na fúzní reaktory, se výhledově žádná vyspělá země neobejde. Chceme vrátit Česko na špičku jaderného výzkumu,“ tvrdí Prahl. SUSEN je sestaven ze čtyř segmentů, které zahrnují výzkum na zařízeních simulujících vybrané typy reaktorů G-IV, výzkum palivového cyklu, detekce a ekologického nakládání s radioaktivními látkami, výzkum a vývoj diagnostických metod pro energetická zařízení a související materiálový výzkum. Výsledkem může být i prodloužení životnosti jaderných elektráren VVER z předpokládaných třiceti až na šedesát let. Synergie lze též najít s dalšími výzkumnými projekty z peněz EU, hlavně s těmi zaměřenými na materiálový a energetický výzkum.

Vznikne 185 nových míst? Na projekt by měl coby nový vědecký ředitel dohlížet profesor Josef Kott, jenž působí na partnerské Západočeské univerzitě v Plzni, kde je expertem katedry energetických strojů při strojní fakultě. „Má obrovský přehled a zkušenosti z rozvoje československého jaderného programu,“ říká Moulis. Později vznikne v rámci SUSEN i post výkonného ředitele. Logická je spolupráce s vysokými školami. „Zavázali jsme se ke garantování studia pro dvanáct magistrů ročně a šest doktorandů. Nejužší spolupráce bude se ZČU, ale počítáme i s jinými univerzitami. Tři stipendia ročně máme připravena i pro zahraniční studenty,“ tvrdí manažer. Celkem vznikne 185 pracovních míst; po roce 2020 se počítá s postupným navýšením až na dvě stovky.

Dvě třetiny míří do Řeže… Zmíněných 2,45 miliardy korun bude rozděleno následovně: na stavební část připadne 550 milionů, ovšem většina z 1,35 miliardy poputuje do zařízení a technologií. Zbylých 650 milionů je určeno na projekční práce, stavební povolení, přípravu projektu a rozjezdové start-up granty. „Do Řeže půjdou asi dvě třetiny prostředků, do výstavby v Plzni asi třetina,“ říká Moulis. V řežském areálu přibudou čtyři budovy a přístavby, další budou v Plzni. „Původně se uvažovalo o vzniku ve Škodovce, ale projekt má být začleněn v rámci výstavby Vědecko-technického parku III,“ sdělil již dříve týdeníku EURO Josef Průša, rektor ZČU, která se věnuje studiu alternativních zdrojů, jádru či fotovoltaice. Na rozdíl od tamních práv má tento výzkum i výtečné renomé… V Řeži mají nač navazovat. Už nyní získali ze strany průmyslu a výzkumných institucí 29 dopisů s projeveným zájmem (letters of intent); mezi zainteresované firmy patří například Škoda JS, Škoda Power, Sigma Group, Mostro, ČKD Praha DIZ, ZAT, ZVVZ-Enven Engineering, ale i ČEZ, Slovenské elektrárny či United Energy právní nástupce.

Provoz za 300 mega ročně Právě díky takové spolupráci by SUSEN neměl mít potíže uživit se, ač jeho roční provoz bude stát 270 až 320 milionů korun. To už je dost. Zvládnete to? „Je to výzva, ale výsledky, jichž v Řeži dlouhodobě dosahujeme, nás opravňují věřit tomu, že uspějeme… Počítáme s šedesáti procenty institucionální podpory, mezinárodních a národních grantů, čtyřicet procent chceme získávat ze smluvního výzkumu,“ vysvětluje Moulis. V tom tkvěla i síla projektu, když jej posuzoval aplikační a mezinárodní panel ministerstva školství jakožto řídící orgán operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, prioritní osa 2. „Naopak nám byla vytýkána menší publikační činnost,“ přiznává Prahl, dle nějž má Řež ve světě stále dobré jméno.

Bádání pro ČEZ. A další A co říkají pánové „šeptandě“ a spekulacím, že si ČEZ pořizuje za veřejné peníze parádní výzkumák? ČEZ totiž v akciové společnosti Ústav jaderného výzkumu Řež, která je stoprocentní matkou společnosti Centrum výzkumu Řež s.r.o., drží majoritu. „Od počátku říkáme, že jde o projekt nezávislé výzkumné organizace, jež má ve stanovách jednoznačně uvedeno, že všechny produkty vyplývající z výzkumu na pořízené infrastruktuře, budou odděleny od privilegovaného a exkluzivního přístupu mateřské firmy. Což znamená, že se ke všem budeme chovat stejně. Ústav je sice dcerou ČEZ, ale zakázky probíhají na striktně komerční bázi,“ tvrdí doktor Prahl. „Nejsme zde primárně pro ČEZ; naše výsledky z výzkumu budou ostatně daleko zajímavější pro jeho dodavatele a další výrobce technologií,“ doplňuje Moulis. Pokud vše půjde hladce, SUSEN naběhne do provozu v roce 2015. Čeho se dočkáme, nastiňuje ředitel Prahl: „Ideálně tu bude regionální centrum nejen pro Českou republiku, ale i pro oblast celé střední Evropy, které se zaměří na špičkový výzkum v energetice. Jde rovněž o energetickou soběstačnost Česka, což je klíčová otázka budoucnosti a vskutku národní zájem. V jaderném výzkumu chceme určovat trendy, nebýt jen v průměru. Stát se lídrem.“

*** BOX (logo): Elita české vědy Seznam dílů seriálu, které již vyšly v týdeníku EURO: ICRC (Brno) – kardiologie, medicína (pilot, EURO 12/2010) CEITEC (Brno) – živé a neživé vědy (EURO 15/2010) AdmireVet (Brno) – veterinární medicína (EURO 16/2010) NETME Centre (Brno) – strojírenství (EURO 17/2010) NTIS (Plzeň) – nové materiály a IT (EURO 18/2010) BIOCEV (Vestec) – biotechnologie (EURO 19/2010) IT4 Innovations (Ostrava) – superpočítač (EURO 20/2010) CETOCOEN (Brno) – protitoxický výzkum (EURO 21/2010) AlgaTech (Třeboň) – řasové technologie (EURO 22/2010) ELI (Dolní Břežany) – nejvýkonnější laser (EURO 23/2010) VŠÚO (Holovousy) – ovocnářství (EURO 24/2010) CzechGlobe (celá ČR) – klimatologie (EURO 25/2010) CET (Telč) – restaurátorství (EURO 26/2010)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít