V IT nástupní mzdy rostou, pohoršili si bankovní specialisté

01. května 2012, 16:09 - Miloslav Hamřík
01. května 2012, 16:09

Podle nejnovějšího průzkumu pracovního portálu Jobs.cz se nejnižší průměrné nástupní platy dotýkají výhradně nekvalifikovaných profesí. Při meziročním srovnání se nástupní mzdy nejvíce zvýšily softwarovým architektům a to o 12 procent.

Foto: Profimedia

Ti si přijdou v průměru na 52 557 korun. Naopak ve třetině profesí nástupní mzda za poslední rok klesla.

Při porovnání průměrných nástupních mezd na českém trhu v 1. čtvrtletí letošního roku se ukázalo, že u 22 profesí se nástupní mzda zvýšila o více než 2 procenta. Právě o tolik ve stejném období v ČR vzrostla průměrná mzda. Ve třech případech kopíruje nárůst meziroční vývoj mezd a u dalších osmi profesí rostly nástupní mzdy pomalejším tempem. U 17 z 50 sledovaných profesí došlo k poklesu nástupních mezd.

V uplynulém roce jsme zaznamenali další růst již tak vysoce nadprůměrných mezd v IT, kde firmám stále chybí dostatek schopných lidí,“ uvádí Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC. „Mezi deseti často obsazovanými pozicemi s nejvyššími průměrnými nástupními platy je jich nyní z oblasti IT pět, tři profese jsou obchodní.

Mimo již zmiňované pozice SW architekt, která dosahuje 216 procent průměrné mzdy je nejlépe placenou nástupní pozicí Business Development Manager s průměrným příjmem 51 548 korun. Tato pozice si ovšem oproti loňsku pohoršila a přišla tudíž o první příčku. Na chvostu tabulky se nachází trojice pozic pokladní, dělník a prodavač s nástupní mzdou 15 639, 17 268 a 19 157 korun. I další profese s nejnižšími nástupními platy patří do kategorie nekvalifikovaných: administrativní pracovník, asistent či pracovník call centra.

Relativní meziroční srovnání vývoje nástupních mezd naopak rozdíly v kvalifikaci stírá. Největší nárůst zaznamenali SW architekti - 12 procent, následovaní dělníky - 8 procent a skupinou, do níž patří bankovní poradci, technici ve strojírenství, pokladní, programátoři a IT analytici, ti všichni mohou získat v průměru o 7 procent vyšší nástupní mzdu než vloni. Naopak největší poměrný pokles se týká výhradně bílých límečků. Bankovním specialistům nástupní mzdu klesla o 8 procent na v průměru 32 824 korun. I na pozicích v marketingové komunikaci mzdy poklesly o více než 7 procent na 29 587 korun a zaměstnanci v roli Business Development Manager se musejí spokojit s počátečním příjmem o takřka 6 procent nižším než vloni.

V absolutních číslech si nejvíce polepšili softwaroví architekti. Těm se nástupní mzda proti roku 2011 zvýšila o 5 653 korun. Rovněž další dvě profese s nejvyšším absolutním nárůstem nástupní mzdy patří do oboru IT. V případě IT analytiků jde o nárůst o 2 892 korun a u programátorů o 2 790 korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Volby.cz byly pod „hackerským“ útokem, tvrdí Český statistický úřad
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít