V havarijním pojištění se jen tak nevyznáte

02. ledna 2015, 14:00 - Mirek Horáček
02. ledna 2015, 14:00

Vhodnou volbou pojištění a pojišťovny lze ušetřit slušné peníze.

Zamyslet se nad volbou havarijního pojištění a pojišťovny se vyplatí. Lze ušetřit slušné peníze

Na českém trhu nabízí havarijní pojištění velké množství pojišťoven a již nyní začíná být obtížné se v jejich nabídkách orientovat

Různé pojišťovny nabízející havarijní pojištění šperkují své produkty různými slevami na pojistném. Podívejme se, o jaké bonusy jde a v jaké výši se pohybují. Vhodnou volbou pojištění lze ušetřit slušné peníze. Na českém trhu nabízí havarijní pojištění velké množství pojišťoven a již nyní začíná být obtížné se v jejich nabídkách orientovat. Zatímco se základní pojistné odvíjí od škodního průběhu a není do jeho tvorby „příliš vidět“, nabízejí pojišťovny relativně transparentní systém nejrůznějších bonusů a slev. Takové výhody jsou nejrůznějšího charakteru a pojišťovny se jimi vzájemně odlišují. Zároveň jejich tvorbou zvýhodňují méně rizikové pojistky oproti těm rizikovějším.

Stáří vozu

Jednou ze základních informací pro určení pojistného je právě stáří vozu. Zde je důležité, zda je klient pojištěn na tzv. novou cenu, nebo tzv. obecnou cenu. V případě nové ceny se totiž pojistné odvíjí od ceny nového vozu, zatímco v druhém případě se již bere za základ výpočtu běžná cena vozu, za který je k dostání v autobazarech. Ještě před několika lety bylo pojištění na obecnou cenu raritou (přišla s ním Česká podnikatelská pojišťovna), dneska je již nabízí velká většina pojišťoven. Pojišťovna vám sice v případě havárie zřejmě neuhradí nové náhradní díly, v případě ojetých automobilů to ale nemusí vadit. Pojistné v případě pojištění na obecnou cenu může být leckdy i poloviční oproti pojištění na cenu novou. Některé pojišťovny (např. Allianz pojišťovna a Union pojišťovna) nabízejí k pojištění na novou cenu slevu, pokud je vozidlo starší než např. tři roky (v případě Allianz pojišťovny jde o slevu 20 %). Pojistné se ve vybraných případech každým rokem dále snižuje v závislosti na tabelované slevě. Jde tedy o podobný systém, jako je tomu v případě pojištění na obecnou cenu. Např. IPB Pojišťovna inzeruje, že tato sleva v kombinaci s dlouhodobým bezškodním průběhem zajistí až téměř třetinové pojistné oproti základní sazbě.

Bonus vs. malus

Pojišťovny se snaží odlišovat bezpečné řidiče od nebezpečných prostřednictvím bonusů a malusů. Bonus představuje slevu na pojistném, malus naopak přirážku. Bonusy a malusy se vztahují výhradně k (bez)škodnímu průběhu. V tomto ohledu většina pojišťoven nabízí maximální bonus ve výši 50 %, přičemž po prvním bezškodním roce bývá zpravidla připsán bonus ve výši 5-10 %. Maximálního možného bonusu se obvykle dočkáme po 7 bezškodních letech, některé pojišťovny (např. IPB Pojišťovna a Union pojišťovna) ho svým klientům připisují již po pěti letech. Hasičská vzájemná pojišťovna nabízí maximální bonus 60 % z ceny pojistného, Generali Pojišťovna zase 40 %. Zde je důležité upozornit, že se bonus nemusí vždy vztahovat k celému pojistnému, ale může být odvozen pouze z jeho základní složky. Generali Pojišťovna při manipulaci s bonusem zohledňuje výši škody a její zavinění. T o je důležitý rozdíl oproti konceptu škodního průběhu, který je vázán pouze na to, zda nastalo pojistné plnění, a nikoliv na to, zda pojištěný škodu způsobil. Jste-li podnikatelem, není vůbec jasné, zda budete mít na bonusy nárok. Např. Česká pojišťovna nabízí systém bonusů pouze neplátcům DPH, Hasičská vzájemná pojišťovna nepodnikatelům. Pojišťovny standardně přiznávají rozhodné doby pro přiznání bonusu od ostatních pojišťoven, od této doby ovšem přirozeně odečítají dobu, během které nebyl klient pojištěn.

Zabezpečovací zařízení

Pojišťovny vědí, že lépe zabezpečená auta je obtížnější ukrást. Nabízejí tedy množství slev právě při instalaci některého z doporučených bezpečnostních zařízení. Mezi zabezpečení, za která pojišťovny přiznávají slevy, již ale dávno nepatří páka na volant nebo alarm. Jistě je v některých případech vhodné si něco takového pořídit, výši pojistného to ale neovlivní. Standardně pojišťovny oceňují mechanické zabezpečení převodovky (např. Česká pojišťovna 10 %, Allianz 20 %). Rovněž všeobecně akceptovaný a slevou na pojistném odměňovaný je vyhledávací systém (např. Generali Pojišťovna 20 %, Česká pojišťovna 20 %, Allianz 20 %). Na zabezpečovacím systému je možné ušetřit v případě ČSOB Pojišťovny až 20 %, v případě pojišťovny UNIQA 20 % a klienti Hasičské vzájemné pojišťovny si mohou takto ponechat až 25 % pojistného. Některé pojišťovny slevy neposkytují, nicméně bez adekvátního zabezpečovacího zařízení ani nikoho nepojistí. Např. není radno navštěvovat pojišťovnu UNIQA, pokud nemáte alespoň pískování skel. Za zmíněné pískování skel sleví Allianz pojišťovna svým klientům 5 % z pojistného. Některé pojišťovny dále nabízejí slevy za nadstandardní zabezpečovací systémy, které jsou např. pevně umístěny na karoserii vozu (např. Generali Pojišťovna 10 %, IPB Pojišťovna). IPB Pojišťovna dále nabízí slevy starším držitelům řidičských průkazů a řidičům garážujícím své vozidlo. Allianz pojišťovna nabízí slevy držitelům invalidních průkazů (TP 10 %, ZTP 20 % a ZTP-P 30 %). Generali Pojišťovna poskytuje držitelům průkazu ZTP slevu ve výši 20 % a plátcům DPH desetiprocentní slevu.

Propojištěnost

Dalším oblíbeným lákadlem pojišťoven je poskytování slev při zakoupení více produktů od stejné pojišťovny. Typickým příkladem je sleva (obvykle ve výši 5 %) u Allianz pojišťovny, Generali Pojišťovny, České podnikatelské pojišťovny, Union pojišťovny nebo IPB Pojišťovny za současné zakoupení povinného ručení. Tato sleva je částečně pozůstatkem z dob, kdy byly regulovány minimální sazby pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a pojišťovny hledaly způsob jak se pod ně dostat. Nicméně slevy za propojištěnost existují, mají svůj marketingový i ekonomický význam a vztahují se i k některým ostatním produktům (nejen k povinnému ručení).

Tip

Spočítejte si své havarijní pojištění a najděte to nejlevnější na prodej.finance.cz/pojisteni/havarijni-pojisteni

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít