V Dánsku a Nizozemsku to jde za den

14. listopadu 2005, 00:00 - PETR GOLA
14. listopadu 2005, 00:00

ZALOŽENÍ S. R. O. Uvažujete o zřízení zahraniční pobočky ve formě "eseróčka"? Nejvyšší základní jmění požadují rakouské úřady, naopak ve Spojených státech vám stačí tisíc dolarů. Za pouhý den firmu kromě USA zřídíte i v Nizozemsku a Dánsku, naopak v Portugalsku čekáte na zápis do rejstříku až dva měsíce.

ZALOŽENÍ S. R. O. Uvažujete o zřízení zahraniční pobočky ve formě „eseróčka“? Nejvyšší základní jmění požadují rakouské úřady, naopak ve Spojených státech vám stačí tisíc dolarů. Za pouhý den firmu kromě USA zřídíte i v Nizozemsku a Dánsku, naopak v Portugalsku čekáte na zápis do rejstříku až dva měsíce.

Společnost s ručením omezeným je spolu s akciovkou nejrozšířenějším typem firmy v evropských zemích. Její základní kapitál je tvořen vklady společníků. Za porušení závazků firma odpovídá celým majetkem. Jak dlouho trvá její založení a kolik peněz spolyká?

ZÁKLADNÍ JMĚNÍ Základní kapitál společnosti s ručením omezeným je důležitým ukazatelem o finanční síle firmy. Jeho minimální výše se v Evropské unii pohybuje od 2555 eur v Estonsku po 35 tisíc eur v Rakousku. Nižší základní jmění než v Česku je zákonem stanoveno v šesti členských zemích Evropské unie (Estonsko, Lotyšsko, Litva, Slovensko, Španělsko a Portugalsko). Všechny evropské země ovšem trumfnou Spojené státy americké, kde činí zákonem stanovené základní jmění tohoto typu společnosti jen 1000 dolarů. DÉLKA ZÁPISU DO REJSTŘÍKU

Ve třech zemích trvá zápis do obchodního rejstříku jediný den - v Dánsku, Nizozemsku a USA. Nejdelší lhůty jsou naopak v Portugalsku (60 dní), Španělsku a Maďarsku (45 dní), Slovinsku aNěmecku (35 dní). Přitom právě rychlost jednotlivých potřebných administrativních úkonů je jedním ze základních kritérií pro volbu sídla firmy.

V Česku trvá zapsání do obchodního rejstříku v současné době 30 dní, což je v rámci Evropské unie mírně podprůměrná hodnota. Nicméně ostatní registrační povinnosti (zaregistrování na finančním úřadu, Okresní správě sociálního zabezpečení a u zdravotní pojišťovny) jsou u českého „eseróčka“, na rozdíl od některých jiných zemí, poměrně rychlé a zvládnete je během jednoho dne.

DÁNSKÝ MODEL JE NEJJEDNODUŠŠÍ Založení společnosti s ručením omezeným je nejjednodušší a finančně nejméně nákladné v Dánsku. Celá procedura trvá maximálně čtyři dny. Na začátku si společnost vyřídí digitální podpis pro jednatele firmy. Elektronický podpis totiž usnadní proces všech následujících povinností, protože registraci v dánské obdobě obchodního rejstříku lze provést přes internet. Poté je vznikající společnosti přiděleno ID číslo potřebné pro všechny povinnosti společnosti vůči státním institucím. Na základě uvedených údajů potom dochází k uveřejnění informací o společnosti v National Gazette. Ještě před zaevidováním do obchodního rejstříku musí firma vložit na bankovní účet minimální výši základního jmění. Posledním úkonem před faktickým podnikáním je zaevidování vzniklého subjektu na finančním úřadu. NÁKLADY NA ZALOŽENÍ**

Průměrná výše nákladů na založení nové společnosti s ručením omezeným se v Evropě pohybuje od nuly v Dánsku po 6167 eur v Řecku. V Česku tyto náklady činí 492 eur a patří k nejnižším.

Do nákladů na založení společnosti jsou zahrnuty výdaje na zapsání do obchodního rejstříku, registrace u obchodní komory, odměna notáře, výpisy z rejstříku trestů, získání požadované licence či ceny potřebných kolků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít