V Česku se málo staví. V EU jsme šestí nejhorší - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

V Česku se málo staví. V EU jsme šestí nejhorší

, čtk,
V Česku se málo staví. V EU jsme šestí nejhorší
Zdroj: ČTK

Výkon českého stavebnictví byl v prvních třech čtvrtletích letošního roku ze 28 zemí Evropské unie šestý nejhorší. Podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat české stavebnictví ke konci září meziročně kleslo o 8,9 procenta.

Nejvíce se dařilo Řecku, kde stavebnictví meziročně vzrostlo o více než pětinu. Následovaly Irsko a Švédsko. Nejhůře na tom byly Slovinsko, Maďarsko a Lotyšsko se zhruba pětinovým meziročním propadem.

„Důvodem poklesu stavebnictví v Česku je v první řadě nedostatek zakázek, především ze strany veřejného sektoru. Loňský boom čerpání peněz z evropských fondů je dávno pryč a nové projekty se rozjíždějí jen velmi pomalu,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Podle údajů Českého statistického úřadu české stavebnictví v devíti měsících letošního roku meziročně kleslo o 9,8 procenta. Inženýrské stavitelství, tvořené hlavně stavbami dopravní infrastruktury, propadlo o 15,9 procenta.

Osm zemí s největším meziročním poklesem patří do bývalého východního bloku. Prakticky všechny jsou významnými příjemci evropských dotací. „Problémem, který tyto země trápí, je vysoká srovnávací základna v oblasti inženýrského stavitelství z minulého roku. Tehdy dočerpávaly peníze z evropských fondů z minulého programového období a dokončovaly velké rozpracované investice. Samozřejmě existují i další limity růstu, které jsou ale pro každou zemi spíše specifické,“ doplnil ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václava Matyáše v příštím roce nelze v českém stavitelství očekávat posun k lepšímu. „Kromě výsledků stavební výroby známe už také tituly a objemy zadaných veřejných zakázek. K tomu je možno již dnes předpovědět, že bude velkým překvapením, když nebude příští rok ještě dramatičtější. Dosud je jejich objem nižší o 15 procent v pozemním stavitelství a o 37 procent v inženýrském stavitelství,“ uvedl.

Vývoj stavebnictví ve vybraných zemích EU do konce září (meziroční změna v %)
Řecko 21,5
Irsko 17,9
Švédsko 13,3
Kypr 9,1
Nizozemsko 6,9
Česká republika -8,9
Litva -13,8
Polsko -13,8
Lotyšsko -19,7
Maďarsko -20,5
Slovinsko -22,1

Zdroj: Eurostat

Čtěte dále:

Objem zadaných veřejných zakázek ve stavebnictví klesl o třetinu

Stavebnictví dál klesá, průmyslová výroba stoupla o 2,7 procenta

Česko má jeden z nejdelších procesů povolování staveb v Evropě


Ohodnoťte tento článek
Diskuze