V Černobylu se bude opět vyrábět elektřina. Ale ze slunce

11. května 2017, 06:16 - Adam Krupa
11. května 2017, 06:16

Ukrajina našla využití pro radiací zamořenou zónu kolem Černobylu. Roste tam obří solární park, který má přilákat zahraniční investory a celkově dosáhnout až poloviny výkonu tehdejší jaderné elektrárny. Pilotní část projektu, panely o výkonu 1,5 MW, dokončí ukrajinsko-německé konsorcium už koncem května.

Ukrajinský ministr ekologie Ostap Semerak uvedl pro web Voa, že o projekt má zájem padesátka investorů. Doufá, že dokončení první části projektu přiláká i větší investory. „Dokončení první malé elektrárny dokazuje, že je projekt životaschopný a přitáhne i vetší investory, kteří jsou zatím neteční,“ dodal Semerak.

Podle webu OilPrice se ukrajinská vláda snaží projekt zatraktivnit garantováním výkupních cen elektřiny až do roku 2030. Elektrárny, které zahájí provoz letos, budou dodávat do sítě 1 kilowatt za 0,17 euro (4,5 koruny). Kyjev navíc zjednodušil proces pronajímání pozemků kolem Černobylu a v některých oblastech snížila ceny nájmu až o 85 procent. Cílem těchto pobídek je najít investory, kteří vybudují kolem Černobylu elektrárny o celkovém výkonu 2,5 GW. To je zhruba polovina výkonu Černobylu před katastrofou.

Město duchů i stavební unikát
Město Pripjať v těsné blízkosti Černobylu se po tragédii před 31 lety proměnilo v město duchů. V roce 2016 byl havarovaný blok překryt novým sarkofágem rekordních rozměrů. Kopule váží přes 36 tisíc tun a je vysoká 110 metrů. Podívejte se do galerie.

Projekt má ovšem i svá úskalí. Web Oilprice.com varuje, že banky budou jen velmi zdráhavě financovat projekty v radiací zamořené oblasti stejně jako před přílišnou závislostí projektu na vládních pobídkách. Ochrana zdraví dělníků a následně zaměstnanců elektráren je pravděpodobně nejkomplikovanější částí celého projektu. Čas, který člověk může strávit v zamořené oblasti, je limitován. Pracovní směny budou tedy muset být kratší a firmy budou muset najmout více pracovníků.

Ukrajina se snaží kvůli vyhroceným vztahům s Ruskem zvýšit svou energetickou nezávislost a také změnit způsob, jakým svět vnímá oblast kolem Černobylu. „Chceme změnit vnímání černobylské oblasti. Z místa katastrofy na oblast, kde se dějí změny a probíhá vývoj,“ řekl Semerak. V roce 2020 chce Ukrajina dosáhnout 11procentního podílu elektřiny z obnovitelných zdrojů a solární park kolem Černobylu má být základním kamenem tohoto závazku.

Přečtěte si také:

31 let od havárie: Černobyl izoluje nový kryt, vydržet má 100 let

Nostalgie po atomu: německé jádro bylo nejlepší, říká šéf odstavené elektrárny

Česko opět podpoří zelenou energetiku. Ale jen z unijních peněz


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
9 rizikových suvenýrů, které si raději z dovolené nevozte
10 ekologických „kazítek“, která prodražují provoz auta
Kvíz: Poznáte tato auta podle fotografie?
Češi si s GDPR neví rady, až 65 % e-shopů stále není připraveno
Hypoték se poskytuje méně. Proč?
Auta
Na návštěvě Jaguar Land Rover Classic Centre v Essenu. Tak…
Obytný VW California slaví 100 000 exemplářů vyrobených v továrně v Hannoveru
Hamburk zavírá dvě ulice dieselům, lidé čekají chaos. Totální nesmysl, tvrdí odborník
Škoda Karoq má dalšího sourozence. Nový Volkswagen Tharu ale nemíří jen do Číny
Kvíz: Poznáte tato auta podle fotografie?
Technologie
Jak si může důchodce zvýšit příjmy?
Cnews FM: Kelly Family Link je v Česku, Zuckerberg byl v Evropském parlamentu [podcast]
Kvíz: Smartphony jsou si čím dál víc podobné. Dokážete je od sebe rozeznat?
Osmijádrové procesory Coffee Lake mají spotřebu 80 nebo 95 W, Intel prozradil TDP
10 největších filmových nesmyslů, které jsou ajťákům pro smích
Hry pro příležitostné hráče