V bazénech plavou miliony

02. července 2007, 00:00 - PETR BAYER
02. července 2007, 00:00

KOUPALIŠTĚ Pokud chce region v letní sezoně přilákat turisty, musí mít koupaliště. To si začínají uvědomovat i menší města a investují do výstavby bazénů. Významným stimulem jsou přitom peníze z fondů Evropské unie. Výstavba koupaliště nemusí být nesplnitelným snem ani v menších obcích s omezenými rozpočty.

KOUPALIŠTĚ Pokud chce region v letní sezoně přilákat turisty, musí mít koupaliště. To si začínají uvědomovat i menší města a investují do výstavby bazénů. Významným stimulem jsou přitom peníze z fondů Evropské unie.

Výstavba koupaliště nemusí být nesplnitelným snem ani v menších obcích s omezenými rozpočty. Z evropských i místních dotačních vod lze totiž vytáhnout kapitální úlovky, jež obcím pomohou přitáhnout turisty i místní obyvatele. „Města mohou získat nezanedbatelné peníze na výstavbu či rekonstrukce koupališť buď z rozpočtů krajů, nebo z fondů Evropské unie,“ potvrzuje Jarmila Bartuňková z ministerstva pro místní rozvoj.

DOTACE NA BETON Obce mohou již nyní chystat žádosti o peníze z evropských Regionálních operačních programů pro období let 2007 až 2013, kde jsou vymezeny „prioritní osy“ regenerace a rozvoje měst nebo podpory cestovního ruchu. „V rámci těchto prioritních os lze žádat o dotace na projekty koupališť, spíše však na širší rozvojové projekty relaxačních areálů, míst pro sportovní a rekreační využití, vybavenosti pro volnočasové aktivity obyvatel,“ vyjmenovává Bartuňková.

Bohužel však dosud není určena maximální výše dotace na tyto projekty, protože programy ještě nebyly Evropskou komisí odsouhlaseny. S vyhlášením prvních výzev na předkládání žádostí se počítá ve třetím či v posledním čtvrtletí letošního roku.

Celkem má z Bruselu do Česka přitéct do roku 2013 až 753 miliard korun, z toho ale asi 132 miliard budou muset dodat domácí zdroje. Evropské dotace se však proplácejí zpětně, a pokud žadatelé nedodrží stanoeckdo vené podmínky, hrozí jim ztráta nároku na tuto finanční injekci. Obce však může potěšit pokrok k lepšímu, co se týče hygienických procedur. „U koupališť nyní platí nový předpis, který zjednodušuje zkoumání kvality vody v různých druzích koupališť,“ vysvětluje europoslanec Jaromír Kohlíček.

PRACUJTE U BAZÉNU

Provozovatelé koupališť se předhánějí v tom, jak nejlépe přilákat návštěvníky. „Kdo chce, může klidně odpočívat, ale nudou se neukoušou ani workoholici. Vytvořili jsme kompletně vybavenou pracovní kancelář pro ty rekreanty, kteří pracují i na dovolené,“ vzkazuje provozovatel koupaliště v severomoravském Příboru Rudolf Korčák. Celý areál byl letos pokryt Wi-Fi signálem a návštěvníci mají zdarma přístup k internetu.

Koho už práce omrzí, může si nově vyzkoušet nafukovací maxi-atrakce, jako jsou houpačky, trampolíny a vodní míče. Pro případ chladnějších večerů vybavili provozovatelé zahrádky tepelnými ohřívači a televizním závislákům vytvořili koutek s placenými TV programy. Ženy mohou využít wellness a fitness služeb a děti výuku plavání.

„Vzhledem k tomu, že nám v letošním roce končí nájemní smlouva, nešli jsme cestou investičních akcí jako v letech předcházejících,“ říká Korčák. Také další zařízení se zaměřují na vybudování relaxačních center, kde tuší možnosti, jak přilákat další klientelu. „Novinkou letošní léta je spinning a fitbox,“ popisuje Tomáš Břeň z koupaliště v Trutnově. Do vylepšení areálu zde letos investovali statisíce korun.

ROSTOU JAKO Z VODY

Koupaliště se dnes stávají jedním z měřítek kvality života obyvatel ve volném čase a bez nich lze jen těžko vyhlížet turisty. Tyto jednoduché počty si dali dohromady na řadě radnic a i letos přibylo několik koupacích míst. Například v Pelhřimově postavili dva venkovní bazény. Investice dosáhla 32 milionů korun, z toho téměř polovinu pokryla státní dotace. „Areál se pro veřejnost otevřel v polovině června,“ dodává místostarosta Tomáš Dufek.

Na pelhřimovském koupališti nechybějí vířivky, perličková lůžka, podvodní masážní trysky či plošné a bodové chrliče. Návštěvníci mohou též prozkoumat jeskyni s masážní vzduchovou lavicí, vodní clonu, vodní dětský hřib nebo síť na šplhání a skluzavku. Milovníkům koupání pod blankytnou oblohou udělal nový areál určitě velkou radost, neboť doposud byl ve městě pouze krytý bazén a v okolní přírodě jsou dlouhodobé potíže s kvalitou vody.

Nové koupaliště za téměř 40 milionů korun vyrostlo též v šestitisícových Bučovicích u Vyškova. Denně se tu bude moci rekreovat až 1000 lidí. „Počítáme, že zařízení naplní místní lidé. S turisty se prvoplánově nepočítalo,“ míní tajemník bučovické radnice Antonín Kotrba. Staré zařízení již nevyhovovalo hygienickým předpisům ani požadavkům lidí. Nové koupaliště bude letos provozovat město a na konci sezony se rozhodne, jestli si je pro příští rok ponechá nebo pronajme. „Optimistické vize počítají s tím, že na provoz by si měl areál vydělat,“ podotýká starostka Bučovic Šárka Šilerová.

Alternativní způsob letní rekreace zase zvolili v Kovalovicích na Brněnsku, kde tamní radnice buduje na kraji obce takzvaný přírodní koupací biotop. V koupacím jezírku vodu čistí bahenní rostliny a nemusí tak v ní být chemikálie.

NOVÝ KABÁT ČI MYŠÍ KOŽÍŠEK

Kromě zbrusu nových staveb se jiná koupaliště oblékla do nového kabátu třeba v Rokycanech. Tamější unikátní výtvor ve tvaru kapky s ostrůvkem uprostřed spolkl z městské pokladny 14 milionů korun na úpravy dna a stěn. Přestože se napouští povrchovou vodou z potoka, návštěvnost už několik let přesahuje 32 tisíc lidí za sezonu. Po dvouleté přestávce budou od letoška moci opravené koupaliště využívat rovněž lidé v Boskovicích.

Někde se však dříve vyhledávané areály změnily v zarostlou džungli s torzy rozpadlého betonu. Například kdysi oblíbené rekreační zařízení v ostravském obvodu Mariánské Hory a Hulváky se kvůli sporům o vlastnictví proměnilo v ruinu a nyní je jeho další osud v rukou soudu. K zdevastovanému místu, které je rájem bezdomovců, se nyní už nehlásí město ani stát.

Kvůli havarijnímu stavu se letos neotevře ani koupaliště v Žatci. Nutné investice se odhadují přibližně na 100 milionů korun, což je částka přesahující letošní plánované stavební investice v celém městě. Vedení radnice se proto zatím nerozhodlo, zda se do oprav vůbec pustí.

KOUPALIŠTĚ I NA KOLEČKÁCH

V některých městech vyřešili nedostatek koupacích kapacit vpravdě šalamounsky. Koupaliště si jednoduše na vhodné místo nechají přivézt a provizorně postavit. Vedení Mladé Boleslavi se nyní inspirovalo podobnou atrakcí na pražském Smíchově a stane se pátým městem v republice, jež ji vybuduje. Bazén smontují v červenci na boleslavském sídlišti v severní části města a přidají k němu dětskou trampolínu.

„Celý areál oplotíme, připravíme tam malou pláž a samozřejmě tam bude i správce,“ poznamenal náměstek primátora Adolf Beznoska. Celý projekt bude stát přes dva miliony korun a chybět nebudou ani sprchy a další potřebné zázemí pro rekreanty. Návštěvníci areálu budou muset zaplatit vstupné, jehož výše bude ale podle Beznosky spíše symbolická. „Město si takový přístup může dovolit a tuto atrakci si obyvatelé jeho nejhustěji obydlené části zaslouží,“ vysvětluje Beznoska.

Výhodou je skutečnost, že celý areál lze přemístit na jinou lokalitu. Pokud se tato novinka osvědčí, může radnice v příštích letech zvážit výstavbu podobných areálů i v dalších částech města.

Mladá Boleslav plánuje též výstavbu krytého akvaparku s mořským světem. Investice je prozatím odhadována na 300 milionů korun. Po letošní sezoně také začne dlouho připravovaná rekonstrukce a modernizace městského koupaliště, která má být hotova před začátkem příští sezony.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít