V anketě Pojišťovna roku 2010 triumfovala Kooperativa

17. května 2011, 07:27 - Tomáš Stingl
17. května 2011, 07:27

V 11. ročníku ankety Pojišťovna roku byla nejúspěšnější společnost Kooperativa. Vyhrála čtyři z pěti vypsaných kategorií. V páté kategorii – specializované pojištění – zvítězila Evropská Cestovní Pojišťovna. Soutěž, v níž hlasovala odborná veřejnost, mimo jiné ukázala, že tuzemský pojišťovací trh se začíná v některých aspektech měnit.

Foto: AČPM

Hned čtyři trofeje v podobě skleněného polštáře si minulý týden odnesli z vyhlášení ankety Pojišťovna roku 2010 zástupci společnosti Kooperativa. Hlasování odborné veřejnosti rozhodlo o tom, že Kooperativa vyhrála čtyři z pěti vypsaných soutěžních kategorií. Ta byla úspěšná i v předešlých ročnících. „Výsledky ukázaly, že český trh je relativně stabilní. To je dobře, této branži svědčí konzervativní prostředí. Na něm stojí pojišťovnictví už 300 let,“ podotýká k tomu Ivan špirakus, místopředseda Asociace českých podnikatelů a makléřů (AČPM), která soutěž organizuje.

Kooperativa vyhrála kategorie Pojištění průmyslu a podnikatelů, Autopojištění, Pojištění občanů a Životní pojištění. „O vítězích v jednotlivých kategoriích rozhodují makléři, kteří produkty i služby pojišťoven velmi dobře znají. Proto si ocenění v anketě Pojišťovna roku velice vážíme. Naší strategií je poskytovat srozumitelné produkty s kvalitním a rychlým servisem. A získaná ocenění potvrzují správnost naší cesty,“ uvedl generální ředitel Kooperativy Martin Diviš.

Ve zbylé, páté kategorii obhájila loňské vítězství Evropská Cestovní Pojišťovna. V této kategorii také došlo oproti loňsku k největším posunům. Pojišťovna Atradius poskočila z loňské bronzové na letošní stříbrnou pozici. KUPEG úvěrová pojišťovna poskočila z loňské páté příčky na medailovou třetí pozici.

Osobností roku je Vladimír Přikryl, pojišťovnický mozek ministerstva financí

Osobností roku pojistného trhu byl zvolen Vladimír Přikryl z právního odboru Ministerstva financí ČR, který se již mnoho let podílí na tvorbě českých zákonů o pojišťovnictví. „Mimo původního zákona č. 185/1991 Sb., o pojišťovnictví, jsem spoluautorem všech zákonů. A to včetně všech vyhlášek, které se dříve zpracovávaly,“ potvrzuje Vladimír Přikryl v rozhovoru pro internetový portál oPojištění.cz.

Přikryl je respektovanou osobností a uznávaným teoretikem i praktikem pojišťovacího práva. Známý je i tím, že své názory na vývoj legislativy v této oblasti říká otevřeně a s důrazem na odbornou stránku věci spíše než na momentální politický kurz.

Hlasovali i pojišťovací zprostředkovatelé

V anketě Pojišťovna roku hlasují pojišťovací makléři. Například v kategorii Životní pojištění mohli ovšem letos poprvé hlasovat také ostatní registrovaní pojišťovací zprostředkovatelé. „Existuje řada anket, kde se volí populární pojišťovny. Ovšem tato je jediná, kde hlasují odborníci, kteří dnes a denně a při velkém riziku řeší obrovské množství pojistných škod,“ zdůrazňuje předseda AČPM Zdeněk Voharčík. Letos poprvé se mohlo hlasovat elektronicky po internetu.

Váhu ankety letos ještě navíc podpořilo i to, že se k ní poprvé jako partner připojila také Česká asociace pojišťoven. „Chceme tak posílit její prestiž. Reprezentujeme 98 procent trhu,“ uvádí výkonný ředitel asociace Tomáš Síkora.

Mezi další novinky, které přinesl letošní ročník soutěže, patřilo ocenění nejlepšího projektu financovaného Nadačním fondem pro podporu vzdělávání v pojišťovnictví. Cenu získal tým Vysoké školy ekonomické v Praze vedený profesorkou Evou Ducháčkovou, který se na problematiku pojišťovnictví zaměřuje a sbližuje pojišťovny a studenty ekonomických oborů.

Vzrostla konkurence, ubylo kategorií

Při vyhlašování výsledků organizátoři poukázali na to, že se pojistný trh v mnoha ohledech mění. „Je znát rostoucí konkurence. Udržet se na špičce vyžadovalo větší úsilí, než v předešlých letech,“ uvedl Ivan špirakus s tím, že za to mohlo i snížení počtu kategorií oproti loňsku z jedenácti na pět.

Doba, kdy ležely pojišťovny na onom pomyslném pohodlném polštáři, jsou nenávratně pryč. Velký konkurenční boj vypukl zejména v pojištění automobilů a jednorázovém životním pojištění,“ říká Tomáš Síkora.

Kvůli krizi se zvedly ceny pojištění pohledávek

Jak už bylo naznačeno, největší změny letos zaznamenala kategorie Specializované pojištění. „Například se výrazně zvedlo pojištění Všeobecné zdravotní pojišťovny poté, co legislativa přinutila cizí státní příslušníky více dbát na zdravotní pojištění,“ uvádí špirakus. „Také je znát vliv finanční krize. Pojišťovny byly zavaleny poptávkou po pojištění pohledávek. Je to také prakticky jediný druh pojištění, kde se zvedaly ceny,“ doplňuje špirakus.

Průzkum ukázal na pojistnou negramotnost klientů

Generální partner soutěže, společnost KPMG, v souvislosti s anketou a s trendy na trhu připomněla svou studii, ve které se na 42 odborníků pokusilo odhadnout, kam se vyvine český pojistný trh do roku 2015. Studie vidí budoucnost v intencích opatrného optimismu. Podle Romany Benešové z KPMG je jednou z největších výzev pro následující období to, že by se měla zlepšit osvěta směřovaná ke klientům. „Mluví se o pojistné negramotnosti současných českých klientů,“ říká Romana Benešová.

Skleněný polštář má znamenat klidné spaní klientů

Mezi drobné inovace letošního ročníku spadala nová podoba skleněné ceny, kterou dostali vítězové jednotlivých kategorií. „Oslovili jsme uměleckou školu UMPRUM. Ze studentských návrhů jsme v soutěži vybrali skleněné polštáře, které pak byly vyrobeny foukáním v novoborské huti,“ říká Zdeňka Indruchová z AČPM. „Co mají znamenat ty polštáře? No pojištění si přece zjednáváme proto, abychom měli klidné spaní. Tak právě to mají ty polštáře symbolizovat,“ vysvětluje s úsměvem autorka vítězného návrhu ceny a studentka UMPRUM Alena Hájková. Jak ovšem podotkl výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora, onen pomyslný pohodlný polštář už by neměl v současnosti symbolizovat situaci samotných pojišťoven. V jejich odvětví totiž roste konkurence a doby, kdy mohly pojišťovací ústavy jen pohodlně čekat na automatický růst zisků, jsou již dávno minulostí.

Nový Občanský zákoník? Může zdražit pojistné

šéfové českých pojišťoven a další odborníci oslovení v průzkumu se také obávají regulací a toho, jakými zákony bude stát formovat pojistný trh.

Rozpaky vzbuzuje v současné době zejména nový Občanský zákoník. „Například se v něm zavádí v českém prostředí dosud téměř neznámý institut imateriální škody. Také se ruší limity na výplaty škod. To je amerikanismus, který nemůže vést k ničemu jinému, než ke zdražení pojistného. Pokud totiž nebude člověk souhlasit s výší vyplacené škody, obrátí se na soud. Tím se vše protáhne a hlavně stoupnou náklady na právní zastoupení. To promítnou pojišťovny do výše pojistného,“ varuje Tomáš Síkora.

Třeba na britských ostrovech tento přístup vedl k tomu, že tam je například mnohdy povinné ručení dražší, než samotný automobil,“ podotýká k tomu Ivan špirakus. Podle Tomáše Síkory se také zbytečně mění některé názvosloví či paragrafy, což způsobí další zmatek.

Organizátoři Pojišťovny roku doufají, že v příštím ročníku se k nim přidají další profesní asociace a ještě tak dále vzroste prestiž soutěže coby nejrespektovanější ankety v tomto odvětví. V budoucnu by mohly anketu obohatit také další kategorie – například Makléř roku či Zprostředkovatel roku.

Pojištění průmyslu a podnikatelů

1. Kooperativa pojišťovna

2. CHARTIS EUROPE S.A.

3. Allianz pojišťovna a.s.

4. Česká podnikatelská pojišťovna

5. Generali Pojišťovna

Životní pojištění

1. Kooperativa pojišťovna

2. Pojišťovna České spořitelny

3. UNIQA pojišťovna

4. Česká podnikatelská pojišťovna

5. Allianz pojišťovna

Autopojištění

1. Kooperativa pojišťovna

2. Česká podnikatelská pojišťovna

3. Allianz pojišťovna a.s.

4. UNIQA pojišťovna

5. Generali Pojišťovna

Pojištění občanů

1. Kooperativa pojišťovna

2. Allianz pojišťovna

3. Česká podnikatelská pojišťovna

4. Generali Pojišťovna

5. UNIQA pojišťovna

Specializované pojištění

1. Evropská Cestovní Pojišťovna

2. Atradius Credit Insurance

3. KUPEG úvěrová pojišťovna

4. Euler Hermes Čescob, úvěrová pojišťovna

5. Pojišťovna VZP

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární…
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Technologie
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít