V Africe už nejsou pouze lvi

31. března 2008, 00:00 - Petr Bayer
31. března 2008, 00:00

Naše země nemá pošramocenou pověst z koloniální éry a toho lze využít.

Afriku mám rád. Učarovala mi drsná, leč krásná krajina a její pohostinní obyvatelé. Existuje však i jiná Afrika, nemocná, hladová, zoufalá, zapomenutá.

Proč tomu tak je, když právě zde se zrodil první člověk? Dlouhé soužití lidí se zvířaty umožnily chorobám se plně rozvinout do nejhrůznějších forem, nedostatek hospodářsky využitelného dobytka a plodin zase přibrzdil rozvoj společenství. Proto Afrika podléhala vyspělejším dobyvatelům a byla dále vykořisťována. Nechvalně se zde podepsaly především evropské mocnosti, které braly černý kontinent za výhodnou oblast k vydrancování všeho, co se dá ukrást.

Naše země zde nemá takto pošramocenou pověst a její výrobky požívají dobrého jména. Pochopitelně všudypřítomná korupce nedbá minulosti a vládní převraty zamíchají kartami nejednomu byznysu. Přesto máme řadu šancí, vždyť povědomí o vzdálené zemi v srdci Evropy vybudovali naši předkové hned po osamostatnění v roce 1918. Obrovskou popularitu nám zajistili cestovatelé Hanzelka a Zikmund během výpravy napříč světadílem, ne náhodou jej projeli automobilem české provenience.

Temný kontinent, přes svou magičnost a tajemství, je ostatně Evropě nejblíže. Africká chudoba je tváří v tvář sice skličující, blýská se však na lepší časy. Hovoří se zde například o nejrychleji rostoucím trhu s mobilními telefony, což vypovídá o bohatnutí určité části populace a rozvoji podnikatelských aktivit. Stačí jen překonat strach a předsudky o podřadné úloze tohoto teritoria. Pochopitelně se podnikatelé musí sžít alespoň se základními pravidly, jako všude jinde ve světě. V muslimských zemích vás rozhodně nepochválí za dárek v podobě lahve s alkoholem. V Egyptě se považuje za neslušné, jestliže si dáte nohu přes nohu tak, že „odhalíte“ podrážku boty. Také noc prohýřená s místními kráskami se může krutě vymstít, vzhledem k široce rozšířenému výskytu pohlavních chorob.

Staří Římané o většině kontinentu prohlašovali, že tam jsou lvi. Měli tím na mysli, že jde o neprobádané kraje, kam se není radno pouštět. V Africe však již neběhají pouze divoká zvířata, ale rýsují se základy moderní budoucnosti. A kdo dřív přijde, ten dřív mele.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít