Už nemůžeme hrát hodné hochy z nedělní školy

20. února 2006, 00:00 - ERICH HANDL, ANDREA CERQUEIROVÁ
20. února 2006, 00:00

VLADIMÍR ŽELEZNÝ, PŘEDSEDA NEZÁVISLÝCH DEMOKRATŮ: Podle europoslance Vladimíra Železného vstoupilo Česko do Unie za nevýhodných podmínek. „Česká republika má poslední tři kompetitivní výhody. Na ty už nesmíme Evropskou unii nechat sáhnout,“ říká šéf Nezávislých demokratů.

„Chceme, aby podnikatelé snadněji dosáhli na strukturální fondy Evropské unie. Drobné a střední podnikání by mělo být tím hlavním příjemcem, který nasává peníze,“ říká šéf Nezávislých demokratů Vladimír Železný.

VLADIMÍR ŽELEZNÝ, PŘEDSEDA NEZÁVISLÝCH DEMOKRATŮ: Podle europoslance Vladimíra Železného vstoupilo Česko do Unie za nevýhodných podmínek. „Česká republika má poslední tři kompetitivní výhody. Na ty už nesmíme Evropskou unii nechat sáhnout,“ říká šéf Nezávislých demokratů. * Čím chtějí Nezávislí demokraté oslovit drobné a střední podnikatele?

Politika v České republice se zapikolovala do několika velkých témat. Náš program se naproti tomu zabývá tím, co trápí člověka. Příliš bych podnikatele nedělil na drobné, střední a velké. Ty malé trápí především složitá administrativa. Navaluje se na ně plno nesmyslných povinností a výkaznictví. Finanční úřady jsou zneužívány naprosto brutálně k nátlaku, ke konkurenčnímu i politickému boji.

* Jakou nabízíte pomoc? Podnikatele chceme zbavit této úzkosti. Chceme též, aby snadněji dosáhli na strukturální fondy Evropské unie. Drobné a střední podnikání by mělo být hlavním příjemcem, který nasává peníze. * Připravujete něco konkrétního v oblasti daní?

Ano. Třeba rovnou daň, posunutou do trochu jiného gardu, než jak ji nabízejí jiné politické strany. Chceme prosadit daň skutečně spravedlivou a sociálně vlídnou.

* Přicházíte s něčím novým, co jiným stranám v programu chybí?

Chceme, aby si sám investor a majitel mohl stanovit rytmus a výši odpisů. Aby mohl odepisovat najednou. Nikoli čekat třeba nesmyslných dvacet let. Roztahování je vždycky výrazem určité libovůle daňového úředníka, který řekne, že daný stroj se dá odepsat za sedmnáct let. Přitom naprosto netuší praxi, že je určitá věc morálně opotřebovaná třeba za tři roky. Právě proto by o nich měl rozhodovat podnikatel sám.

* Je to slučitelné s evropským právem? Samozřejmě. Tyto regule ani daně, s výjimkou DPH, zatím nespadají do harmonizace práva. * Jste proti harmonizací daní v Unii a snižování pracovní doby. Čím by to Česko poškodilo?

Česká republika má poslední tři kompetitivní výhody. První je poloha, kterou nám nikdo nevezme. Druhou je vysoce kvalifikovaná a levná pracovní síla. Třetí je daňový systém, který umí nabídnout kompetitivní výhody. Na tyto výhody nesmíme Evropskou unii nechat sáhnout. Poté, co byla pod tlakem odborů snížena pracovní doba v Německu na pětatřicet hodin týdně, byla zlikvidována konkurenceschopnost Německa.

* Jak Německo reaguje?

Němci a Francouzi se panicky bojí vnitřní konkurence uprostřed společného trhu. Proto je přijímána řada usnesení, která nás poškozují. Pokud je trh společný, musí konkurenci připustit. Jinak se ani Němci a Francouzi nepohnou k vyšší efektivitě, která u nich dramaticky klesá. Jsou dnes, na rozdíl od nás, odborářsky zpovykaní a líní. Pokud se nevystaví alespoň konkurenci vnitřní, budou se muset jednou vypořádat s tím, že se Evropská unie jako celek vystaví konkurenci jihovýchodní Asie, kde drtivě prohrajeme.

* Jak je v Unii respektován český eurokomisař Vladimír Špidla?

To asi nejlépe vykresluje doba francouzské kampaně proti euroústavě, kdy se tam objevily billboardy se Špidlou, jeho zarputilým výrazem a autistní tváří. Pod tím byl nápis: Přece nechcete, aby vám vládli takoví lidé jako Špidla. Také jeho vzácná neschopnost naučit se kvalitně cizí jazyk je zarážející.

* Na semináři Centra pro ekonomiku a politiku jste hovořil proti chemické směrnici REACH. Čím nás může ohrozit? Nutí nás, abychom všechny již schválené, prověřené a monitorované substance, které se v Česku užívají, opakovaně testovali. Nikoli ale už na náklady státu, ale podnikatele. * Dá se REACH ještě zablokovat?

Pokud bychom se domluvili s Polskem, Slovenskem a Maďarskem, tak ano. Jenže česká reprezentace neprojevuje pražádnou vůli. Teď jsme třeba nepodpořili žádost Polska o úlevy DPH pro nové země Unie. Opět jsme hráli hodné hochy z nedělní školy a nechali jsme je v tom zkoupat. Oni nám to vrátí, až je budeme potřebovat.

* Ale ani s nimi bychom ostatní nepřehlasovali.

Není to jen o přehlasovávání. Musíme nabít určitou kritickou hmotu, abychom byli vůbec reálně slyšet. Pokud vystoupí čtyři nebo pět zemí a řeknou „ani náhodou, pánové“, tak ostatní budou vědět, že si úplně všechno dovolit nemohou. Problém je, že mnozí čeští europoslanci hájí spíš zájmy frakcí, ve kterých působí, než zájmy České republiky jako celku.

* Polsko chce Evropskou unii žalovat za nespravedlivou zemědělskou politiku. Ani v tom jsme se nepřipojili.

To je samozřejmě také chyba. Zemědělská politika Evropské unie je pro Česko hodně nevýhodná. Původní nápad byl, že nerovnoměrné dotace budou trvat jen do roku 2007. V momentě, kdy byly podepsány kvóty, přišla druhá strana a řekla, že se to „trochu“ prodlouží - až do roku 2013.

* Kdo na to doplatí nejvíc?

Čeští vinohradníci. Kilo hroznu u nás nevyrobíte pod 11, maximálně 10,50 koruny. Když však přejedete hranice do Rakouska, koupíte si tam litr vynikajícího, už namoštovaného Veltlínu za 8,50 koruny. A to nás ještě čeká vstup Rumunska a Bulharska do Unie, které jsou schopny dodávat kilo hroznu za 2,80 koruny. Hodnota vinic dramaticky klesá. A to nejhorší nás teprve čeká.

* Ve vašem programu litujete, že Česko opustilo tradiční trhy. Lepší se situace?

Už je to ztracené, protože východní trhy nám obsadily západní země. Generace obchodních partnerů, které jsme měli v Rusku nebo v Číně, odchází. Psychologickou výhodu jsme absolutně promrhali. V devadesátých letech jsme se totiž „po havlovsku“ stupidně obraceli jen do západních zemí a nekultivovali trhy, na kterých jsme měli absolutně dominantní pozici. Třeba Tatrovku na Sibiři by počátkem devadesátých let nějaké Volvo netrumflo.

* V programu také uvádíte, že více peněz než na kulturní akce s podnikatelským charakterem chcete věnovat na údržbu památek. Proč?

Stát nemá dotovat podnikání. Kinematografie podnikáním je, což brilantně dokazuje Hollywood. Ať nejrůznější happeningy a festivaly nasávají peníze z podnikatelské sféry či z dotačních titulů. Stát má investovat peníze spíš do trvalých hodnot, jimiž jsou právě památky.

* Jste pro obnovení okresů. V čem by to pomohlo?

Jako jediná evropská země jsme zrušili okresy coby administrativně správní jednotku. Byla to chyba. Malý příklad: Člověk ze Znojma, který potřebuje tři razítka na jeden kus papíru, cestuje i 450 kilometrů, aby je dostal. Dříve je všechna získal v jedné znojemské budově, kterou důvěrně znal. Kraje navíc nezískaly konkrétní náplň.

* Co vy a podnikání? Opravdu jste s ním skončil, jak jste nám říkal při minulém rozhovoru?

Ano. Mám sice nějaké společnosti, stále jsem v dotyku s vinařstvím, ale věnuje se tomu buď moje žena, nebo další osoby. Téměř celý týden jsem ve Štrasburku nebo v Bruselu. V České republice bývám většinou jen v pátek, a to na podnikání nestačí.

* Připravujete stále mediální projekt, o kterém jste hovořil? Pomalu na něm pracuji formou studia určitých souvislostí v rozvoji technologií. Ty mažou představy o tom, jak se budou dále média vyvíjet. Projekt ale zřejmě nebudu dělat podnikatelsky, spíš expertně. * O co se konkrétně jedná? To vám ani náhodou neprozradím. Je to příliš cenné know how. VLADIMÍR ŽELEZNÝ

Po listopadu 1989 byl nejprve tiskovým mluvčím Občanského fóra, později Občanského hnutí a vlády Petra Pitharta. V letech 1994 až 2003 generálním ředitelem TV Nova. Od roku 2002 senátorem za Znojemsko. Mandát mu zanikl v červenci 2004, kdy se stal poslancem Evropského parlamentu. Je předsedou strany Nezávislí demokraté. Je mu 60 let. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít