Už jsem byl dostatečně „vypodnikaný“

31. prosince 2007, 00:00 - Petra Sýkorová
31. prosince 2007, 00:00

VÁCLAV KASKA, SPOLEČNÍK A JEDNATEL FIRMY DOZNAČ - Firmu DoZnač, která se zabývá řešením bezpečnosti dopravy, koupila v prosinci 2007 společnost Somaro CZ.  „Nejhorší bylo dohodnout se na právní úpravě a konkrétních smluvních podmínkách,“ říká Václav Kaska, společník a jednatel prodané firmy.

Jaké konkrétní důvody vás přivedly až k prodeji vaší společnosti?

Chtěli jsme získat zázemí silného vlastníka. Vyhlídky samostatné firmy nebyly špatné. Rostli jsme a vydělávali. Malé firmy to ale v Česku mají těžké. V oboru silničního stavitelství se neustále prodlužují splatnosti faktur. I z toho důvodu je pro menší firmu těžko dostupný provozní kapitál, který se může rovnat třeba třetině jejího ročního obratu. Navíc není špatné patřit do koncernu, který je vybaven všemi stroji a technologiemi. Když je potřebujete, stačí si je půjčit.

Chtěli jsme získat zázemí silného vlastníka. Vyhlídky samostatné firmy nebyly špatné. Rostli jsme a vydělávali. Malé firmy to ale v Česku mají těžké. V oboru silničního stavitelství se neustále prodlužují splatnosti faktur. I z toho důvodu je pro menší firmu těžko dostupný provozní kapitál, který se může rovnat třeba třetině jejího ročního obratu. Navíc není špatné patřit do koncernu, který je vybaven všemi stroji a technologiemi. Když je potřebujete, stačí si je půjčit.

A vaše osobní důvody?

Finanční stránka věci byla pro mě jako pro prodávajícího i pro mou rodinu samozřejmě důležitá. Stejně jako možnost vydechnout, svým způsobem menší zodpovědnost a víc volného času. V pozici jednatele jste neustále „jednou nohou ve vězení“. Proto pro mě byla představa přesunu do pozice zaměstnance, za pohodlnou bariéru zákoníku práce lákavá. Prostě už jsem byl dostatečně „vypodnikaný“.

Jakým způsobem jste našli kupujícího?

Nabídek k jednání jsme měli víc. Nakonec jsme se rozhodli pro tu, kterou jsme dostali od poradenské agentury velké zahraniční stavební firmy. Kupující firmu jsme znali a z minula jsme s ní měli docela pozitivní zkušenosti – dodávala nám materiál. Již v úvodní fázi jednání se její zástupci dostatečně otevřeně

představili a umožnili nám prohlídku. Pozvali nás na společnou večeři s vedením zahraničních poboček a celkově nás brali jako rovný rovného.

Jak obtížná byla domluva s kupujícím na podmínkách prodeje?

Pro nás samotné by to bylo obtížné. Nejednali jsme totiž přímo s kupujícím, ale s jím najatou agenturou, která měla s podobnými transakcemi mnoho zkušeností. Proto jsme se rozhodli spolupracovat s poradenskou firmou, která ty zkušenosti měla také. Profesionální poradci byli schopni nalézt objektivní argumenty podporující námi požadovanou cenu.

Bylo jednání o prodeji dlouhé? Odrazil se čas strávený vyjednáváním na chodu vaší firmy?

Od úplného začátku jednání trvalo kolem roku a půl. Konkrétnější závěrečné kroky pak přibližně tři čtvrtě roku. Jednání bylo poměrně náročné, ale pomohlo nám právě to, že jsme měli poradce. Mohli jsme se proto soustředit dál na podnikání a nezatěžovat se tolik administrativou prodeje.

Co se pro vás při prodeji ukázalo jako nejtěžší?

Naštěstí jsme neměli problém vypořádat se se sentimentálními pocity a dokázali jsme uvažovat racionálně. Nejhorší bylo asi dohodnout se na právní úpravě a konkrétních smluvních podmínkách prodeje.

Nač prodávající nesmí zapomenout, co je třeba si určitě pohlídat?

Prodávající nesmí zapomenout na vlastní hodnotu, a to nejenom peněžní. Zároveň ale nesmí příliš lpět na pocitu, že firma je „jeho dítě“. Také je dobré celou věc do poslední chvíle tajit před konkurencí. Čili určitá konspirace je nutná. A pak by se nemělo zapomínat ani na vysvětlení celé záležitosti vlastním zaměstnancům. To je podle mého názoru klíčové.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít