Úvěry na podporu exportu se blíží

12. května 2009, 00:00 - Martina Martinovičová
12. května 2009, 00:00

Komerční banky nabídnou státem podporované exportní úvěry, které byly dosud doménou České exportní banky. Levné úvěry by se k podnikatelům měly dostat ještě letos.

Autor: Martin Siebert

Dlouhodobé úvěry na financování vývozu s podporou státu pravděpodobně začnou nabízet i komerční banky. Dosud je přitom poskytovala pouze Česká exportní banka. Příslušnou novelu zákona již na konci dubna schválila vláda. Protože obě nejsilnější politické strany se shodují na nutnosti podpory exportu, lze očekávat, že návrh Poslaneckou sněmovnou projde. Nový prezident České bankovní asociace Josef Tauber odhadl, že již koncem roku by novela mohla nabýt účinnosti.

Banky jsou na tuto možnost připraveny zareagovat rychle. Novela jim umožní nabízet exportní úvěry s dotací státu s pevnou úrokovou sazbou, která by měla být poměrně nízká. Je to proto, že státní pokladna bankám úrokové rozdíly mezi zvýhodněnou a běžnou sazbou dorovná.

Banky už si brousí zuby

„Pokud bude zákon schválen, jsme připraveni zareagovat velmi rychle. Fixní úrokovou sazbu budeme poskytovat ke stávajícím produktům, jimiž jsou různé typy exportních úvěrů, protože ty již byly koncipovány tak, aby co nejlépe odpovídaly potřebám firemních klientů,“ říká Pavla Langová z tiskového centra České spořitelny. Za prioritu nyní označila dokončení prováděcí vyhlášky k novele.

Rychle reagovat je připravena například i Komerční banka, a to ihned po legislativním schválení návrhů opatření. „Již v současné době provádíme konkrétní kroky směřující k podpoře exportérů. Máme bohaté zkušenosti s úvěry, které současně využívají různé formy cílené veřejné podpory. Jednotlivé kroky vlády zaměřené na zmírnění negativních dopadů finanční krize pozorně sledujeme a průběžně činíme potřebná opatření,“ vysvětluje Monika Klucová, mluvčí Komerční banky. „Rozhodně máme zájem tyto typy úvěrů poskytovat a budeme na ně včas připraveni,“

dodává.

V Unii už to platí

Dorovnání úrokových rozdílů je systém, který je v současnosti deklarován ve většině zemí Evropské unie. Je založen na tom, že komerční banky poskytují exportní úvěry za takzvanou sazbu CIRR. Stát jim z rozpočtu v pravidelných, zpravidla šestiměsíčních intervalech vyplácí rozdíl mezi běžnou úrokovou sazbou, za niž poskytují exportní úvěry banky nyní, a sazbou stanovenou na bázi CIRR, za kterou byl poskytnut exportní úvěr.

Výhodou zavedení nového systému je skutečnost, že firmy budou mít snadnější přístup k většímu objemu státem dotovaných exportních úvěrů. Výhodu získá i stát, protože banky si budou finanční zdroje na tyto úvěry opatřovat samy, takže nebude nutné dále zvyšovat záruky státu na obstarání finančních zdrojů České exportní banky. Státní pokladna bude pouze vypořádávat s komerčními bankami úrokové rozdíly.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž…
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Technologie
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít