Úvěrové životní pojištění

05. května 2003, 00:00 - Marie Kolská, publicistka
05. května 2003, 00:00

Pojistná částka při úvěru lineárně klesáSplátky pojistného prodražují hypotéku. Kalkulace jsou poměrně složité, proto je lepší investovat do finančního poradce.Hypoteční banky se sice v poslední době zaklínají nebývalou výhodností současných podmínek, hypotéka však vždy znamená vážný zásah do rodinného rozpočtu.

Pojistná částka při úvěru lineárně klesá

Splátky pojistného prodražují hypotéku. Kalkulace jsou poměrně složité, proto je lepší investovat do finančního poradce.

Hypoteční banky se sice v poslední době zaklínají nebývalou výhodností současných podmínek, hypotéka však vždy znamená vážný zásah do rodinného rozpočtu. Při úvahách o splácení je totiž nutno pamatovat nejen na měsíční splátku úvěru, ale i na cenu životní pojistky. Mnohé banky pojištění striktně vyžadují, jiné jím alespoň podmiňují výhodnější podmínky úvěru.

Kdybyste zemřeli

I když to tak tvrdě klientům většinou neříkají, banky se tímto způsobem jistí proti problémům se splácením v případě smrti dlužníka. Pojistka tedy musí pokrýt výši úvěru a vinkulována musí být ve prospěch hypoteční banky. Protože už samotné splátky úvěru představují velkou finanční zátěž, je třeba volit životní pojistku co nejlevnější. Mezi takové logicky nepatří pojištění kapitálové, ale rizikové pojištění pro případ smrti. Zatímco úvěr s každou splacenou částkou měsíc po měsíci klesá, pojistka u standardního životního pojištění zůstává ve stejné výši. To nebývá pro klienta, který pojistku zřizuje výhradně kvůli garanci za úvěr, nejvýhodnější. Pojišťovny proto nabízejí i produkt ušitý této potřebě na míru: úvěrové životní pojištění.

Pojistná částka postupně klesá

V čem se úvěrové rizikové pojištění liší od klasického? Právě v tom, že pojistná částka většinou lineárně klesá. Například při úvěru na dvacet let se sníží o jednu dvacetinu ročně. V takovém případě se však může stát, že výše pojistného neuhradí celý zbytek dlužné částky. Celkový zůstatek nesplaceného úvěru je totiž zpočátku kvůli úrokům snižuje pomaleji než lineárně klesající pojištění. Je však možné volit i pojištění, které přesně kopíruje výši nesplacené jistiny podle splátkového kalendáře banky. V takovém případě riziko, že případná výplata pojišťovny nepokryje závazek vůči bance, nehrozí. Vždy je možné výběrem nejvhodnějšího pojišťovacího produktu výrazně ušetřit, proto se před jeho uzavřením vyplatí investovat do dobrého finančního poradce.

Úvěrové životní pojištění nabízejí

Aviva životní pojišťovna

Credit Suisse L&P pojišťovna

Česká pojišťovna

Generali

ING

Kooperativa

Pojišťovna ČS

UNIQA, pojišťovna

Wüstenrot životní pojišťovna

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít