Úvěrové pojištění není luxus

08. října 2007, 00:00 - (pb)
08. října 2007, 00:00

V porovnání s vyspělými tržními ekonomikami využívají české podniky pojištění svých pohledávek na zhruba poloviční úrovni. Říká to Július Kudla, ředitel úvěrové pojišťovny Euler Hermes Čescob.

Július Kudla, Euler Hermes Čescob: V porovnání s vyspělými tržními ekonomikami využívají české podniky pojištění svých pohledávek na zhruba poloviční úrovni. Říká to Július Kudla, ředitel úvěrové pojišťovny Euler Hermes Čescob.

Vaše společnost vstoupila na trh úvěrového pojištění před deseti lety jako první soukromý subjekt. Jak se za tu dobu trh změnil?

Bezpochyby k lepšímu, zejména pro klienty. Zákazník pravidelně dostává informace, které by mu měly pomoct rozhodnout se, jak efektivně spravovat své pohledávky. Rozšířila se nabídka produktů i spektrum společností, které je poskytují. Zejména banky rozšířily spolupráci s úvěrovými pojistiteli. Trh se dostal z oblasti neinformovanosti do stadia vyššího stupně vyspělosti. A v neposlední řadě se výrazně snížila cena pojistek.

Jaká je dnes znalost úvěrového pojištění mezi podnikateli?

Chce se mi říct, že lepší, musím ale zaujmout opatrnější postoj. Je samozřejmé, že každý dobrý hospodář se snaží, aby neblokoval své zdroje v nezaplacených pohledávkách vůči svým odběratelům. Dnes jsme ovšem v situaci, kdy se obchodům nebývale daří a úrokové sazby, tedy cena peněz, jsou ve srovnání se zeměmi Unie relativně nízké. Díky tomu vládne trochu bezstarostnost.

Možná to souvisí s tím, že mnozí považují úvěrové pojištění za produkt dost luxusní a jako takový zbytečný – platební morálka se všeobecně zlepšuje u nás i v zahraničí?!

Začal bych odpovědí na druhou část otázky. Všichni víme, že vývoj hospodářství je cyklický, a tak je jenom otázkou, v které fázi se v současné době nacházíme. Poučovat se až na vlastních škodách a ztrátách může mít pro některé firmy fatální důsledky. Luxusem je proto zbytečná ztráta již vydělaných peněz, které se změní v nedobytnou pohledávku. Při cenách úvěrového pojištění, které se pohybují v částkách promile z pojištěného obratu, by si tento „luxus ztráty“ neměli podnikatelé dovolit.

A jak jsou na tom v tomto ohledu malé a střední podniky?

Ty jakoby trochu váhají. Možná je to dáno obecným povědomím, že úvěrové pojištění představuje nějaké složité papírování. Není tomu tak. Dotazník pro vstupní  jednání, který je podkladem pro vypracování naší nabídky, lze vyplnit za pět minut.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít