Úvěrová pojišťovna EGAP nabízí nová teritoria

13. března 2006, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
13. března 2006, 00:00

POJIŠTĚNÍ VÝVOZU Komerční úvěrová pojišťovna před měsícem začala nabízet pojištění úvěrů pro vývoz do Ruska, Ukrajiny a Kazachstánu. I když jsou tyto státy považovány za rizikovější, podmínky jsou stejné jako v Unii. Od letošního února nabízí Komerční úvěrová pojišťovna EGAP pojištění úvěru pro financování vývozu do Ruska, Ukrajiny a Kazachstánu.

POJIŠTĚNÍ VÝVOZU

Komerční úvěrová pojišťovna před měsícem začala nabízet pojištění úvěrů pro vývoz do Ruska, Ukrajiny a Kazachstánu. I když jsou tyto státy považovány za rizikovější, podmínky jsou stejné jako v Unii.

Od letošního února nabízí Komerční úvěrová pojišťovna EGAP pojištění úvěru pro financování vývozu do Ruska, Ukrajiny a Kazachstánu. Tyto státy jsou přitom vzhledem k politické situaci považovány za rizikovější. Nyní zde však obchod proti nezaplacení lze pojistit stejně jako v rámci Evropské unie.

„Úvěrové pojištění je přesně tím nástrojem, který ještě podstatně více zatraktivní ruský, ukrajinský, ale i kazachstánský trh pro české obchodníky, včetně těch drobných,“ tvrdí generální ředitel úvěrové pojišťovny Martin Růžička.

I když všechna tři teritoria stále trpí jistou nestabilitou, stav ekonomik už umožňuje seriózní hodnocení pojistných rizik. Komerční úvěrová pojišťovna (KÚP) navíc podle Růžičky disponuje velmi kvalitní informační základnou zahrnující neustále doplňovaná a aktualizovaná data o makroekonomických trendech i o výsledcích ve sledovaných podnicích. Cena úvěrového pojištění exportu do Ruska, Kazachstánu a na Ukrajinu je vyšší než při obchodech se subjekty v Unii. U většiny obchodních operací se ale pojistná sazba pohybuje do úrovně jednoho procenta z fakturované částky při pojištění se splatností 180 dnů.

BEZ RIZIKA NEPLACENÍ

Až dosud bylo možné uzavřít pojištění vývozu jedině do Ruska. To ovšem jen v těch případech, kdy odběratelská společnost vedla účetnictví podle mezinárodních účetních standardů. V současné době vyžaduje úvěrová pojišťovna pouze hodnocení konkrétního kupujícího a kryje standardně 80 až 85 procent pohledávky pojištění rizika nezaplacení.

To zahrnuje případy platební nevůle odběratele, bankrot, případně politická rizika a jiné zásahy vyšší moci znemožňující platbu. Maximální doba splatnosti je jeden rok, obvyklá ovšem nepřesahuje 180 dní.

JAK FUNGUJE ÚVĚROVÉ POJIŠTĚNÍ

K čemu je dobré úvěrové pojištění? Tak především zajistí podnikatele před nezaplacenými fakturami za dodané zboží či služby. Úvěrové pojištění není produktem určeným pouze pro riskující exportéry. Naopak s ním lze dobře zajistit naprosto standardní tuzemskou transakci, jejíž krach by měl pro střední nebo malou firmu velmi vážné následky.

Úvěrové pojištění má navíc dobrý zvuk pro komerční banky. Pomáhá tedy exportující firmě získat financování pojištěných pohledávek. Pojistka zde totiž slouží nejen jako ochrana před rizikem, že kupující nezaplatí, ale také jako zajištění pro banku, která úvěr na financování pohledávek poskytne.

Bance by jinak klient musel poskytnout zástavu ze svých aktiv.

Struktura úvěrového pojištění je v KÚP podle Růžičky konstruována tak, aby bylo přístupné všem podnikatelským subjektům, bez ohledu na jejich velikost, právní formu či výši obratu.

Vedlejším produktem už i jen zahájeného jednání o úvěrovém pojištění je podle něho poskytnutí posouzení rizika pojistitelnosti ze strany pojišťovny. Tím svému klientovi pomáhá s credit managementem každého obchodního případu. Klient totiž získává nezávislý názor pojišťovny na míru rizikovosti jeho obchodního partnera, a tím i určitý indikátor pro stanovení jeho bonity.

V případě nezaplacení pojištěného obchodního případu ze strany odběratele například z důvodu jeho dočasné finanční tísně je vypláceno pojistné plnění po pěti měsících od nahlášení škody pojišťovně. 

SPECIFIKA NOVÝCH DESTINACÍ RUSKO Vyšší ceny ropy umožnily předčasné splacení zahraničních dluhů. Finanční rizika uvnitř ekonomiky již nepřesahují úroveň, kterou by nedokázalo zohlednit správně nastavené úvěrové pojištění. Bankovní sektor se jeví jako stabilizovaný, i když zranitelný vůči poklesům. UKRAJINA Ekonomika loni zaznamenala mírný pokles růstu, výhledy na ekonomické výkony v roce 2006 jsou oproti tomu dobré. Podnikatelské klima je více podobné evropským podmínkám, postavení věřitele je zde zhruba obdobné jako v Česku. Rizikovými faktory jsou rozkolísaná politická situace a korupce. KAZACHSTÁN**

Jde o zemi s výrazným ekonomickým růstem díky stoupajícím cenám nerostných surovin. Racionální fiskální politika je silnou stránkou země a pozitivní je výrazný příliv zahraničních investic. Silný prezidentský systém není standardní demokracií, ale prospěšně je prováděna politika vyváženosti směrem k Rusku a Číně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít