Úvěr jako bonus k factoringu

11. března 2008, 17:44 - Martin Ryšavý
11. března 2008, 17:44

Objem odkoupených pohledávek loni vzrostl o pětinu

Typický český malý a střední podnikatel se neustále potýká s jevy, jež ohrožují jeho finanční stabilitu a brání mu v růstu. Právě finanční stabilita je ovšem jedním z hodnotících kritérií při získávání nových zakázek. A na vině není jen dlouhodobě nepříznivé daňové prostředí. Jde o všeobecnou obchodní kulturu českých firem, jež se projevuje opožděným placením závazků, a o právní klima, které není dostatečně motivační na to, aby se něco změnilo. Je na čase hlídat si peníze.

**Factoring stále oblíbenější**

Factoring je nejen stále populárnějším produktem, ale podle statistik České leasingové a finanční asociace, která sdružuje osm factoringových společností, také obchodně stále úspěšnějším modelem financování. V roce 2006 odkoupily členské factoringové společnosti pohledávky v celkové výši 104,8 miliardy korun, což byl oproti roku 2005 nárůst o 25 procent. V roce 2007 se pak factoringové obraty zvedly o dalších 21 procent na 127 miliard.
Důvodů pro tento růst je více. Svou roli bezesporu sehrává informovanost potenciálních klientů, ale za hlavní motor lze považovat zpřísňující se požadavky firem na kontrolu nad vlastním tokem hotovosti. Miliony korun alokovaných v nezaplacených pohledávkách a omezené prostředky na vlastní provoz – to je tvrdý denní chleba řady obchodních a výrobních firem. Dodavatelé požadují co nejkratší splatnost faktur, odběratelé pravý opak.
A nemusí jít pochopitelně pouze o faktury se středně dlouhou splatností, řekněme 14 až 60 dnů. Nejrozšířenější formou financování jsou v Česku podle všeho takzvané dodavatelské úvěry, tedy peníze získané z opožděného placení závazků vůči dodavatelům. Toto chování, jehož etickou stránku nehodlám soudit, žene nové a nové klienty k faktorům - „pojišťovnám pohledávek“ -, případně až k vymahačům.
Factoringové firmy neboli faktoři sázejí na systematickou práci. Základem je dlouhodobá a pečlivá evidence všech předaných pohledávek. Nastane-li termín splatnosti, provádějí sami upomínání, a pokud nedojde k zaplacení, přecházejí k profesionálnímu vymáhání dluhu. Faktoři udržují kontakty s centrálami mnohých místních velkoodběratelů, což zvyšuje úspěšnost jejich úsilí. Ve většině případů se jim tak podaří inkaso zajistit.
Rizika nezaplacení jsou o něco vyšší u exportních pohledávek, které vyžadují citlivější zacházení s ohledem na tržní specifika daného teritoria i na chování protistrany, nevyjímaje možné komunikační bariéry.
Ruku v ruce s nesnadným vymáháním dluhů v Česku stoupá zájem o takzvané bezregresní formy factoringu, při nichž riziko nezaplacení přebírá faktor. Pojištění pohledávek proti nezaplacení je doplňkovou službou poskytovanou k factoringu, lze ji ovšem získat i nezávisle na něm.

Liberální požadavky na zajištění

Peníze získané factoringem nemají charakter úvěru, neprojevují se ve finanční rozvaze klienta jako dluh. Pohledávka za vlastním odběratelem se pouze změní na pohledávku za factoringovu společností. Faktoři ve většině případů nemají žádné další požadavky na zajištění transakce ze strany klienta, jako je tomu například u bank.
Co bylo dříve téměř nedostupné, je nám dnes servírováno na zlatém podnosu. Podnikatelské úvěry se dostaly do produktového portfolia většiny finančních institucí, včetně expertů na factoring. Jde o úvěrové finanční služby spojené s provozem firmy – financování zásob a předfinancování zakázek. Poskytovány jsou obvykle jako nadstandardní služby stávajícím klientům, ale nemusí to být podmínkou.
Po dojednání úvěrového limitu factoringová společnost hradí klientovy závazky, často přímo jeho klíčovým dodavatelům, a to až do sta procent jejich hodnoty včetně DPH. Kredit je možné čerpat jednorázově i postupně. Klient tak odsune splatnost těchto závazků a vytěží i další obchodní výhody. Nejenže se vyhne druhotné platební neschopnosti, ale zároveň si upevňuje postavení vůči dodavatelům, včetně možnosti získávat skonta za rychlé platby. Vlastní disponibilní prostředky pak může použít na financování investic do svého růstu.
Získat kreditní službu u factoringové společnosti je obecně snadnější než u banky. Poskytovatel provede rychlé prověření bonity žadatele a jeho odběratelů. Pokud klient již využívá factoringových služeb, tento krok odpadá. Nebankovní finanční instituce pak zajímá spíše bonita jednotlivých obchodních případů než obchodní charakteristiky účastnících se firem. Jsou také méně náročné na zajištění poskytnutých prostředků, i když u úvěrových služeb jde o zástavní nástroje většího kalibru, než jsou samotné pohledávky, které stačí pro zajištění factoringu. A samozřejmě nejsou příznivci zdlouhavých administrativních procesů.
Obecně řečeno, tyto finanční produkty vyplňují mezeru na trhu a řeší specifické potřeby firem, které klasické bankovní domy svými masovými produkty sotva uspokojí. Obvyklou obtíží řady dodavatelů maloobchodu je sezonní kolísání poptávky. Factoring a s ním spojené úvěrové produkty jsou schopny výkyvy v peněžních tocích vyrovnávat.

Cenová dostupnost

Měsíční náklady na běžný factoring většinou nepřesahují jedno až dvě procenta z uskutečněného obratu. Skládají se z factoringového úroku za poskytnuté financování a factoringového poplatku za správu pohledávek a další služby. Díky tomu tato finanční služba není dražší než třeba bankovní úvěr.
Factoring více než plnohodnotně nahrazuje pojištění pohledávek proti platební nevůli a neschopnosti odběratelů. Díky skutečnosti, že factoringová společnost pojišťuje větší objem pohledávek, je cena této služby nižší, než by tomu bylo v případě individuálního pojištění sjednaného jednotlivými dodavateli.
Ceny za doplňkové úvěrové služby se stanovují individuálně a úspěšně konkurují cenám klasických bankovních úvěrů. Pohybují se v řádu jednotek procent.

Martin Ryšavý
autor je ředitelem společnosti D.S. Factoring, člena České leasingové a finanční asociace

BOX
Regresní factoring
Pokud klientův odběratel neuhradí factoringové společnosti pohledávku ani po uplynutí smluvně stanoveného termínu po splatnosti (regresní lhůtě), faktor tuto pohledávku postoupí zpět klientovi. Klient zároveň vrací již vyplacenou zálohu. Riziko nezaplacení pohledávky tedy nese klient. Tento typ factoringu je vhodný pro běžné obchodní vztahy s prověřenými odběrateli.

Bezregresní factoring
Riziko nezaplacení pohledávky ze strany klientova odběratele přebírá factoringová společnost. Pokud upomínání není efektivní a taková situace nastane, factoringová společnost se obrátí na svou pojišťovnu, u které uplatní vzniklou škodu. Posléze vyplatí klientovi pojistné plnění. Tento typ factoringu oceňují zejména firmy, které mají obchodní styky s neprověřenými odběrateli, a to jak tuzemskými, tak především zahraničními. Je pochopitelně dražší než regresní forma.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít