Utrpení bez konce: Yahoo kvůli hackerským útokům čelí vyšetřování - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Utrpení bez konce: Yahoo kvůli hackerským útokům čelí vyšetřování

,
Utrpení bez konce: Yahoo kvůli hackerským útokům čelí vyšetřování
Zdroj: Profimedia.cz

Potížemi zmítaná americká internetová společnost Yahoo čelí státnímu vyšetřování. Tamní Komise pro cenné papíry SEC prošetří, zda firma nepoškodila své investory tím, že informovala příliš pozdě o dvou obřích hackerských útocích z let 2013 a 2014.

Yahoo loni v září přiznalo, že v roce 2014 čelilo obrovskému hackerskému útoku, který měl být organizovaný na státní úrovni blíže nespecifikované země. Během útoku bylo napadeno nejméně 500 milionů uživatelských účtů. Hackeři se dostali k citlivým datům včetně telefonních čísel a hesel.

O tři měsíce později přišel další skandál, navíc mnohem větších rozměrů. Internetová společnost přiznala další hackerský útok, tentokrát z roku 2013, během něhož byla napadena dokonce více než miliarda účtů. Jednalo se tak o vůbec největší známý průnik do systému některé ze společností, které poskytují e-mailové služby.

Vývoj hodnoty akcií Yahoo:
Yahoo Chart
Zdroj: IEconomics.com

Oznámení o uskutečněných útocích přišlo už v době, kdy byla ekonomicky strádající firma dohodnuta na prodeji svých hlavních internetových aktivit do rukou telekomunikačního operátora Verizon za 4,83 miliardy dolarů (118,8 miliardy korun). I to je jeden z důvodů, proč bylo s Yahoo zahájeno vyšetřování.

Bezpečnostní komise SEC chce zjistit, zda Yahoo nepoškodilo své současné i budoucí investory tím, že o útocích informovalo až po několika měsících od doby, kdy se o nich dozvědělo. SEC požaduje, aby byly útoky na kyberbezpečnost hlášeny v době, kdy mohou mít vliv na investory. Yahoo teď bude muset dokázat, že nic nezanedbalo a postupovalo podle předpisů. SEC už dodalo potřebné dokumenty.


Šéfové Yahoo nemají lehkou pozici. Čtěte více:

Mayerová není jediná. Post šéfa Yahoo je prokletý

 Marissa Mayer, Yahoo


Výsledek vyšetřování bude ve Spojených státech hodně sledovaný, protože může nastavit precedent pro podobné budoucí případy a nastavit poměrně přesnou lhůtu, během které bude potřeba je hlásit.

Yahoo hrozí, že kvůli velkým zásahům do bezpečnosti bude ohrožen prodej, na kterém se firma s Verizonem dohodla na konci loňského července. Už v říjnu se spekulovalo o tom, že Verizon bude kvůli prvnímu oznámenému skandálu žádat slevu, v prosinci pak celou záležitost znovu oživilo informování o druhém, ještě větším útoku. V té době dokonce vyšlo najevo, že Verizon vytvořil právní tým, který má za úkol vyhodnotit rizika a případně připravit odstoupení od obchodu. Nejnovější informace o zahájení státního vyšetřování mohou mít na dohodu další negativní dopad.

O situaci v Yahoo dále čtěte:

Yahoo se vrátilo k zisku i přes hackerský skandál

Zlaté padáky v Yahoo. Manažeři dostanou 90 milionů dolarů

Další kiks Mayerové: Yahoo může platit miliardu za nic


Ohodnoťte tento článek
Diskuze