Utajené příběhy sousedů

18. září 2007, 17:40 - Jakub Nachtigall
18. září 2007, 17:40

Festival začíná v Praze 27. září

Pouze po jednom filmu se dostalo v roce 2006 do české distribuce ze sousedního Polska a Rakouska. Stejným množstvím audiovizuálních snímků se u nás prezentovali Švýcaři, z nedalekého Maďarska a Slovinska nedorazil film žádný. Kinematografii našich středoevropských sousedů neznáme.
Asociace českých filmových klubů proto připravila putovní přehlídku Střední Evropa, která bude zahájena 27. až 29. září ve Světozoru, Lucerně a Maďarském kulturním středisku Pražským středoevropským víkendem. Původně měla představovat jen filmy ze zemí visegrádské skupiny. „Později jsme si uvědomili, že Visegrád je jen uměle vytvořený pojem,“ říká předseda Asociace českých filmových klubů (AČFK) Jiří Králík, „nejsme jen východní, jsme i střední Evropa. Běžně komunikujeme s Němci, jsou to země, které jsou nám nejen geograficky, ale i kulturně a politicky nejblíže. Do revoluce pro nás byla polská a maďarská kinematografie prototypem odvahy a najednou, jako když utne.“ V rámci Pražského středoevropského víkendu návštěvníci zhlédnou po jednom filmu z Maďarska, Polska, Slovenska a Slovinska a dva české filmy. Tři německy mluvené filmy ze Švýcarska, Rakouska a Německa se představí v Praze rámci festivalu Der Film chystaného od 4. října. Filmy budou poté uvedeny v dalších 54 městech. „Zájem kin o distribuci je průměrný,“ podotýká Králík, „vstupujeme na neznámou pozici, lidé nejsou naučení chodit na švýcarské nebo slovinské filmy a chápat tamní kulturu. Až na pár výjimek je to stejné v hudbě i literatuře, asi málokdo dokáže vyjmenovat čtyři nejvýznamnější současné polské spisovatele.“
Program přehlídky naleznete na www.strednievropa.cz

Filmy přehlídky

Import/Export
Rakousko Druhý hraný film režiséra Ulricha Seidla zachycuje životy mladé Ukrajinky pracující v Rakousku a mladého Rakušana, jenž odjel na Ukrajinu montovat automaty na bonbony. Hrdinové se nesetkají, oba jsou osamělí a bezradní. Zatímco Olgu žene svědomitá vidina uživeného dítěte, Paul má být typickým „výdobytkem kapitalismu“ siláctvím zastírajícím nedostatek vůle a sebedůvěry.
2007, 135 minut, režie a scénář: Ulrich Seidl.

Konec
Maďarsko Bláznivá road movie celovečerního debutanta Gábora Rohonyiho vypráví příběh o manželském páru, který v důchodu omezí život na panelový byt a placení složenek. Emilovi nakonec dojde trpělivost a rozhodne se vyloupit první poštu, která se mu připlete do cesty. Začíná únik před zákonem a dvojicí policistů, která důchodce nemůže dohnat, poněvadž řeší svoje osobní problémy. Film získal hlavní cenu na Maďarském filmovém týdnu.
2007, 105 minut, scénář: Balázs Lovas, Zsolt Pozsgai, režie: Gábor Rohonyi.

Martin Slivka – Muž, který sázel stromy
Slovensko
„Až při práci na jeho portrétu jsem pochopil, jakou osobností Martin Slivka byl,“ řekl deníku SME režisér filmu o jedné z nejvýznamnějších postav slovenské kinematografie a kultury Martin Šulík. Jeho celovečerní dokument se nesnaží Slivku jen připomenout, ale i jej hodnotit, analyzovat a zařadit do evropského kontextu.
2007, 90 minut, scénář: Rudolf Urc, Ingrid Mayerová, Martin Šulík, režie: Martin Šulík.

Movie
Česká republika Veřejnosti málo známý Ivo Trajkov vypráví o krizi bezejmenného režiséra, kterého sám ztvárnil. Zkrachovala mu produkční firma, zhroutil se osobní život a jediné, co mu zbylo, je obálka peněz ruských věřitelů a plyšový lev - ocenění za nejhorší film roku. Paralela mezi Trajkovem filmovým a skutečným je rozsáhlejší, neboť Trajkov plyšového lva skutečně „vyhrál“ za Kanárskou spojku. Film bude uveden na velkých filmových festivalech.
2007, 84 minut

Náměstí spasitele
Polsko
Nejlepší polský film roku 2006 vychází ze skutečné události: příběhu mladé ženy, která chtěla zabít svoje děti a následně vzít život i sobě. Motivována je nefungujícím soužitím s tchyní, k níž se s manželem a dětmi odstěhovala poté, co prodali byt, aby mohli dostavit dům. Naletěli však podvodníkovi, který s penězi za byt zmizel.
2006, 105 minut

Vitus
Švýcarsko
Nejlepší švýcarský film uplynulého roku se zabývá dětstvím geniálního chlapce. Vitus od pěti let diriguje orchestr, hraje na klavír na úrovni virtuosů a studuje encyklopedie. Jeho ambiciózní rodiče z něj chtějí mít geniálního klavíristu. Chlapcovy sny jsou však odlišné. Chce létat a prožít normální dětství.
2006, 120 minut

Zhrobudohrobu
Slovinsko
Pero je řečník. Aby bylo jasno, řečník na pohřbech v malém městě. Jeho projevy jsou však dosti ojedinělé, nejedná se o typické chvalozpěvy, Perovy příběhy nemají skutečný základ. Nejsilnější slovinský režisér současnosti využívá podivína k nastolení témat života, smrti, nebe, země a života mezi dvěma světy. Za svůj počin získal cenu za Nejlepší balkánský film roku 2005 na MFF v Sofii.
2005, 102 minut

Ztracená dovolená
Česká republika
Lucie Králová pátrá ve svém dokumentu po sedmi Asiatech, jejichž negativy 756 snímků z dovolené našel český cestovatel ve Švédsku. Vystavují je v galerii Mánes, navštěvují pražské Asiaty, sinology, kriminalisty i kartářky. Cestují do míst, kde Asiati dovolenou trávili, zkoušejí inzeráty v německých novinách i vysílání čínské televize.
2007, 84 minut, celovečerní, dokumentární, scénář a režie: Lucie Králová.

Čtyři minuty
Německo
Soupeření mezi učitelkou hry na klavír v ženské věznici a její svěřenkyní, nevyzpytatelnou, agresivní a uzavřenou vražedkyní, přeroste ve společný boj. Lenny totiž dostane šanci během čtyř minut v rámci klavírní soutěže ukázat, jaký talent v ní dřímá. Film získal cenu za Nejlepší německý film roku 2006 a vyhrál například festivaly v Sofii, Reykjavíku, Šanghaji nebo Sofii.
2006, 112 minut

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít