Utajené miliardy. Úřady nevědí, kolik mají Češi v zahraničí peněz - Euro.cz

Přihlášení

Utajené miliardy. Úřady nevědí, kolik mají Češi v zahraničí peněz

,
Utajené miliardy. Úřady nevědí, kolik mají Češi v zahraničí peněz
Zdroj: Shutterstock

Úřady jsou zahlcené informacemi o vkladech Čechů na zahraničních kontech, přesnou sumu přesto stále neznají.

České úřady stále nevědí, kolik přesně mají Češi v zahraničí peněz. Systém označovaný jako common reporting standard (CRS), tedy povinnost oznamovat příjmy a stavy na zahraničních účtech do zemí, kde má klient místo bydliště, přitom platí už od roku 2017 a česká finanční správa dostává informace o účtech vlastněných českými daňovými rezidenty v zahraničí několik let.

Například Švýcarsko posílá podrobné informace o Češích, kteří mají v tamních bankách peníze, až od roku 2018. Generální finanční ředitelství (GFŘ) však tvrdí, že zatím nemá k dispozici všechna potřebná data, aby přesnou sumu určilo či je mohlo zveřejnit.

„Z dat CRS zatím není možné stanovit výši úložek českých daňových rezidentů v zahraničí. Toto je způsobeno striktnějším uplatňováním pravidel mlčenlivosti, než to bylo v případě směrnice Savings. Jednotlivé státy musejí dát výslovný souhlas s použitím údajů poskytovaných v rámci CRS pro jiné než daňové účely, což se týká i agregovaných dat,“ vysvětlil pro týdeník Euro Lukáš Heřtus z GFŘ. „Data jsou stále i s ohledem na možnou chybovost ještě předmětem prověřování, není proto možné je publikovat,“ dodal.

Že stále není snadné sumu „odkloněných“ peněz přesněji určit, potvrdil týdeníku Euro také expert na bankovní compliance z poradenské společnosti PwC Česká republika Vincent Santamaria: „Finanční správa sice aktuálně dovede spárovat informace takto obdržené s daňovými přiznáními a v případě nesrovnalostí vyžaduje úpravy ze strany daňových poplatníků, v praxi však dochází k tomu, že velký objem obdržených informací velmi zatěžuje a…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?