Ústecká zóna se úspěšně zaplňuje

16. února 2004, 00:00 - JAROSLAV DOKSANSKÝ
16. února 2004, 00:00

ZAHRANIČNÍ INVESTOŘI JIŽ TÉMĚŘ OB SADILI PRŮMYSLOVOU ZÓNU SEVERNÍ PŘEDLICE V ÚSTÍ NAD LABEM. NA OKRAJI ZÓNY PŮSOBÍ JIŽ NA ŠESTI HEKTARECH TAKÉ ŠEST PŘEVÁŽNĚ MENŠÍCH ČESKÝCH FIREM. HLAVNÍM INVESTOREM BUDE FINSKÁ KONE.

ZAHRANIČNÍ INVESTOŘI JIŽ TÉMĚŘ OB SADILI PRŮMYSLOVOU ZÓNU SEVERNÍ PŘEDLICE V ÚSTÍ NAD LABEM. NA OKRAJI ZÓNY PŮSOBÍ JIŽ NA ŠESTI HEKTARECH TAKÉ ŠEST PŘEVÁŽNĚ MENŠÍCH ČESKÝCH FIREM. HLAVNÍM INVESTOREM BUDE FINSKÁ KONE.

Čtvrtý největší výrobce výtahů a eskalátorů na světě bude hlavním investorem v 28hektarové průmyslové zóně Severní Předlice, která vzniká v Ústí nad Labem. Do tří let se finská firma Kone zavázala vytvořit v krajské metropoli až 250 nových pracovních míst. Už během letošního roku chce postavit novou továrnu na výrobu komponentů pro výtahy v rámci střední a východní Evropy a zahájit zkušební provoz. Kone působí prakticky po celém světě, v ČR dosud zajišťovala pouze servisní služby. „Ústí nad Labem má výhodnou polohu a pro zahraniční investice je to dobré místo,“ řekl Profitu finský velvyslanec v P raze Jorma Inki. Výši investice v Ústí nechce firma zatím zveřejňovat. Velvyslanec Inki dodal, že finský kapitál činí v současnosti pouze jedno procento z celkových zahraničních investic v České republice. Navýšení uvedeného podílu je podle něj reálné, protože v zájmu obou zemí je rozvoj další vzájemné spolupráce. Další rezervy česko-finské spolupráce vidí Inki v oblasti turizmu a cestovního ruchu. Během loňska přicestovalo do České republiky 60 tisíc Finů. Letos se díky hokejovému mistrovství světa jejich počet výrazně zvýší. Finové získali v předlické zóně od města Ústí nad Labem téměř polovinu plochy určené pro zahraniční investory za symbolickou korunu na jeden metr čtvereční, tj. za velice výhodných podmínek. „Tuto formu pobídky nabízíme zahraničním investorům, pokud splní podmínky stanovené městem a vytvoří potřebný počet pracovních míst,“ objasnil ústecký primátor Petr Gandalovič.

ZÁJEM PŘEDČIL OČEKÁVÁNÍ Smlouvu o výstavbě nového provozu podepsala s ústeckým magistrátem také belgická firma Materialize, výrobce modelů a prototypů součástek. Na 2,5 hektarech plochy chce letos za zhruba 100 milionů korun postavit novou výrobní halu a v příštím roce pak zaměstnat 75 lidí. Další belgická firma VCST od svého záměru vyrábět v Ústí ozubené hřídele pro servořízení automobilů nakonec ustoupila. Dva vážní zájemci o investování v předlické zóně pocházejí z Německa. Firma Autokabel plánuje na hektarové ploše ústecké zóny až 200 nových pracovních míst díky produkci kabelových systému do automobilů. Zkušební provoz chce zahájit na konci letošního roku, její investice má dosáhnout 160 milionů korun. Německý producent větracích systémů pro elektronický průmysl Punker si rezervoval dva hektary plochy. Zhruba za rok chce zkušebně zahájit výrobu a vytvořit 100 nových pracovních míst. Výše investice je téměř shodná s Autokabelem. V Předlicích hodlá investovat i švýcarská společnost Matthey, výrobce nerezových svařovacích trubek. Na více než třech hektarech plochy chce vytvořit nákladem 416 milionů korun 170 pracovních míst. Podle developera předlické zóny Luboše Pauera jsou Švýcaři v přípravě svého projektu ze všech zahraničních investorů nejdále, zahájení výroby plánují na letošní podzim. „Zájem zahraničních investorů předčil očekávání,“ dodal Pauer. ŠANCI MAJÍ I ČESKÉ FIRMY**

Pro zahraniční investory v Předlicích vyčleněná plocha 22 hektarů je už prakticky obsazená. Také na okraji zóny na šesti hektarech už působí šest převážně menších českých firem, zabývajících se logistikou, dopravou (včetně České pošty), výrobou bytových příček či masážních emulzí. České firmy získaly v Předlicích pozemky pro podnikání za cenu od 200 do 400 korun za metr čtvereční podle kvality plochy. Další šancí pro firmy z Ústecka je případné zapojení do výrobních programů zahraničních firem, o němž se však ještě bude jednat. Zóna má být definitivně připravena do konce března, celkové náklady přesáhnou 300 milionů korun, přičemž na její výstavbu získalo město i příspěvek z fondů Evropské unie. Pauer zdůrazňuje, že zóna bezprostředně navazuje na přivaděč k budoucí mezinárodní dálnici D8 Praha-Drážďany, na mezinárodní rychlostní železniční koridor Berlín-Praha- -Vídeň a labskou vodní cestu. Je zde výhodné kombinovat různé druhy dopravy komodit isurovin. Do sousedního Německa je to pár kilometrů a nedaleké letiště v Roudnici nad Labem má přívlastek mezinárodní. Průmyslová zóna Severní Předlice byla loni vládní agenturou CzechInvest oceněna za nejlepší urbanistické řešení. Podle ústeckého magistrátu tam vznikne do roku 2006 až 2500 nových pracovních míst. Ke konci letošního ledna měl ústecký okres více než devět tisíc nezaměstnaných, v celém Ústeckém kraji registrovaly úřady práce bezmála 79 tisíc nezaměstnaných.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných…
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Technologie
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít