Úspory do 10 000 Kč nestačí. Jak vysoká by měla být finanční rezerva domácnosti? - Euro.cz

Přihlášení

Úspory do 10 000 Kč nestačí. Jak vysoká by měla být finanční rezerva domácnosti?

, Barbora Košňarová,
Úspory do 10 000 Kč nestačí. Jak vysoká by měla být finanční rezerva domácnosti?
Zdroj: Půjčka.co
Komerční sdělení

Finanční rezerva, pro někoho samozřejmost, pro jiného zcela nedosažitelná meta. Potvrzují to i poslední průzkumy, které poukazují na to, že téměř 40 % Čechů má na nenadálé výdaje našetřeno sotva 10 000 Kč. Stačí ale finanční rezerva v řádech tisíci korun?

Dvě pětiny Čechů si myslí, že v případě finančních potíží si vystačí s rezervou do 10 000 Kč, s jednou tak vysokými úsporami disponuje 9 % lidí, každý desátý pak má ušetřeno více jak 200 000 Kč. Částky to jsou skutečně rozdílné, jak vysoká by tedy finanční rezerva měla být?

Finanční rezerva do 10 000 Kč nemůže stačit nikomu

Jednotná výše finanční rezervy neexistuje, vždy je nutné vycházet z aktuální životní situace rodiny. Pokud člověk žije sám ve vlastním a nikoho neživí, bude mu stačit mnohonásobně méně, než tomu, kdo bydlí v nájmu a na kom jsou závislí další tři členové rodiny. Přesto je ale patrné, že ani v jednom případě rezerva do 10 000 Kč stačit nejspíš nebude.

Co když náhle přijdete o zaměstnání a pár měsíců budete bez pravidelného příjmu? Co když se vám rozbije automobil, kterým jezdíte do práce, a bude potřeba kompletní oprava? Nejen v těchto situacích budou muset při chybějících úsporách nastoupit půjčky, a to ať už od rodiny, banky nebo nebankovních poskytovatelů.

Jak vysoká by měla být vaše finanční rezerva?

K výši finanční rezervy je možné přistoupit ze dvou stran, tou první je příjmová, tou druhou výdajová.

  1. Spočítejte si měsíční příjmy vaší domácnosti a vynásobte je 6. Pokud máte měsíčně jako rodina v čistém 40 000 Kč, je potřeba, aby vaše rezerva činila 240 000 Kč.
  2. Spočítejte si měsíční výdaje vaší domácnosti a vynásobte je 12. Pokud každý měsíc utratíte celkem 25 000 Kč, je potřeba, aby vaše rezerva činila 300 000 Kč.

Peníze vždy mějte v likvidní formě, což znamená, že v případě nouze je budete mít ihned k dispozici. Nejlepší variantou je tak spořit na spořicím účtu, kde se vám peníze alespoň částečně úročí oproti běžnému kontu, avšak zároveň je získáte ihned a bez sankcí oproti stavebnímu spoření.

Kolik si každý měsíc odkládat bokem na horší časy?

Máte-li naspořeno pár tisíc korun, pak budete na stotisícovou částku spořit nejspíš pěkných pár let. Avšak to nevadí, důležité je začít, stanovit si cíl a naučit se pravidelně odkládat. Uvidíte, že pár let uteče jak voda a vy se budete těšit z naducaného finančního polštáře. A kolik byste měli každý měsíc odložit? Opět nelze říct jednotnou částku, vycházet ale můžeme z obecného pravidla 50/30/20.

  • 50 % z příjmů by mělo padnout na nezbytné výdaje.
  • 30 % z příjmů vynaložte na zbytné výdaje.
  • 20 % z příjmů dejte na spoření a splátky dluhů.

Při příjmech domácnosti 40 000 Kč, by tak na závazky a úspory mělo padnout 8 000 Kč, nepotýkáte-li se s žádnými dluhy, pak uspořte celých 20 % z příjmů.