Úsporná opatření se jednou vyplatí

14. července 2009, 16:17 - James C. Cooper
14. července 2009, 16:17

Až přijde hospodářské oživení, ...

Celý podtitul: Až přijde hospodářské oživení, budou podniky, které nyní omezují výdaje a snižují zadluženost, ve skvělé formě. V tuto chvíli však jejich ostražitost citelně ovlivňuje ekonomiku.

Od té doby, co se ukázalo, že události z loňského září předznamenávají dlouhodobější recesi, přistoupily podniky k horečnému snižování nákladů, podmíněnému snahou zachovat ziskovost a posílit firemní bilanci. Špatnou zprávou je, že společnosti v nouzovém režimu fungují nadále a nezdá se, že by ve druhém pololetí mohly výrazněji přispět k hospodářskému oživení. Na dobré zprávy si budeme muset počkat až do roku 2010. Jakmile ekonomické oživení začne nabírat na otáčkách, budou firmy očištěné a ve skvělé finanční kondici. Tím pádem budou připraveny zvýšit výkon, a to takovým způsobem, který bude prospěšný nejen jim samotným, ale i celé ekonomice.
V tuto chvíli však střídmost citelně ovlivňuje ekonomiku. Do letošního května firmy propustily 6,2 milionu zaměstnanců. V prvním čtvrtletí tohoto roku osekaly kapitálové investice o 248 miliard dolarů a zásoby o 294 miliard dolarů. Další úsporná opatření, i když patrně poněkud méně razantní, budou pokračovat v celém letošním roce. Když začne recese ustupovat, společnosti obvykle začínají rozšiřovat svoji činnost teprve v okamžiku, kdy zaznamenají vzestup poptávky. To je však stále v nedohlednu.
Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku a v prvním letošním čtvrtletí americké firmy snížily výdaje na zařízení a software až o 30,9 procenta v meziročním srovnání, což je největší propad za dvě po sobě následující čtvrtletí od krize ve třicátých letech. Stavebnictví, které se v prvním čtvrtletí propadlo o 42,9 procenta, je teprve v počáteční fázi útlumu. Pokles investic do nových zařízení a výstavby ukrojil od třetího čtvrtletí loňského roku průměrně z růstu reálného hrubého domácího produktu 3,6 procentního bodu za každé čtvrtletí.
Pokud odhlédneme od toho, jakou ránu znamená kontrola výdajů pro ekonomiku, můžeme konstatovat, že díky této kontrole dochází k menšímu poškození zdravé kondice podniků. Pokud se zaměříme pouze na nebankovní společnosti, na něž připadá tříčtvrtinový podíl domácích zisků, klesly jejich příjmy podle zprávy amerického ministerstva obchodu v období od počátku recese do prvního čtvrtletí letošního roku o 14,9 procenta. Pokles příjmů po započtení inflace byl přesto nižší než v podobně hlubokých recesích v sedmdesátých a osmdesátých letech a srovnatelný s relativně mírným průběhem hospodářského zpomalení v roce 2001.
Nehledě na to, že výdělky klesají, mohou nebankovní společnosti díky snižování výdajů financovat veškeré současné kapitálové výdaje z vlastních zdrojů, aniž by byly nuceny využívat úvěrový trh. Vlastní prostředky firem, které se rovnají hotovostnímu toku, se oproti loňskému roku zvýšily o 4,9 procenta a v prvním čtvrtletí přesáhly objem investičních výdajů o 90 miliard dolarů, což je s ohledem na dřívější praxi výrazný přelom.
Jelikož jsou úvěrové podmínky na trhu korporátních obligací volnější, nezůstávají firmy stát v koutku s rukama v kapsách. Naopak. Podniky rozmnožují své prostředky prodejem obligací v rekordní míře 570,3 miliardy dolarů v prvním čtvrtletí. Díky tomu si mohou pořídit úvěry s nízkou fixní úvěrovou sazbou. V prvním čtvrtletí stoupl podíl dlouhodobých úvěrů na obligacích úvěrového trhu na 70,8 procenta. Tento údaj se blíží rekordním úrovním zaznamenaným v letech 2003 a 2006.
Firmy nevyužívají výtěžek z prodaných obligací na nákup nového vybavení, ale posilují své bilance. Poměr likvidních aktiv vůči krátkodobým pasivům se zvýšil až na 38,1 procenta. Zároveň podniky splatily mnohé z drahých krátkodobých úvěrů včetně 422 miliard dolarů v obchodních směnkách, bankovních úvěrech a dalších půjčkách. Také zpětně odkoupily část vlastních akcií. Celkově stouply čisté finanční investice korporací v prvním čtvrtletí o rekordních 340,8 miliard dolarů (viz graf), což je největší podíl z brutto investic za posledních sedmatřicet let.
Vše nasvědčuje výraznému posunu směrem ke korporátní obezřetnosti, která bude zmírněna teprve ve chvíli, kdy přijde pevný a trvalý vzestup objednávek a prodejů. Jakou to má výhodu? Jakmile přijde oživení, budou společnosti ve skvělé kondici, aby se chopily nových příležitostí.

BOX:
40 % Takový je podíl likvidací zásob na 5,5procentním poklesu HDP v prvním čtvrtletí.
Pramen: Bureau of Economic Analysis

Graf:
Významný posun k větší firemní opatrnosti Miliardy dolarů
Kapitálové investice
Čisté finanční investice
Nebankovní korporace
Pramen: Federal Reserve, IHS Global Insight

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Edita Jiráková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít