Úspěšná éra Bertieho Aherna končí smutně

09. dubna 2008, 15:42 - Pavel Pokorný
09. dubna 2008, 15:42

Populární premiér odstupuje kvůli finančnímu skandálu

Dlouho to vypadalo, že korupce – jeden z velkých nešvarů irské politiky minulých desetiletí – se oblíbeného premiéra Bertieho Aherna prostě netýká. Trojnásobný vítěz parlamentních voleb, který je předsedou dublinské vlády téměř jedenáct let, se ale nakonec finančnímu skandálu také nevyhnul. Aféra s přijetím řady peněžních darů v první polovině devadesátých let zasáhla šestapadesátiletého Aherna již před dvěma roky a táhne se dosud. Na jeho osobní popularitě mu to ovšem neubralo a stranu pravého středu Fianna Fáil dokázal loni v květnu opět dovést k vítězství ve volbách a udržet u moci. V současné situaci, kdy čelí tlaku opozice, médií, svědčí před protikorupčním tribunálem a koneckonců i ekonomický zázrak „keltského tygra“ se začíná vytrácet, se šéf irského kabinetu rozhodl 6. května odstoupit z funkce. Muž s vizáží „bodrého chlapíka z lidu“, který má též velkou zásluhu na míru v Severním Irsku, tak končí podobně neslavně jako jeho politický mentor Charles Haughey v roce 1992.

Žádná korupce

„Žádného korupčního jednání v úřadu jsem se nikdy nedopustil,“ dušoval se Ahern 2. dubna v emotivním prohlášení, když oznamoval květnový odchod z funkcí předsedy vlády a šéfa strany. „Prioritou pro mne vždy byla práce pro mír na tomto ostrově a tomu jsem podřídil všechno,“ citovala Aherna stanice BBC. „V hloubi duše vím, že jsem neudělal nic špatného a nikomu jsem neuškodil. Mé rozhodnutí je velmi osobní, ale nechci, aby problémy kolem mé osoby devalvovaly politickou práci,“ dodal Ahern. V čele kabinetu a strany Fianna Fáil ho nahradí dosavadní vicepremiér a ministr financí Brian Cowen. Podrobnosti o Ahernových podezřelých transakcích zveřejnil poprvé předloni na jaře list The Irish Times. Premiér tehdy přiznal, že ještě jako ministr financí přijal v letech 1993 a 1994 nezdaněné peněžní dary v řádu desetitisíců liber nejméně od 39 obchodníků, ale popíral, že by udělal něco protizákonného. Podle Aherna to byly půjčky od přátel, které ovšem nikdy nesplácel, protože „to po něm nikdo nepožadoval“. Premiér si tímto „vysvětlením“ vysloužil negativní reakce nejen od irských médií, ale i ze zahraničí. Přesto stále neochvějně trvá na tom, že neporušil žádný etický, daňový či právní kodex. V září 2007 před soudem v Dublinu musel odpovídat na další nepříjemné otázky: proč mezi lety 1987 až 1993 neměl v irských bankách žádný účet (údajně si nechával proplácet výplatní šeky za hotovost ve své oblíbené hospodě v severním Dublinu) a odkud se vzalo sto tisíc liber na účtech, které si on a jeho bývalá přítelkyně otevřeli v letech 1994 a 1995. Je ironií osudu, že Ahernovy osobní finance vyšetřuje takzvaný Mahonův tribunál, který premiér založil v roce 1997 právě proto, aby zkoumal nekalé vazby mezi politiky, staviteli a jinými obchodníky. Před tímto protikorupčním soudem má Ahern svědčit znovu v květnu.

Schopný chlapík

Rodák z Dublinu (12. září 1951) se i navzdory zjištěným klopýtnutím zapsal zlatým písmem do nedávné historie „smaragdového ostrova“, z něhož udělal jednu z nejbohatších zemí Evropské unie. Oddaný, ale pragmatický katolík Ahern pochází z dělnické politicky činné rodiny. Jeho dva bratři se též aktivně věnují politice. V Dublinu studoval na technologickém institutu a některé zdroje uvádějí, že navštěvoval i místní univerzitu a Londýnskou školu ekonomických studií. Tyto instituce o tom však nemají záznam. Politickou kariéru odstartoval v roce 1977 zvolením do irského parlamentu za stranu Fianna Fáil. V letech 1986 až 1987 byl starostou hlavního města, od roku 1987 čtyři roky ministrem práce. Na začátku devadesátých let Ahern překvapil jako schopný ministr financí. Předsedou Fianna Fáilu se stal v listopadu 1994. Ahernova pečlivě udržovaná lidová image bývala občas terčem posměchu dublinských komentátorů, nikdo mu však nemůže odepřít „politický cit“. V roce 1997 - po dvou a půl letech v opozici - se stal poprvé premiérem (a tento úspěch zopakoval i po parlamentních volbách v letech 2002 a 2007). V úřadu prosadil snižování daní a otevření trhu zahraničním investorům. „Keltský tygr“ se pod jeho vedením hnal nevídanými skoky dopředu. Kladná ekonomická bilance Irska v uplynulém desetiletí se dá těžko zpochybnit, jestliže průměrný růst HDP v období 1996 až 2006 byl nadstandardních 6,5 procenta. Opozice ale neustále poukazuje na plýtvání se zdroji a špatnou situaci zejména v dopravě a ve zdravotnictví. S koncem kariéry schopného politika se však nyní zřejmě i rozplyne onen irský ekonomický zázrak. Podle odhadů Economic and Social Research Institute má totiž letos růst zdejší HDP již jen o 1,6 procenta, nezaměstnanost se blíží šesti procentům a exportéři mají stále větší potíže v závislosti na tom, jak euro sílí vůči dolaru a libře. Krize na finančních trzích má – díky úzkým vazbám země na USA – velký vliv i na Irsko.

Vyjednal mír

Možná nejvýraznějším Ahernovým úspěchem byla role, kterou sehrál při řešení komplikované situace v sousedním Severním Irsku. V roce 1998 jeho vyjednávací schopnosti výrazně přispěly k dosažení takzvané Velkopáteční dohody o budoucím mírovém uspořádání provincie. Dlouholetá snaha Aherna a Tonyho Blaira o smír v Ulsteru vyvrcholila obnovením regionální vlády loni 8. května. „Nikdy neztratil energii, nikdy ho nepřešlo odhodlání, vize ani smysl pro humor,“ ocenil Ahernův přístup k řešení letitého problému v nábožensky rozděleném regionu bývalý americký prezident Bill Clinton.
Zajímavé je, že Ahern, i když byl přistižený při podezřelých machinacích, o politický kapitál před volbami v květnu 2007 nepřišel. „Teflonový Bertie“, jak se mu přezdívalo, sice pro mnohé ztratil kredit, ale stále měl a má pro voliče velké kouzlo. „S lidmi to prostě umí, on je tím, kdo Fianna Fáilu vyhrává volby,“ správně loni odhadl Damian Loscher, ředitel průzkumové agentury TNS. Nyní odchází, což je velké zklamání. „Ve skutečnosti to znamená konec éry muže, který do Irska přinesl klid. Své místo opouští jeden z nejoblíbenějších vůdců, jakého jsme kdy měli,“ shrnul v jakémsi politickém epitafu Ahernovu kariéru Ken Murry z irské agentury Independent Network News.

BOX (sloupec po straně)
Patrick Bartholomew Ahern - Narozen 12. září 1951 v Dublinu
- Původním povoláním účetní

Politická kariéra - Narozen 12. září 1951 v Dublinu
- Původním povoláním účetní
- Poslanec parlamentu za Fianna Fáil, od 1977
- Státní ministr obrany, 1982
- Starosta Dublinu, 1986-1987
- Ministr práce, 1987-1991
- Ministr financí, 1991-1994
- Předseda Fianna Fail, od 1994
- Předseda irské vlády, od 1997 - Z funkcí odstoupí 6. května Rodina - Ženatý od roku 1975, manželka Miriam Kellyová
- Má dcery Georginu a Cecilii
- S manželkou od roku 1992 nežije Záliby
- Sport, hlavně fotbal
- Čtení

Popisek1: Demise. Bertie Ahern 2. dubna oznámil, že končí v čele irské vlády

Popisek2: Hlavní vyjednavači. Ahern s Tonym Blairem po podpisu smlouvy o budoucím mírovém uspořádání v Ulsteru 10. dubna 1998

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít